هنوز یادمان نرفته است سخنان( آ. ه) زن بازیگری که در طول جشنواره فیلم کودک، مهمان برنامه زنده رود شده بود و به مجری می گفت از بس در این چند روز خوردم اضافه وزن پیدا کردم!!!

حرف شما_زهرا محمدی/جشنواره کودک و نوجوان که از سال 1361شروع به کار کرد و در 28 دوره اجرا شد، تنها 17 دوره خود را در اصفهان گذرانده تا آنجا که تقریبا  نام این جشنواره با نام اصفهان مترادف شده است و البته  برگزار کنندگان ومهمانان جشنواره نیز از برپایی آن در شهرهای غیر از تهران و اصفهان همواره اعلام نارضایتی و گله  داشته اند. اما در خبرها  آمده بود این جشنواره  که به دلایلی از سال 93 تاکنون برپایی اش معلق مانده، قرار است مجددا  در تیر ماه سال آینده  در اصفهان آغاز به کار کند. دلیل این جابه جایی زمانی آن نیز به بنا به گفته مهدی باقربیگی عضو شورای شهراصفهان این گونه مطرح شده است که؛ برای چند سال متمادی ماه‌های محرم و صفر در مهرماه خواهد بود، به همین دلیل باید به دنبال تاریخ جدیدی می‌بودیم؛ دی‌ماه پیشنهاد شد، اما به دلیل هم‌زمانی با سال جدید میلادی امکان حضور فیلم‌ها و مهمانان خارجی وجود نداشت. برای اینکه برای هر سال به یک تاریخ مشخص برسیم و دچار مشکل نشویم شورا تصمیم گرفت هفته اول تیرماه که هم‌زمان با عید سعید فطر است را به عنوان زمان برگزاری جشنواره فیلم کودک اصفهان در سال 96 معرفی کند بنابراین استارت جشنواره با عید سعید فطر خواهد بود.

خارج از زمان برگزاری که پاییز باشد یا تابستان،  اصلا درچند سال اخیر ماهیت خود جشنواره زیر سوال بوده است به طوری که در آخرین دوره برگزاری جشنواره در اصفهان حتی صدای بازیگران و مهمانان جشنواره هم به انتقاد درآمده بود که خروجی این جشنواره چیست؟! جشنواره ای که به واقع هیچ نقشی در سینما و فیلم سازی داخلی و خارجی ندارد. سوال بزرگی که رسانه ها نیز به اشکال مختلف به آن پرداختند.

سالهاست که جشنواره کودک برگزار می شود و سالهاست سینمای ایران فیلم کودک ندارد؛ فیلم هایی که در این جشنواره به صورت صوری به نماش درمی آیند و جایزه می گیرند  اکثرا فیلم های بزرگسالان هستند تا کودکان و نوجوانان و اصلا خارج از هیاهوها و تبلیغات پرسروصدای جشنواره و برخی از رسانه های بلندگو، خروجی برای کودکان و نوجوانان در آن دیده نمی شود. در کنار این بحث شاهد مخارج بسیار سنگین و بریز و بپاش های جشنواره کودک هستیم؛ مخارجی که  عمدتا بار مالی آن به خصوص در سالهای اخیر تنها بر دوش مردم اصفهان است. هنوز یادمان نرفته است سخنان( آ. ه) زن بازیگری که در طول جشنواره فیلم کودک، مهمان برنامه زنده رود شده بود و به مجری می گفت از بس در این چند روز خوردم اضافه وزن پیدا کردم!!!

در واقع با این حاتم بخشی ها و هزینه ای که باید با آن مردم اصفهان از خدمات فرهنگی، تفریحی یا حتی زیرساختی بهره مند شوند به صورت سالانه صرف جشنواره ای می شود که عملا برگزار کنندگان و مهمانانش آن را بی ثمر، بی اثر و خنثی می دانند.

جشنواره این سالها کم کم درحال نزدیک شدن به جشنواره فرش قرمزدار فجر نیز هست؛ جشنواره ای که سالهاست هویت خود را گم کرده و به یک  برنامه  برای ترویج بد فرهنگی و بدحجابی تبدیل شده است وحالا در سالهای اخیر نیز ما در اصفهان شاهد بودیم جشنواره کودک نیز جای پای بزرگترخود یعنی جشنواره فجر در این امور گذاشته بود.

در حقیقت می توان  گفت به جای جشنواره کودک بهتراست از واژه  دورهمی بازیگران و کارگردانان استنفاده شود؛ دورهمی که  لباسها و پوشش های گاها زننده آن در شان مردم شهید پرور اصفهان نیست.  جشنواره کودک شاید برای برخی از جمله برخی از رسانه های تهران نشین که در این مدت به اصفهان می آمدند و در زیر ساله تنعم شهرداری دست و دلباز اصفهان، به بهانه پوشش خبری تعطیلات می گذراندند  یک اتفاق خوب محسوب شود اما در عمل نه برای فرهنگ و هنر کشور و نه برای شهر اصفهان جز بار مالی و تاثیرات منفی خروجی نداشته است که حالا باز تکرار شود.

گاه  حتی مهمانان  مشهور خارجی نیز در جشنواره دعوت شده اند مانند  نوه سازنده عروسکهای پت و مت  یا  مبتکر کاراکتر دوست داشتنی لوک خوش شانس و… اما جای تاسف است  که حتی حضور این افراد معروف هم در رسانه های با اصطلاح تهران نشین که در جشنواره اصفهان  جایگاه ویژه ای  را اشغال می کنند بازتابی نداشته است، تا جایی که اهالی هنرنیز که شیفته و مشتاق دیدار این افراد هستند اطلاعی پیدا نکردند چه کسانی به اصفهان آمدند و رفتند، زیرا  جشنواره کودک و نوجوان اصفهان تنها محلی برای تفریح و خوش گذرانی عده ای  و به خصوص برخی از رسانه های تهران بوده است به خوبی به یاد می آوریم در برخی دوره های جشنواره در اصفهان در حالی که خبرنگاران اصفهانی که وظیفه اطلاع رسانی به مردم شهر خود را دارند عملا از حضور آزادانه در جشنواره قطع ید شده بودند و به عنوان  شهروند درجه سه محسوب می شدند. اهالی رسانه های تهران نشیت با کارت های ویژه در شهر تردد داشتند  که رفت وامد و استفاده از هتلهای شهر برای شان آزاد بود.

اما حرف ما این تبعیض ها و نگاههای خفت آمیز جشنواره به اهالی رسانه های اصفهان نیست؛ چراکه مسئولان جشنواره می اندیشیدند  با دادن امتیازات ویژه به اهالی رسانه های تهرانی می توانند از پوشش خبری مناسب برخوردار شوند و در سایه پوشش خبری نام اصفهان را در سطح کشور به زبانها بیندازید  اما درعمل می بینیم که جشنواره  برای این رسانه ها ارزشی ندارد و همان طور که گفتیم  خود جشنواره نیز خروجی ندارد و بیشتر بارخاطری براس اصفهانی هاست تا یار شاطر. سوال اینجاست چرا قرار است جشنواره ای بی خاصیتی با همه هزینه های سنگینش دوباره به اصفهان برگردد و همان شیوه های قبل با رنگ ولعابی دیگر تکرار شود؟!

انتهای پیام/