سیل که آمد و از کاشانه‌ای به جز ویرانه‌ای باقی نگذاشت، دیگر مهم نبود که برای گرفتن دست هموطنی و همراه شدن با سیل خروشان مهربانی چه لباسی بر تن داشته باشی.

روزی نیست که خبر اعزام نیرو و تجهیزات از استان‌های کشور از جمله اصفهان به استان‌های سیل‌زده منتشر نشود و آدم می‌ماند جواب این همه محبت را چطور می‌توان داد.

نیروهای مردمی که برای گرفتن دست دیگری منتظر بخش‌نامه و دستورالعمل نمی‌مانند و اگر گاهی از بی‌تدبیری‌ها زخم می‌خوریم، اما آنها کارشان را خوب بلدند و در کلاس مهربانی همیشه نمره بیست می‌گیرند.

سیل که آمد، سرمایه پدر و امید مادر را با خود برد؛ با کاشانه‌مان کاری کرد که دیگر نمی‌شناختیمش و در چشمان قوی‌ترین مرد زندگی‌هایمان اشک نشاند، به گل‌های بنفشه‌ای که پدر با دستان خودش برای نوروز در باغچه کوچک خانه کاشته بود هم رحم نکرد، اما نمی‌دانست قرار است خطر کنیم تا خطر از سر هم‌وطنان بگذرد.

نمی‌دانست که برای ایرانی‌جماعت فرقی ندارد در چه جایگاه و در چه لباسی باشد و دل ساکنان این اقلیم نازک‌تر از آن است که غم مانده بر دل هم‌وطنش را تاب بیاورد.

 

همگامی حوزویان با قصه پرغصه سیل‌زدگان

حوزه علمیه اصفهان از نخستین روزهای آغازین سال جدید و بازگشایی رسمی ادارات، اقدامات و تدابیر خود برای کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده را آغاز کرد و اعزام مبلغین و طلاب داوطلب به این مناطق کمترین کاری بود که می‌توانست صورت گیرد.

هماهنگی‌ها با نهادها و ارگان‌های متولی برای حضور روحانیون و حوزویان در مناطق سیل‌زده آغاز شد و از روز جمعه ۱۶ فروردین ماه ۹۸ اعزام‌ها با ماشین‌های سواری شخصی و یا اتوبوس‌ها به صورت دسته‌جمعی به مناطق مختلف سیل‌زده کشور یکی پس از دیگری از حوزه علیمه اصفهان انجام می‌گرفت.

 هوای اصفهان ابری بود اما به پای هوای طوفانی دل داوطلبانی نمی‌رسید که برای رسیدن به مناطق سیل‌زده استان لرستان لحظه‌شماری می‌کردند؛ ۱۲۰ نفر از طلاب و روحانیون و ۵۰ دانشجویی که از درب مسجد امام سجاد (ع) اصفهان بدرقه و راهی لرستان می‌شدند.

 

حجت‌الاسلام سیدحسین مومنی، معاون تهذیب و تبلیغ حوزه علمیه اصفهان در مراسم اعزام ۱۲۰ نفر از طلاب و روحانیون به مناطق سیل‌زده لرستان از مسجد امام سجاد(ع) که همراه با بدرقه و دعای سلامتی آیت‌الله مهدوی برای این جهادگران بود، اظهار داشت: حضور فیزیکی طلاب و روحانیون در مناطق سیل‌زده از روزهای ابتدای ایجاد این بحران از اصفهان آغاز شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۰۰ نفر از روحانیون و طلاب حوزه علمیه اصفهان در مناطق مختلف سیل‌زده کشور حضور دارند، افزود: ۱۲۰ نفر از طلاب داوطلب مدارس علمیه و همچنین ۵۰ نفر از دانشجویان دانشگاه‌های صنعتی اصفهان و دانشگاه اصفهان در قالب کاروانی از جهادگران با ۴ دستگاه اتوبوس به استان لرستان اعزام شدند.

اعزام از حوزه علمیه اصفهان به صورت هفتگی ادامه دارد

مومنی ادامه داد: اعزام  به این مناطق تا زمان حل مشکلات و رفع نیازمندی مردم مناطق سیل‌زده از حوزه علمیه اصفهان به صورت هفتگی ادامه خواهد داشت.

معاون تهذیب و تبلیغ حوزه علمیه اصفهان گفت: در حال حاضر تعداد نفرات زیادی از طلاب و روحانیون حوزه علمیه اصفهان به منظور تسکین آلام مردم مناطق سیل‌زده و خدمت به این مردم جهت اعزام به مناطق ثبت‌نام کرده‌اند و این در حالی است که این قشر از جامعه علی‌رغم تمامی سختی‌های معیشتی و اقتصادی خود به یاری دیگر خانواده‌ها و هم‌وطنان شتافتند و از هیچ کمک نقدی، غیرنقدی و هم‌گامی خود فروگذار نکردند.

وی خاطرنشان کرد: طلاب و روحانیون جهادگر و داوطلب برای کمک‌رسانی و امداد به مردم مناطق سیل‌زده، در قالب کاروان‌هایی مشخص اعزام می‌شوند و هر کاروان به مدت ۴ روز در این مناطق مشغول به خدمت می‌شود.

 

مومنی اضافه کرد: بنابر دستور و توصیه اکید آیت‌الله طباطبایی‌نژاد مدیر حوزه علمیه اصفهان غیبت طلاب و روحانیون حوزه علمیه اصفهان در کلاس‌های درس که قصد حضور جهادی برای انجام خدمت را در مناطق سیل‌زده دارند، از سوی معاونت آموزش مجاز می‌باشد.

معاون تهذیب و تبلیغ حوزه علمیه با اشاره به اینکه سیل بلایی بسیار ویرانگر است و حتی میزان تخریب و آسیب آن از زلزله بیشتر است، چرا که سیل نه فقط محل اسکان چه بسا احشام، مزارع و باغات و حتی زمین‌ها و سرمایه‌های افراد را به کلی نابود می‌کند، گفت: ما در پیشگاه خداوند عهد می‌بندیم که تا آرامش کامل مردم مناطق سیل‌زده آنها را تنها نگذاریم و همراه و همگام و همدل با هم‌وطنان سیل‌زده خود باشیم.

در ادامه، حجت‌الاسلام احمد مقیمی مسئول هماهنگ‌کننده کاروان‌های طلاب و دانشجویان جهت اعزام به مناطق سیل‌زده گفت: اعزام مستمر دانشجویان و طلاب به مناطق سیل‌زده تا پیش از ماه مبارک رمضان در صورت اعلام نیاز مسئولین و نهادهای مسئول ادامه خواهد داشت.

وی بر جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی همچون اقلام بهداشتی، خوراکی، پتو و چادر برای ارسال به مناطق سیل‌زده تاکید کرد و افزود: در حال حاضر این نوع از کمک‌ها بیشتر مورد نیاز مناطق سیل‌زده است و باید در این زمینه تلاش دسته‌جمعی صورت گیرد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم