نهمین دوره از جشنواره فیلم فجر اصفهان درحالی روز نخست خود را به پایان برد که در آخرین لحظات تغییراتی در لیست اکران فیلم‌ها بوجود آمد و گلایه‌ هنرمندان اصفهانی را بهمراه داشت.

به گزارش فرا تحلیل نخستین روز از جشنواره فیلم فجر اصفهان با استقبال خوب هنرمندان و اهالی سینما در مجموعه سینمایی سیتی سنتر کار خود را آغاز کرد.

جشنواره فجر اصفهان از ۹ سال قبل تاکنون فعالیت خود را در کنار جشنواره فجر تهران آغاز کرد و امسال در کنار سی و هفتمین دوره جشنواره تهران این دوره نیز با بخش ویژه اثار هنرمندان اصفهانی فعالیت می‌کند.

باید با دیپلماسی فرهنگی به مقابله جنگ اقتصادی رفت

سید حسن قاضی عسگر در آئین افتتاحیه نهمین جشنوراه فیلم فجر اصفهان اظهار داشت: یکی از اولویت‌های استان اصفهان توسعه حوزه فرهنگ و هنر و گردشگری است تا بتوان منافع اقتصادی آن را دنبال کرد که در این راستا اجرای طرح دولت الکترونیک و شهر هوشمند است.

وی افزود: متاسفانه برخی از هنرمندان نتوانسته‌اند آثار خود را به خوبی به جهان عرضه کنند و آن‌ها را در منازل خود به صورت موزه نگه‌داری می‌کنند لذا در پلتفرم شهر هوشمند، نرم افزاری دیده شده تا در آن آثار هنری و فرهنگی در ایران و جهان عرضه شود.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان گفت: تصریح کرد: یکی از مشکلات اصلی در حوزه فرهنگ و هنر این است که فرهنگ را برای فرهنگ و هنر را برای هنر دنبال نمی‌کنیم بلکه آن‌ها را برای تولید ثروت و ایجاد ارزش افزوده دنبال می‌کنیم که در دراز مدت می‌تواند خدشه وارد می‌کند.

وی ادامه داد: وظیفه ما مسئولان سلیقه‌یابی و بازارسازی است تا معیشت فعالان فرهنگ و هنر را مورد توجه قرار داده و آن را گسترش دهیم همچنین لازم است در آموزش فرهنگ و هنر نیز وقت بیشتری گذاشته شود و مجموعه‌های بزرگ استان حفظ و توسعه پیدا کند.

قاضی عسگر با بیان اینکه دیپلماسی هنری و فرهنگی نیز امری است که در برگزاری جشنواره‌ها به دنبال آن هستیم، گفت: امروز درگیر جنگ ظالمانه اقتصادی هستیم و ترامپ و نتانیاهو با تمام توان به مقابله با جمهوری اسلامی ایران درآمدند و در مقابل ما باید با استفاده از دیپلماسی فرهنگی و هنری اقدامات آن‌ها را خنثی کنیم.

وی بیان کرد: امروزه در کشورهای چین و ژاپن فیلم‌های ایرانی استقبال بسیاری پیدا کرده و می‌توان در این زمینه بیشتر فعالیت کرد.

در بخش دیگر مراسم افتتاحیه تعدادی از هنرمندان پیشکسوت اصفهانی که سال‌های بسیاری از عمر خود را صرف سینما کرده‌اند دعوت شد تا بر روی صحنه و مقابل دیدگان هنردوستان از آن‌ها تجلیل و تقدیر شود.

غلامحسین محیرمند با گرامیداشت یاد و خاطره زاون قوکاسیان اظهار داشت: زاون در پیشبرد فرهنگ سینمایی این شهر تاثیر زیادی داشت و در خاطره جمعی همه ما ماندگار شده است.

چشم‌ها را شستم، جور دیگر دیدم

فاطمه شکری، دیگر بازیگری است که بارها چهره او را در قاب سینما و تلویزیون دیده‌ایم، او درحالیکه با چهره‌ای بشاش روی صحنه حاضر شد، گفت: چشم‌ها را شستم، جور دیگر دیدم.

وی افزود: اصلاً انتظار نداشتم اصفهان چنین اقدامی انجام دهد و از بازیگران قدیمی این شهر در جشنواره فجر تقدیر کند، ممنونم که ما پیشکوستان را دیدید، این اقدام اصفهان بسیار ارزشمند است و جای تقدیر بسیاری از همه دست اندرکاران برگزاری جشنواره دارد.

هنرمندان اصفهانی بعد از بازنشستگی، مهره سوخته‌اند

سیدمحمدرضا میرشمشیری از کارگردانان و تهیه کنندگان با تجربه اصفهان نیز با حضور روی صحنه لب به گلایه از نادیده گرفته شدن هنرمندان توسط اداره ارشاد باز کرد و گفت: بعد از ۷ سال بازنسشتگی امروز از طرف خانواده ارشاد دیده شدم.

وی افزود: زمانی که در سینما بودیم همه ما را دوست داشتند اما بعد از بازنستگی در اصفهان تبدیل به یک مهره سوخته شدیم.

این کارگردان اصفهانی تصریح کرد: در طول این ۷ سال بازنشستگی من جشنواره‌های بسیاری در اصفهان برگزار شده اما در هیچکدام از آن‌ها حضور نداشتم. به هیچ عنوان بحث مادی مطرح نیست و اگر حتی یک کارت دعوت برایمان فرستاده شود که نشان دهد ما دیده شده‌ایم، برایمان ارزشمند است.

درخواست صدور کارت شناسایی ویژه بازنسشتگان

وی ادامه داد: من تجربه ۳۲ سال فعالیت در عرصه سینمایی و هنری این شهر را دارم اما امروز وقتی بعد از ۳۲ سال در زمان جشنواره‌ها یا غیره به خانه خودمان که همان سینماست می‌رویم بعضاً به دلیل پر بودن سالن‌ها راهمان نمی‌دهند.

میرشمشیری با درخواست از اداره ارشاد اصفهان بیان کرد: از اداره ارشاد خواهشمندم برای بازنشستگان کارت شناسایی هنری ویژه صادر کنند که آن‌ها بتوانند همراه خانواده خود از اماکن فرهنگی شهر استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: با دعوت برای حضور در این جشنواره من برای بار دیگر زنده شدم و فهمیدم هنوز هم در سیستم سینمایی هنری این شهر وجود دارم.

تغییر دقیقه نود اکران‌ فیلم‌ها

به گزارش تسنیم، در حاشیه آیین افتتاحیه نهمین جشنواره فیلم فجر اصفهان از خانواده شهید محمد اسلامی‌فر و شهید مدافع حرم حمیدرضا دایی تقی و جمعی از هنرمندان پیشکسوت اصفهانی تجلیل شد.

نهمین دوره از جشنواره فیلم فجر استانی درحالی روز نخست خود را به پایان برد که تغییراتی هم در لیست اکران فیلم‌ها به وجود آمد که گلایه هنرمندان و شهروندان را بهمراه داشت.

درحالیکه در بروشورها و برنامه قبلی نام فیلم‌های «آن ۲۳ نفر»، «تیغ و ترمه»، «سرخپوست» و «جمشیدیه» به چشم می‌خورد اما در آخرین لحظات این لیست به «سرخپوست»، «بنفشه آفریقایی» و «آشفتگی» تغییر کرد که باعث از دست دادن برخی مخاطبان شد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم