گوشه نشینی‌های عارف در مجلس درحالی است که تبلیغات بیشماری درباره وی پیش از کاندیداتوری در انتخابات مجلس دهم صورت گرفت و انتظار بود ژنرال اصلاح طلبان در مجلس عملکرد فوق العاده‌ای از خود نشان دهد اما …

فرا تحلیل نیوز – امیر حمزه نژاد: مجلس دهم آخرین سال خدمت رسانی خود به مردم را طی می کند اما در مراحل پایانی بهارستان دهم هم جریان اصلاح طلب بروز و ظهور چندانی ندارد. «محمدرضا عارف» رئیس فراکسیون امید در سیبل انتقادات اصلاح‌طلبان حتی در میان نیروهای این جریان قرار گرفته است. اصلاح طلبان مدت‌هاست به عملکرد عارف انتقاد می کنند و به وی لقب «مردم سکوت اصلاحات» را داده‌اند.
سکوت رئیس فراکسیون امید را می توان به کل فعالیت این فراکسیون در مجلس نیز تعمیم داد. درواقع دربسیاری از موارد حساس سیاسی فراکسیون امید با سکوت بی سر وصدا از کنار آن رد شده است. ماجرای نماینده سراوان از اعضای فراکسیون امید که با ماموران حراست گمرک درگیر شده بود یکی از مواردی بود که با سکوت این جریان سیاسی در مجلس روبرو شد.

بیشترین بروز و ظهور اصلاح طلبان بخصوص عارف در مجلس در همین زمان خاص یعنی برهه انتخابات هئیت رئیسه مجلس باز می گردد. عارف در سه سال گذشته در برهه انتخابات هئیت رئیسه به دلیل کاندیداتوری و رقابت با علی لاریجانی بر سر زبان‌ها می افتد و بعد از اینکه این رقابت را به رقیب خود می بازند، به محاق می رود.

گوشه نشینی‌های عارف در مجلس درحالی است که تبلیغات بیشماری درباره وی پیش از کاندیداتوری در انتخابات مجلس دهم صورت گرفت. عارف به عنوان ژنرال اصلاح طلبان و فردی که سابقه کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری را در کارنامه کاری خود در دنیای سیاست دارد، شناخته می شود. عارف عناوین و نشان‌های زیادی را یدک می کشد. بالاترین رای تهران، چهره برجسته اصلح طلب و … از جمله عناوین عارف است.

او علاوه بر ریاست فراکسیون امید رئیس شورای عالی اصلاح طلبان نیز هست. حتی زمزمه‌های حضور وی به عنوان نامزد انتخاباتی هم برای ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ نیز به گوش می رسد. عارف درحالی در مجلس دهم عملکرد چندانی نداشته و مورد انتقاد اصلاح طلبان قرار دارد که مشخص نیز با چه کارنامه کاری به عنوان گزینه احتمالی اصلاح طلبان برای ریاست جمهوری آینده معرفی می شود. البته برخی نیز معتقدند که عارف با گام گذاشتن در مجلس دهم و عملکرد ضعیفی که از خود نشان داد به یک مهره سوخته در جریان اصلاحات تبدیل شد.

اصلاح‌طلبان انتقاد جدی به نحوه مدیریت وی در فراکسیون امید مجلس دارند. فراکسیون اصلاح طلبانه مجلس نیز نه تنها نتوانست عملکرد قابل قبولی از خود به نمایش بگذارد بلکه با حواشی بسیار زیادی از سوی نمایندگان خود مواجه شد. از سلفی حقارت گرفته تا ضرب و شتم و درگیری‌های این نمایندگان و سخنان جنجالی آنان سبد حاشیه‌های جریان اصلاحات در مجلس دهم را بسیار پر است.

حتی باید گفت که بیشتر از خود عارف آقازاده وی در این سال‌ها به جهت ارائه تز و نظریه « ژن خوب» مورد توجه بوده است. هر چقدر آقای عارف در مجلس عملکرد ضعیفی داشت و سکوت اختیار کرد فرزندش در این حوزه کسری‌های پدر را جبران کرد. البته با این کارنامه کاری که عارف از خود نشان داد معلوم نیست چطور پسر عارف خود را ژن خوب می داند؟!

