آنکارا بازی جدیدی را در مناطق اشغالی شمال غرب سوریه آغاز کرده و از یک سو تلاش می کند از شروع عملیات قریب الوقوع دمشق جلوگیری کند و از سویی دیگر نیز تحرکات مشکوک را چند برابر کرده است.

به گزارش فرا تحلیل نیوز، از شمال غرب سوریه خبر می رسد، در روزهای گذشته روند اعزام نیروهای تازه نفس و ارسال تجهیزات نظامی سنگین به نزدیکی خطوط تماس با مناطق در اشغال گروهک های تروریستی در مرکز و غرب استان ادلب ادامه داشته است.

براساس اطلاعات به دست آمده، نیروهای ارتش سوریه برای تامین امنیت و پاکسازی بزرگراه مهم و راهبردی M۴ (حد فاصل سراقب – لاذقیه) و مناطق حومه (جبل زاویه، جبل اربعین، جسر الشغور و…» از لوث وجود گروهک های تروریستی آماده می شوند.

از سویی دیگر، شروع عملیات نیروهای ارتش سوریه برای بازگرداندن آرامش به این بزرگراه به معنای پاکسازی مناطق اشغالی شمال غرب استان حماه (مناطق آلوده در دشت الغاب) و شمال شرق استان لاذقیه است.

به گفته منابع میدانی، ارتش سوریه در روزهای گذشته نیز تجهیزات جدید را به منظور تقویت استحکامات دفاعی به محور شهرک راهبردی «سراقب» در شرق استان ادلب ( ۱۶ کیلومتری شهر ادلب) ارسال کرده است.

به گزارش مشرق، همزمان با آماده شدن نیروهای سوری برای آغاز عملیات بزرگ در شمال غرب این کشور، ارتش اشغالگر ترکیه نیز تحرکات خود را در مناطق اشغالی مرکز استان ادلب افزایش داده و خبرها حاکیست برخی خاکریزهای ایجاد شده در مسیر بزرگراه M۴ را جمع آوری کرده است.

یک منبع میدانی که از نزدیک تحولات میدانی را در شمال غرب سوریه دنبال می‌کند در گفت وگو با مشرق اعلام کرد: نیروهای ارتش ترکیه همچنین تعدادی از خاکریزها را هم در مناطق «الحاکوره و عین الحور» در شمال شرق استان لاذقیه کنار زده اند.

براساس اطلاعاتی که این منبع میدانی در اختیار مشرق گذاشته است، آنکارا با این اقدامات در تلاش است گشت‌زنی‌های مشترک نیروهای ارتش روسیه و ترکیه در مسیر بزرگراه براساس توافق صورت گرفته بدون مشکلی انجام شود.

این منبع میدانی با بیان این که خاکریزها در بزرگراه M۴ توسط گروهک های تروریستی ایجاد شدند، افزود: ارتش ترکیه همچنین نیروهای متخصص و یگان مهندسی را اعزام کرده تا بزرگراه و مناطق حومه را از تله های انفجاری و بمب های کنار جاده ای پاکسازی کنند.

این منبع میدانی به پشت پرده اقدامات اخیر آنکارا برای تامین امنیت این بزرگراه اشاره کرد و گفت: ترکیه با این راهبرد می خواهد این گونه نشان دهد که خود و گروهک های تروریستی تحت فرمانش به تعهدات و توافق آتش بس پایبند هستند.

وی با بیان این که ترکیه به شدت از آماده شدن نیروهای ارتش سوریه برای آغاز عملیات پاکسازی مناطق اشغالی مرکز و غرب استان ادلب، شمال غرب استان حماه و شمال شرق لاذقیه ترسیده است، افزود: ترکیه در حالی برای جلوگیری از شروع عملیات نیروهای سوری تلاش می کند که سنگ اندازی تروریست های تحت فرمانش ادامه دارد.

از سویی دیگر در روزهای گذشته ارتش ترکیه و گروهک های تروریستی به تحرکات مشکوک، انتقال تجهیزات سنگین نظامی و اعزام نیروهای خود به نزدیکی خطوط تماس ادامه دادند و همین بازی دو گانه و زیر سوال بردن توافق آتش بس باعث شده کاسه صبر ارتش سوریه لبریز و برای آغاز عملیات قریب الوقوع مصمم تر شود.

نیروهای سوری و رزمندگان جبهه مقاومت با اشراف جامعی که بر منطقه دارند موفق شدند تحرکات ارتش ترکیه و گروهک های تروریستی را رصد کنند و حتی در چندین مورد، تجهیزات نظامی ارسالی را هم هدف قرار دادند و منهدم کردند.

به نظر می رسد، آنکارا و تروریست های تحت فرمانش قصد داشتند قبل از شروع عملیات نیروهای ارتش سوریه، حملات غافلگیرانه ای را در استان ادلب، حماه (محور شمال غرب)، لاذقیه (محور شمال شرق) و حلب (محور غرب) ترتیب دهند که ناکام ماندند.

به گزارش مشرق، اگر تحرکات ترکیه و گروهک های تروریستی برای آماده شدن و انجام حملات ناگهانی ادامه یابد بدون شک ارتش سوریه عملیات را برای آزادسازی مناطق اشغالی آغاز می کند و در همان گام نخست، اولویت پاکسازی با «جبل زاویه» در مرکز استان ادلب و سپس دشت الغاب در شمال غرب استان حماه خواهد بود.

  • منبع خبر : مشرق