آتش بس ۷ روزه از ساعت ۱۹ امروز در تمام مناطق سوریه آغاز شد.

به گزارش حرف شما، فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه اعلام کرد که آتش‌بس در تمام مناطق سوریه از ساعت ۱۹ امشب به مدت هفت روز یعنی تا ساعت ۲۳:۵۹ روز یکشنبه ۲۸ شهریور اجرایی خواهد شد.

فرماندهی کل ارتش سوریه همچنین اعلام کرد که حق واکنش قطعی به هرگونه آتش بس از سوی گروههای تروریستی محفوظ است.

ساعتی پیش نیز وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که با وجود آتش بس در سوریه، حملات جنگنده‌های روسیه علیه مواضع داعش و النصره در این کشور ادامه خواهند یافت.

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه در پایان مذاکرات با «سرگئی لاوروف» همتای روسی خود در ژنو، از توافق بر سر نقشه راهی برای آتش‌بس سوریه و همچنین آغاز فرآیند عملیات سیاسی در این کشور جنگ‌زده خبر داد.

کری که در کنفرانس خبری کنار سرگئی لاوروف با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: باور دارم این طرح به مذاکرات برای «توقف درگیری‌ها» منجر می‌شود.

جان کری تصریح کرد: امروز آمریکا و روسیه طرحی را ارائه کردند که امیدواریم به کاهش خشونت، و کاهش آلام (مردم) منتهی شود و به از سرگیری مذاکرات صلح و انتقال سیاسی قدرت در سوریه بینجامد.

وی افزود: آمریکا در اینجا در حال برداشتن گام‌های بیشتری است؛ زیرا روسیه از این قابلیت برخوردار است تا «بشار اسد» (رئیس‌جمهوری سوریه) را وادار کند تا به درگیری پایان دهد و پای میز مذاکره بیاید و صلح برقرار شود.

کری خاطر نشان کرد: بر اساس این طرح تازه، آتش‌بس از عصر روز دوشنبه ۱۲ سپتامبر، که با عید قربان مصادف است، آغاز خواهد شد و چنانچه این آتش‌بس توسط همه طرف‌های درگیر به‌مدت یک هفته رعایت شود، آمریکا همکاری مشترک با روسیه برای هدف قرار دادن «جبهه النصره» و «داعش» را آغاز خواهد کرد.

مذاکرات وزیران خارجه آمریکا و روسیه، روز گذشته در ژنو ۱۲ ساعت به‌طول انجامید.

در همین راستا، «جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: کری به رایزنی‌های خود با مسئولان در واشنگتن (از طریق تلفن) درباره متن توافق پیشنهادی بین آمریکا و روسیه ادامه می‌دهد.

کارشناسان آمریکایی و روسی از ماه ژوئن در حال مذاکره بر سر این طرح برای برقراری آتش‌بس سراسری در سوریه بودند.

انتهای پیام/ تسنیم