آن طور که مسؤولان برگزاری می‌گویند نوروز و تعطیلات هم اصفهانی‌ها را از حضور در مساجد غافل نکرده؛ اعتکاف امسال با نوروز همراه شده تا آن‌ها که قصد خانه‌تکانی دارند خانه و دل را با هم صفا دهند.

به گزارش فرا تحلیل نیوز، اَیام‌البیض (به معنای روزهای سفید)، به‌روزهای سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه قمری گفته می‌شود و در روایات بر روزه گرفتن در این ایام تأکید شده است که نزد شیعیان، ایام البیض رجب و در مرتبه بعد شعبان و رمضان، از اهمیتی ویژه برخوردار است و مهم‌ترین عمل در این سه روز اعتکاف و روزه است.

با توجه به اهمیت این موضوع و ظرفیت بالای اعتکاف برای خودسازی و تمدن سازی مخصوصاً برای جوانان به سراغ ستاد اعتکاف استان اصفهان و همچنین تعدادی از مساجد برگزارکننده اعتکاف در سطح شهر رفته‌ایم تا از حال و هوای این روزها، استقبال مردم به‌خصوص جوانان و ویژه‌برنامه‌های آن‌ها مطلع شویم.

آن طور که مسؤولان برگزاری می‌گویند نوروز و تعطیلات هم اصفهانی‌ها را از حضور در مساجد غافل نکرده؛ اعتکاف امسال با نوروز همراه شده تا آن‌ها که قصد خانه‌تکانی دارند خانه و دل را با هم صفا دهند.

۴۸۰ مسجد در استان اصفهان مراسم اعتکاف را برگزار می‌کنند

در همین راستا حجت‌الاسلام حسن بابایی دبیر ستاد اعتکاف استان اصفهان اظهار کرد: ثبت‌نام معتکفان امسال به‌صورت الکترونیکی از ابتدا اسفندماه آغاز و تا ۲۹ اسفند ادامه خواهد داشت و ۴۸۰ مسجد در کل استان برای برگزاری مراسم اعتکافاماده شده که در صورت تکمیل ظرفیت، مراسم را برگزار خواهند کرد و در غیر این صورت افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند به مساجد دیگر ارجاع داده خواهند شد.

دبیر ستاد اعتکاف استان اصفهان در مورد استقبال امسال مردم ادامه داد: تعداد معتکفان در سال‌های گذشته حدود ۸۰ هزار نفر بوده که سال گذشته به علت تقارن این ایام با عید نوروز با ۲۶ درصد کاهش مواجه شد و امسال هم با توجه به تقارن با شب عید و تعطیلات، احتمال کاهش حضور معتکفان وجود دارد.

وی با اشاره به ویژه‌برنامه‌های ستاد اعتکاف استان افزود: در کنار برنامه‌های که خود مساجد برنامه‌ریزی کرده‌اند، برنامه‌هایی هم به‌صورت سراسری از سوی ستاد برگزاری اعتکاف در نظر گرفته‌شده است که اولین برنامه، برگزاری مسابقه پژوهشی گام دوم و خودسازی در قرآن، برای پاسخ به این سؤال که چرا خودسازی مقدمه جامعه پردازی و تمدن سازی است؟، دومین برنامه تدوین و تبیین بیانیه گام دوم انقلاب با حضور مبلغان و سومین برنامه برگزاری حلقه‌های معرفت با حضور اساتید مختلف در حوزه‌های متعدد آسیب‌های اجتماعی و… است.

بابایی تأکید کرد: همچنین دو برنامه از سوی ستاد اعتکاف جهت‌دهی شده است به‌طوری‌که از مساجد خواسته‌شده ویژه‌برنامه شب میلاد حضرت علی (ع) را شام میلاد از ساعت ۱۲ شب آغاز کنند که پایان این مراسم به تحویل سال جدید ختم شود و درنهایت سخنرانی مقام معظم رهبری را داشته باشیم و برنامه دوم هم سوگواری شب وفات حضرت زینب کبری (س) و یادواره شهدا مدافع حرم که در این مراسم کتاب ۴۰ منبر زینبی که زندگی‌نامه ۴۰ شهید مدافع حرم را دارد و به چاپ رسیده، در اختیار مساجد قرارگرفته است و برای مسابقه پژوهشی هم از کتاب ۴۰ منبر اعتکافی که در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت استفاده می‌شود.