در همین رابطه، عماد خاتمی معاون سیاسی دبیرکل حزب اتحاد ملت و فرزند سید محمد خاتمی، در گفت‌وگویی تصویری که با مجموعه «عصر ما» انجام داده، از مسئولیت اصلاح‌طلبان نسبت به مردم به دلیل تشویق آنها برای رای دادن به روحانی سخن گفته و در پاسخ به سوالاتی انتقادی درباره عملکرد شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان به صراحت بر نا امید کننده بودن عملکرد عارف در راس این شورا و همچنین در مجلس، تاکید کرده است.

حزب کارگزاران سازندگی نیز از جمله منتقدان عملکرد عارف در مجلس بودند. تا جایی که «محمدرضا تابش» عضو هیئت‌رئیسه فراکسیون امید در پاسخ به انتقادات برخی اعضای حرب کارگزاران از عملکرد عارف گفت: « مجموعه اصلاح‌طلبی در جلسه‌ای حضور یابند تا ما عملکردها در فراکسیون امید را تشریح کنیم.»

تندترین انتقادات را صادق زیباکلام از عارف داشت. این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به این موضوع که تلاش زیادی کرده تا عارف و هم‌قطارانش بتوانند وارد مجلس شوند گفته است: «آنها عرضه نداشتند یک کمیسیون را بگیرند؛ عرضه نداشتند یک نطق قبل از دستور بگیرند؛ یک مشت آدم که اصلاً معلوم نیست چرا رفته‌اند مجلس؛ کسانی که ما این همه دویدیم تا بتوانند وارد مجلس شوند.»

زیباکلام از نگرانی خود برای انتخابات آینده مجلس با عملکرد ضعیفی که اصلاح طلبان در بهارستان دهم نشان داده‌اند نیز سخن گفته و بیان می کند: « آقای عارف و بسیاری از اصلاح‌طلبان دچار یک اعتماد به نفس کاذب شده‌اند. آقای عارف چنان از انتخابات سال ۹۸ صحبت می‌کنند که انگار تنها مساله مهم آنها انتخابات و رد صلاحیته‌هاست. انگار ایشان در کره ماه یا سوئیس زندگی می‌کنند. ایشان اصلا متوجه این نیستند که از اعتماد عمومی نسبت به اصلاح طلبان و فراکسیون امید کاسته شده است.»

زیباکلام بیان می کند که بقیه اصلاح طلبان از جمله اعضای حزب اتحاد ملت هم از عملکرد عارف دل خوشی ندارند. اصلاح طلبان بیان می کنند که بخشی از ضعف عملکردی فراکسیون امید به نحوه مدیریت عارف باز می گردد.

«علی تاجرنیا»، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی با تأکید بر اینکه «در شورای عالی سیاست‎گذاری اصلاح‌طلبان، افراد حقوقی باید جایگزین افراد حقیقی شوند»، می‎گوید که عارف تجربه تشکیلاتی و سیاسی کافی ندارد. از این رو، بخشی از ضعف عملکرد فراکسیون امید به مدیریت ایشان برمی‎گردد و اگر من در شورای عالی اصلاح‌طلبان بودم ایشان را به ریاست این شورا انتخاب نمی‎کردم.

به غیر از انتقادات اصلاح طلبان از عارف که بیشتر سیاسی است نوعی بی عملی و بدعملی را در جریان کار فراکسیون امید و بخصوص رئیس آن می بینیم که تا امروز تداوم داشته است و در کل در اقدامات و عملکرد مجلس دهم نیز اثرگذار بوده است. عارف یکی از خنثی ترین نمایندگان مجلس دهم بود و حتی در انجام وظایف نمایندگی‌اش هم زیر سئوال است از این جهت در سال چهارم مجلس شورای اسلامی وی بایستی به جای اینکه به صندلی ریاست مانند گذشته فکر کند گزارشی از عملکرد خود در این چند سال برای مردمی که به وی با رای خود اعتماد کردند، بدهد.

  • نویسنده : امیر حمزه نژاد
  • منبع خبر : جهان نیوز