سرمربی تیم فوتبال سپاهان نوین شکست ایران مقابل ژاپن را نتیجه فروپاشی روانی بازیکنان بعد ار دریافت گل نخست دانست و گفت: زمانی که گل نخست را خوردیم، بازیکنان از نظر روانی فرو پاشیدند و تفکرشان بر این استوار شد که دیگر نتیجه را واگذار کرده‌ایم.

به گزارش فرا تحلیل حسین چرخابی ، شکست ایران مقابل ژاپن را نتیجه فروپاشی روانی بازیکنان بعد از دریافت گل نخست دانست و اظهار داشت: ما به سنگ بسیار بزرگی به نام ژاپن برخورده بودیم و زمانی نتیجه را واگذار کردیم که بدون گل خورده به مرحله نیمه‌نهایی رسیدیم. تیمی که بدون گل خورده به این مرحله از رقابت‌ها می‌رسد، مطمئن باشید که بازیکنانش حساسیت عجیبی برای گل نخوردن پیدا می‌کنند. زمانی که گل نخست را دریافت کردیم، بازیکنان از نظر روانی فرو پاشیدند و تفکرشان بر این استوار شد که دیگر نتیجه را واگذار کرده‌ایم.

وی در توضیح عملکرد حرفه‌ای ژاپن در این رقابت‌ها افزود: ژاپنی‌ها تیم‌ها را به نحو احسن آنالیز کرده و برای هر بازی برنامه خاصی را پیاده کردند و مرحله به مرحله بدون آنکه فشار زیادی را متحمل شوند، بازی‌ها را پشت سر گذاشتند، ولی ما به گونه‌ای رفتار کردیم که انگار هر بازی برای ما یک فینال بزرگ بوده و بازی با تیمی مثل ویتنام نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

سرمربی اسبق تیم فوتبال سپاهان با بیان این نکته که ایران در طول مسابقات یک پلن بیشتر نداشت و آن هم بازی مستقیم بود، آنالیز دقیق ژاپنی‌ها را یکی دیگر از عوامل شکست ایران دانست و گفت: اگر بازی ایران و چین مورد بررسی قرار گیرد، خواهید دید که گل‌های ما روی ارسال‌های مستقیم، ضعف شدید چینی‌ها در نبردهای هوایی و سرزنی و استفاده بهینه بازیکن ما از دوئل‌های یک در مقابل یک به ثمر نشسته است. ما با این شرایط به تیمی مثل ژاپن خوردیم که کاملاً دقیق نحوه بازی ایران را آنالیز کرده بود. آنها می‌دانستند که تنها پلن ایران ارسال‌های مستقیم است و به همین دلیل، در طول بازی در بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد نبردهای هوایی موفق بودند.

وی ادامه داد: ژاپنی‌ها می‌دانستند که اگر بازی را روی زمین بکشانند، می‌توانند با استفاده از توپ‌های کوتاه و پاسکاری‌های متعدد به مرور توانایی ایران را تحلیل ببرند و دیدید که همین کار را انجام داده و در نهایت با استفاده از پاسکاری‌های دقیق ۳ بار دروازه ما را باز کردند. این شکست می‌توانست سنگین‌تر نیز باشد، در حالی که ما یک موقعیت گل بیشتر نداشتیم که آن هم توسط سردار آزمون خراب شد.

سرمربی تیم فوتبال سپاهان نوین با انتقاد شدید از اشتباه عحیب بازیکنان ایران در صحنه گل نخست بازی، تصریح کرد: متأسفانه در فوتبال ایران این مسئله در تمامی رده‌ها وجود دارد و بازیکنان از همان دوران کودکی به آن خو می‌کنند. شما اگر بازی‌های رده پایه و یا حتی دسته‌های دو و یا سه را نگاه کنید، می‌بینید که با هر سوت داور بازیکنان بر سر او می‌ریزند و این یک عادت کلی فوتبال ما است. این اتفاق اگر برای تیم ژاپن رخ می‌داد، محال بود که ژاپنی‌ها توپ را رها کنند و به سمت داور یورش ببرند. این عادت غلط را فقط کمیته داوران و فدراسیون فوتبال می‌توانند از بین ببرند.

چرخابی در انتقاد به جو به وجود آمده اطراف تیم ملی در این رقابت‌ها توسط کی‌روش و کارشناسان، خاطرنشان کرد: از همان ابتدا حرف زدن درباره قهرمانی و یا عدم دستیابی به آن چه از جانب کارشناسان و چه سرمربی تیم اشتباه بوده و باید تمرکزمان فقط روی بازی‌ها می‌بود. شما مصاحبه‌های مربی ژاپن را ببینید، در حالی که کارلوس کی‌روش پس از پیروزی مقابل یمن به وزیر ورزش و برانکو پیله کرد. این کارها اشتباه بود و تمرکز تیم را می‌گرفت. کی‌روش مربی بسیار قدر و با دانشی است، اما یک سری مشکلات نیز داشت.

چرخابی در پایان حضور کی‌روش در فوتبال ایران را پربازده قلمداد کرده و درباره جانشین احتمالی او گفت: فدراسیون باید یک مربی در حد کی‌روش جایگزین او کند، با این تفاوت که در نحوه قرارداد بستن باید نکاتی رعایت شود که دیگر اتفاقات تلخ قبلی تکرار نشود.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم