حجت الاسلام رئیسی گفت: از آغاز دوره خدمتم همواره بر این نکته تأکید کرده‌ام که فعالیت‌های اقتصادی آستان قدس رضوی باید در راستای گره‌گشایی از مشکلات مردم و کشور باشد.

به گزارش فرا تحلیل در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، با اقدام جهادی آستان قدس رضوی جمهوری اسلامی ایران به جمع چهار کشور تولیدکننده داروی فاکتور هشت پیوست.حجت الاسلام ریسی، تولیت آستان قدس رضوی در آیین افتتاح سایت تولید فاکتور ۸ نوترکیب و انواع فرآورده‌های دارویی بیوتکنولوژی شرکت سامان داروی هشتم گفت: از آغاز دوره خدمتم در آستان قدس رضوی همواره بر این نکته تأکید کرده‌ام که فعالیت‌های اقتصادی آستان قدس رضوی باید در راستای گره‌گشایی از مشکلات مردم و کشور باشد.

رئیسی افزود: نمی‌خواهیم در آستان قدس رضوی به هر قیمتی کارهای اقتصادی را پیش ببریم، به همین دلیل سرمایه‌ها به سمت تولید دارو و کالاهای استراتژیک کشاورزی که در سفره مردم به صورت مستقیم تأثیر دارد، هدایت شده است.

وی با بیان اینکه توسعه زیرساخت‌های تولید انواع داروهای استراتژیک را یکی از اولویت‌های اقتصادی آستان قدس رضوی است، گفت: برخی بیماران به دلیل محدودیت مالی، به برخی داروهای گران قیمت و استراتژیک دسترسی ندارند، لذا بنا داریم به برکت نام حضرت رضا(ع) با سرمایه گذاری در این بخش، نیاز این گونه افراد را تأمین کنیم.

تولیت آستان قدس رضوی همچنین گفت: با تلاش متخصصان داخلی امروز ۴۵ درصد نیاز بیماران هموفیلی به فاکتور ۸ توسط شرکت سامان داروی هشتم تامین می‌شود و در آینده‌ای نزدیک طی چند ماه آینده با توسعه خط تولید، به لحاظ تامین این دارو در داخل کشور خودکفا خواهیم شد.

رئیسی در ادامه با بیان اینکه تولید فاکتور۸ نوترکیب و تلاش برای تولید انواع داروهای بیوتکنولوژی از مصادیق جهاد علمی است گفت: تولید داروهای نوترکیب و فرآورده‌های بیوتکنولوژی توسط متخصصان داخلی جلوه‌ای از شعار «ما می‌توانیم» است و برای کسانی که تصور میکنند جوانان و متخصصان ایرانی در عرصه‌های علمی ناتوان یا کم توان هستند، پیام روشنی دارد.

وی در پایان گفت: در گذشته زیرساخت‌های مورد نیاز برای راه اندازی خط تولید این محصول در شرکت سامان داروی هشتم ایجاد شده بود و طی ۲ سال اخیر با تجهیز امکانات، زمینه تولید فاکتور۸ و تأمین نیاز داخل فراهم شد. با تأمین اعتبارات مورد نیاز توسط سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی، فعالیت‌های تحقیقاتی در زمینه ۵ داروی بیماران سرطانی در شرکت سامان داروی هشتم آغاز شده است و طبق برنامه ریزی‌ها، تا سه سال آینده تولید و وارد بازار خواهد شد.