آیت‌الله مهدوی و حجت‌الاسلام گرجی، میهمان معتکفان مسجد جامع

همه ساله مسجد جامع اصفهان میزبان یکی از بزرگترین اعتکاف‌های سطح استان است؛ مسؤول برگزاری مراسم اعتکاف در مسجد جامع اصفهان با اشاره به کاهش میزان استقبال مردم نسبت به پیش‌بینی‌های صورت گرفته در مسجد جامع اصفهان ابراز کرد: با توجه به آن‌که ثبت‌نام از معتکفان هنوز ادامه دارد، به‌طور قطعی نمی‌توان گفت میزبان استقبال مردم نسبت به سال‌های گذشته چگونه است اما میزان استقبال معتکفان همانطور که پیش‌بینی می‌شد کاهش داشته، البته با توجه به تجارب سال‌های گذشته ممکن است بیشتر افراد در روز آخر برای ثبت‌نام حضور پیدا کنند.

عباسی تصریح کرد: برنامه‌های اعتکاف در این مسجد، مراسم استقبال از معتکفان، ویژه‌برنامه شام ولادت حضرت علی (ع) و تحویل سال، برگزاری حلقه‌های معرفت، حزب خوانی و آموزش قرآن، بیان فلسفه اعتکاف و احکام، روایت گری، برگزاری اعمال ام داوود، بهره‌مندی از سخنرانی آیت‌الله مهدوی و حجت‌الاسلام گرجی، ویژه‌برنامه رحلت حضرت زینب (س) و مراسم بدرقه معتکفان خواهد بود.

استقبال اصفهانی‌ها از اعتکاف بیشتر شده است

علی‌رضا کلباسی مسؤول برگزاری مراسم اعتکاف در مسجد حکیم اصفهان نیز استقبال معتکفان اصفهانی را در مقایسه با سراسر کشور و همچنین سال گذشته بیشتر دانست و گفت: با توجه مقارن بودن ایام اعتکاف و شروع سال جدید، طبق آنچه در جلسه سازمان تبلیغات مطرح شد، تعداد معتکفان نسبت به سال گذشته در سراسر کشور کاهش پیداکرده است اما استان اصفهان به نسبت سال گذشته، با استقبال بیشتر مردم مواجه است.

مسؤول برگزاری مراسم اعتکاف در مسجد حکیم اصفهان با اشاره به حضور ۶۰۰ معتکف در این مسجد افزود: طلاب خواهر و برادر جامعه المصطفی، دانشجویان و جوانان بیشتر جمعیت معتکفان مسجد حکیم را تشکیل می‌دهند.

وی در ادامه بابیان جزئیات برنامه‌های این مسجد در ایام اعتکاف خاطرنشان کرد: بهره‌مندی از سخنرانانی همچون آیت‌الله آقا تهرانی و آیت‌الله مهدوی، حلقه‌های معرفت، مشاوره‌های خانواده و ازدواج در حین اعتکاف، محفل قرآنی و همچنین بهره‌مندی از حضور مستبصرانی که درگذشته ادیان دیگری داشته‌اند و الان گرایش تشیع پیداکرده‌اند، ازجمله برنامه‌های فرهنگی مسجد حکیم در ایام اعتکاف خواهد بود.

کلباسی با اشاره به برگزاری ویژه‌برنامه تحویل سال برای عموم در مسجد حکیم اصفهان بیان داشت: از ساعت ۱۲ شب ۲۹ اسفندماه درب مسجد برای عموم مردم بازخواهد بود تا افرادی که تمایل دارند سال نو را همراه معتکفان در مسجد آغاز کنند، در این مسجد حضور پیدا کنند که از جزئیات این برنامه می‌توان به سخنرانی حجت‌الاسلام محسنی اشاره کرد.

