بر اساس آنچه قاضی‌زاده نماینده مجلس شورای اسلامی اعلام کرده، رئیس قوه قضائیه پنج حقوقدان را برای عضویت در شورای نگهبان معرفی کرده است.

به گزارش فرا تحلیل نیوز علی غلامی، هادی طحان نظیف، محمد دهقان و محمدحسن صادقی مقدم چهار حقوقدانی هستند که حجت‌الاسلام رئیسی برای عضویت در شورای نگهبان به مجلس شورای اسلامی معرفی کرده است.
سوابق علمی و اجرایی افراد معرفی‌شده به‌شرح زیر است؛*علی غلامی
غلامی یکی از حقوقدانان برجسته کشور و دانشیار و رئیس دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق (علیه السلام) است. او دانش‌آموخته دوره کارشناسی ارشد پیوسته و دوره دکترای دانشگاه امام صادق (علیه السلام) و دارنده‌ مقاله‌ برتر دوره‌‌ دکترای رشته‌ حقوق جزا و جرم‌شناسی در سال ۱۳۸۶ است. استاد پژوهشگر برتر دانشکده معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق در سال ۱۳۹۲، تحصیلات حوزوی در حد سطح دو فقه و اصول و  آشنایی به زبان‌های عربی و فرانسه از جمله سوابق علمی اوست.

عضویت در هیئت علمی از سال ۱۳۸۱ و انتقال به هیئت علمی دانشکده معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق علیه السلام از سال ۱۳۸۵، تدریس دروس حقوق جزای عمومی، حقوق جزای اختصاصی، سمینار اندیشه اسلامی و تدبر و تفسیر قرآن کریم در دانشگاه‌های امام صادق (علیه السلام)، تهران، شهید بهشتی(ره)، الزهرا(علیها السلام)، علوم و تحقیقات و مدرسه عالی شهید مطهری از سال ۱۳۸۱، تدریس مباحث حقوق و جنبش زنان در اسلام و غرب، سیر مطالعاتی آثار شهید مطهری(ره) و مباحث حکومت اسلامی و ولایت فقیه در دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و دوره‌های مختلف علمی و آموزشی از سال ۱۳۸۱ تاکنون و استادیاری حقوق جزا و جرم‌شناسی سوابق آموزشی وی محسوب می‌شود.

رئیس اداره‌ خدمات آموزشی دانشگاه امام صادق از ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴، معاون آموزشی دانشکده‌ معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق از ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲، عضویت در کمیته‌ علوم انسانی بنیاد ملی نخبگان از سال ۱۳۹۱ تاکنون و رئیس دانشکده‌ معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق از ۱۳۹۲ تاکنون، سوابق اجرایی غلامی هستند.

او همچنین دارای سوابق پژوهشی متعدد شامل تألیف کتب مختلف از جمله کتاب مسئله حجاب در غرب، عوامل مانع مسئولیت کیفری و حقوق جوانان در جمهوری اسلامی ایران است.

*هادی طحان نظیف
طحان نظیف فارغ التحصیل مقطع دکترای حقوق عمومی دانشگاه تهران است که معاونت آموزشی دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق (علیه السلام) از مردادماه سال ۱۳۹۲، عضو هیئت علمی گروه حقوق عمومی و بین‌الملل دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق از سال ۱۳۹۲، دبیر داخلی جلسه شورای نگهبان از سال ۱۳۸۹، مشاور معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان، از سال ۱۳۸۹، عضو مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان، از سال ۱۳۹۳، عضو شورای کارشناسی مرکز تحقیقات شورای نگهبان از سال ۱۳۹۱ تا سال ۱۳۹۲، عضو کمیته علمی و راهبردی دفتر حقوق بشر و شهروندی اسلامی از سال ۱۳۹۵، مدیر گروه حقوق اجتماعی ــ فرهنگی مرکز تحقیقات شورای نگهبان از سال ۱۳۸۸ تا سال ۱۳۸۹، کارشناس و مشاور حقوقی «هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین» مجلس شورای اسلامی، کارشناس گروه حقوق عمومی دفتر مطالعات حقوقی مرکز پژوهش­‌های مجلس شورای اسلامی از سال ۱۳۸۹، کارشناس و پژوهشگر پژوهشکده شورای نگهبان از سال ۱۳۸۸ تاکنون، همکاری با معاونت حقوقی و امور مجلس ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۷، همکاری با دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال ۱۳۹۷، دبیر کمیته فرهنگی ــ اجتماعی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، از سال ۱۳۸۶ تا سال ۱۳۸۸، عضو هیئت اندیشه‌ورز سازمان بسیج حقوقدانان از سال ۱۳۹۶، عضو کارگروه بازنگری دروس رشته معارف اسلامی و حقوق از سال ۱۳۹۶، عضو کمیته علمی همایش مردم‌سالاری دینی، جهان اسلام و غرب، سال ۱۳۹۷ و عضو کمیسیون فقه، حقوق و قضای اسلامی چهارمین همایش ملی تمدن نوین اسلامی سال ۱۳۹۷ از جمله سوابق وی محسوب می‌شود.

*محمدحسن صادقی مقدم
صادقی مقدم دارای کارشناسی حقوق قضایی در سال ۱۳۶۴ از دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد حقوق خصوصی در سال ۱۳۶۷ در دانشگاه تربیت مدرس و دکترای حقوق خصوصی در سال ۱۳۷۳ از دانشگاه تربیت مدرس است. فرآیند رسیدگی به تخلفات اداری و نقش حراست‌ها در آن، آیین رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان دولت، حقوق بیمه (جلد اول ــ کلیات عقد بیمه)، مجموعه قوانین و مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (۲جلد)، آیین رسیدگی به تخلفات انتظامی اعضای هیئت علمی و آیین رسیدگی به تخلفات انتظامی اعضای هیئت علمی با تجدید نظر و اضافات از جمله کتاب‌های تألیف‌شده توسط صادقی مقدم است.

تسنیم نوشت؛ صادقی مقدم در دوره ریاست حجت‌الاسلام رئیسی بر سازمان بازرسی کل کشور، معاون این سازمان بوده است و در حال حاضر نیز مشاور آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان است. او سابقه معاونت فرهنگی سازمان برنامه و بودجه را نیز در کارنامه کاری خود دارد.

*محمد دهقان
محمد دهقان از جمله چهره‌های نام‌آشناست؛ او متولد ۱۳۴۱ در شهرستان طرقبه شاندیز، نماینده حوزهٔ انتخابیه چناران و طرقبه شاندیز در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی بوده‌ است. وی در دوره‌های هشتم و نهم نیز از همین حوزه نماینده مجلس بود که در انتخابات مجلس دهم با کسب آرا مجدداً به مجلس راه یافت.

وی دارای دکترای حقوق خصوصی از دانشگاه تهران است و از سوابق مدیریتی دهقان می‌توان به ریاست سازمان بسیج دانشجویی استان تهران و معاونت سیاسی سازمان بسیج دانشجویی کشور و تأسیس خبرگزاری دانشجو (SNN) اشاره کرد.

  • منبع خبر : جهان نیوز