پارسال شهردار را وسط جلسه علنی صدا زدن و یهو گفتن مجمع اتوبوسرانیه! بعد مدیرعامل جدیدشو خفت کردن و گزارش بازرس ها را خواندن و ییهو گفتن طبق قانون تجارت اتوبوسرانی ورشکسته اس. یعنی بدهی هاش آنقدر زیاده که از سرمایه شرکت یه سرو گردن بالاتره و باید منحل بشه! حالا بعد یکسال دوباره شهردار را صدا زدن و مجمع عمومی، این بار از نوع فوق العاده اش تشکیل شد و چای نبات با بیسکوییت و …. یهو گفتن مشکل حل شد!

فرا تحلیلطنز-سال تحویل شده؟ عید اومده یا صندلیهای پشت بلند تالارتون خاصیت عجیب و غریب داره؟ صندلی ها خاصیت عجیب داره بحث نکنید. هر کی از راه می رسه و تلپ…. پهن صندلی هایی میشه که اعضا یه خط درمیون بهش بد و بیراه می گن، هوس خدمت می کنه.

فرمول خدمت به مردم: صندلی پشت بلند یک عدد، لیوان چای پر رنگ چندین تا، ژست خدمت به میزان لازم، کشمش و بیسکویت به حد کفایت، بیسکویت ترجیحا سالم و کم قند و چربی خیلی که تا ظهر گشنمون نشه و بزرگان شهر در ابعاد مختلف به تعداد لازم. حالا کافیه تلپ شوید روی صندلی و بلافاصله فلاکس آب جوش و چایی و نبات و بیسکویت. آها قبلش بوس، بوس حتما لازمه. حالا لوایح را بیارین که کار داریم.

البته قبلش حتما توضیح بدین که ما خیلی داریم برای مردم کار می کنیم، هلاک شدیم، از صبح تا شب تو مهمونسرا حلیم و کباب و جوج و چایی و پرتغال و اون وسطا یه بودجه ای هم سرهم کردیم.

*** سکانس آخر یک شرکت

پارسال شهردار را وسط جلسه علنی صدا زدن و یهو گفتن مجمع اتوبوسرانیه! بعد مدیرعامل جدیدشو خفت کردن و گزارش بازرس ها را خواندن و ییهو گفتن طبق قانون تجارت اتوبوسرانی ورشکسته اس. یعنی بدهی هاش آنقدر زیاده که از سرمایه شرکت یه سرو گردن بالاتره و باید منحل بشه!

حالا بعد یکسال دوباره شهردار را صدا زدن و مجمع عمومی، این بار از نوع فوق العاده اش تشکیل شد و چای نبات با بیسکوییت و …. یهو گفتن مشکل حل شد.

اتوبوسرانی نه تنها زیان ده نیست بلکه این هوام سرمایه داره!

پارازیت: پذیرفتیم که مشکل از صندلیاتونه وگرنه چه دلیلی داره رییس شهر روی هر صندلی می شینه باز هم صندلی رییس بزرگ یه سر و گردن بالاتره! سایتون مستدام!

می فرمودیم که گفتن زیان اتوبوسرانی ۵۵میلیارده اما هزار تا اتوبوس داغون انداختن پشت قباله اش و الان ۲۵۸میلیارد تومان سرمایشه! بعد از خودشون تشکر کردن که به به دیدین شرکتمون چه خوب شد! دبگه زیان ده نیس!

 

 

 

واقعا! یعنی با یه چایی نبات و بیسکوییت و با یه جیب به جیب، اتوبوسرانی سودده شد؟ از ماه بعد دیگه ضرر نمی کنه؟ خودکفا شده؟ درآمدزا شده؟ تبلیغ می کنه؟ تو ایستگاه هاش مغازه اجاره داده؟ چطور میشه روی کاغذ یه شرکت را از هستی ساقط کرد و بکسال بعد همون شرکت را سودده کرد؟ اتوبوسرانی از این ماه می تونه حقوق کارمندها و رانتده هاشو بدون کمک شهرداری بده؟ شماها که روی صندلی پشت بلند نشستین بگین، یه چرتکه بیارین و به من عوام بگین چند سال دیگه دوباره زیان اتوبوسرانی اندازه۲۵۰ میلیارد میشه؟ این بار چه چیزی را پشت قباله اش می ندازین؟

 

***  فروش هوا

زیر نوشت: تو بودجه۹۸  دومین رقم تپل بعد از اوراق مشارکت که باید شهر را باهاش چرخوند، عوارض مازاد برتراکم با نرخ۲۲درصد منابع بودجه اس!

یعنی شما بر خلاف ارتفاع محل سکونتت می تونی پول بدی هوا را بخری، ارتفاع را ببری بالا. یهو تو بعضی ماه ها بابت خرید و فروش هوا تشویقت هم می کنند.

حالا دیروز لایحه آوردن ضریب اررش افزوده بر تراکم را بردن بالا، برو بالاااااا!

جناب ضریب، یه بخش از فرمول تعیین هزینه تراکم هست که سالیانه گرونش می کنند و این عیبه که عضو شورا ندونه ضریب ارزش افزوده تراکم چیه!

همین ضریب کوچولو را شهرداری فقط چند دهم درصد کشید بالا سرجمع عوارض ارزش افزوده تراکم برای سال بعد۵۰درصد رشد کرد. بالاخره بودجه باید محقق بشه یا نه!

چی دادین صدا و سیمها خورده بیش فعالی گرفته. عین آرتیست ها دوربین گرفته دستش می ره تو حلق مردم. عزیزم خودتو نکش.

 

***بازگشت رابین هود

ناقلا سر جلسه چهارم برگشتیا. نمی اومدی این هفته می شد چهار جلسه که پای آیین نامه و تذکر و حذف می اومد وسط. عزیزم وقتی یه صندلی را به نام خودت کردی،چمدون قهر نگیر دستت، ژست آدمهای حق به جانب هم اصلا بهت نمی یاد. خطا کردی قبول کن. می گی خطا نکردی، اجازه نداری بچگانه رفتار کنی. نه به شورای چهارم که طرف می رفت سر آبدارچی عربده می کشید چرا دیس خربزه اش کج شده و حجمش کمه یا چرا شیشه نسکافه اش روی میزش نیس نه به شماها که گیس کشی سیاسیتون را آوردین وسط شهر!

دمت گرم دستت را گذاشتی جای حساس لایحه، معلوم شد کی، کجا، سود، رانت،….

تو خیابون امام خمینی یه شهرک مبل میزنن با یه شهرک خودرو فقط برای راه افتادن کار مردم. کارخونه ناز را هم یه شونصد طبقه فروشگاه وعده دادن که به سیتی سنتر بگه زرشک! حالا یه زمین هم هست مفت خریدن متری ۶۷۰هزار تومان. کاربریش کشاورزیه که باشه. بابا خودین با یه چشمک حله. جاشم خوبه تو فک کن به قول آقای اقتصاد خواستن خزانه زمین های شهر را  گسترش بدن.

 

مرسی نایب رییس که همیشه نقش نوبخت هیات دولت را خوب بازی می کنه. بنده خدا یه ماله با سطل ماست دستشه، رفع و رجوع خرابی سوالات بی مورد را می کنه. ما از شما مرسی می کنیم!

والله اعلم

احسان تیموری

  • نویسنده : احسان تیموری سیچانی