مسؤول برگزاری مراسم اعتکاف در مسجد حکیم اصفهان به جوانان و همچنین علاقه‌مندان به حضور در مراسم اعتکاف توصیه کرد: ایام اعتکاف بهترین فرصت برای تفکر، تدبر و تعقل است که حضور در جمع و کنار مؤمنان یک سری آثار و برکاتی دارد که بعضاً باعث تغییر مسیر زندگی افراد می‌شود، بنابراین از جوانان می‌خواهم که حداقل یک‌بار در سن جوانی این فضا را تجربه کنند و به عزیزانی که به هر دلیلی نمی‌توانند معتکف شوند پیشنهاد می‌کنم دقایقی را در جمع معتکفان حضور پیدا کنند و از این فضای معنوی بهره‌مند شوند.

اعتکاف یک شارژ سالیانه است

حجت‌الاسلام میثم شریف اصفهانی بابیان تعداد معتکفان مسجد دانشگاه اصفهان اظهار کرد: امسال ۷۰۰ نفر از دانشجویان و اعضا هیئت‌علمی در اعتکاف دانشگاه اصفهان ثبت‌نام کرده‌اند که استقبال در مقایسه با سال گذشته بیشتر هم بوده اما به نسبت زمانی که ایام اعتکاف هم‌زمان با سال تحصیلی دانشگاه بوده و ۹۰۰ نفر در اعتکاف حضورداشته‌اند، این رقم اندکی کاهش داشته است.

مسؤول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اصفهان یادآور شد: همچنین یک ویژه‌برنامه مفصلی برای تحویل سال با حضور عموم مردم و دعوت از خانواده معتکفان خواهیم داشت که این برنامه از ساعت ۱۰ شب ۲۹ اسفند تا یک ساعت پس از سال‌تحویل ادامه خواهد داشت که سخنرانی حجت‌الاسلام نظری و مولودی‌خوانی ازجمله برنامه‌های این مراسم است.

وی با تشریح دیگر برنامه‌های مسجد دانشگاه اصفهان ادامه داد: شب جمعه هم‌زمان با شهادت حضرت زینب کبری (س) مراسم دعای کمیل و در سومین روز اعتکاف، مراسم ام داوود را با حضور عموم مردم خواهیم داشت و سخنران مراسم اعتکاف حجج اسلام آقا تهرانی و فقیهی هستند.

شریف در پایان گفت: اعتکاف یک شارژ سالیانه است و توصیه هرساله ما به دانشجویان این است که حتی‌المقدور از این فرصت استفاده کنند همان‌طوری که مقام معظم رهبری هر زمان اشاره‌ای به وضعیت معنوی جوانان دارند یکی از مواردی که مثال می‌زنند، حضور جوانان در مراسم اعتکاف است و همچنین به افرادی که به هر دلیلی معذوریتی برای حضور در مراسم رادارند توصیه می‌شود ساعاتی در جمع معتکفان حضورداشته باشند و از آن فضا به‌خصوص اعمال ام داوود بهره لازم را ببرند.

شما به آسمان دعوت‌شده‌اید…

هنگامی‌که صحبت از تحویل سال نو و فرصت تحول در خودسازی به میان می‌آید، فعالیت جوان به‌خصوص دانش آموزان رنگ و بویی خاص به خود می‌گیرد، که باهمت همین جوانان پر شروشور محفلی به بهانه لحظه سال‌تحویل با شعار «شما به آسمان دعوت‌شده‌اید…» در روز پنج‌شنبه یکم فروردین از ساعت ۲۴ در یک گفت‌وگو صمیمانه با حضور حجت‌الاسلام داستان پور میزبان معتکفان و عموم مردم خواهد بود.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس