سیستم آموزش و پرورش نیازمند آموزش و پرورش واقعی و موثر است، اما با وجود جوانان و سرمایه‌های اجتماعی تازه نفس رو به فرسودگی و کهن‌سالی است.

به گزارش فرا تحلیل نیوز  درگیر شدن در باتلاق مشکلات و حضور دانش‌آموزان در سیستم آموزش بدون پرورش همواره از معضلات زیرساختی این سیستم بوده و هست و این در حالی است که توجه به سازه‌های آموزشِ به همراه پرورش در اولویت جوامع توسعه‌ یافته قرار دارد.

با پیشرفت علم و فنّاوری هر دستگاهی نیاز به پوست انداختن دارد که علاوه بر به‌کارگیری سرمایه‌های اجتماعی می‌توان آینده بهتری را برای کشور ترسیم کرد.

بی‌حوصلگی و نداشتن تمرکز معلمان اغلب گله و شکایت بسیاری از دانش‌آموزان را در برگرفته که درواقع فرسودگی و کهن‌سالی سیستم آموزشی را نشان می‌دهد.

بااین‌وجود با آغاز سال تحصیلی جدید بسیاری از استان‌ها ازجمله اصفهان با کمبود نیرو مواجه هستند اما در فراخوان جذب آموزش‌وپرورش تنها به ۱ الی ۲ داوطلب بسنده می‌کنند.

از طرف دیگر تقسیم‌بندی مدارس به خوب و بد و ایجاد و القاء حس تبعیض بین دانش‌آموزان نه‌تنها منجر به رقابت سالمی نمی‌شود بلکه حس برتری و بی‌سوادی را در برخی دانش‌آموزان ایجاد می‌کند.

حس تبعیض با چاشنی بی‌انگیزگی و بی‌سوادی دانش‌آموزان

سید محمدجواد ابطحی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز اذعان دارد که خوب و بد کردن مدارس اشتباه بزرگی است و به دلیل دور زدن قانون اساسی، اجازه دادیم که مدارس هیئت‌امنایی و غیرانتفاعی افزایش پیدا کند.

وی معتقد است که توازن آموزشی یعنی همین موضوع که دانش‌آموزان ضعیف، متوسط و عالی در کنار هم و بدون تبعیض درس بخوانند و تا پایان برنامه ششم توسعه دولت موظف به همسان‌سازی آموزش‌وپرورش است.

همچنین ابطحی با اشاره به کمبود معلم می‌گوید: با آغاز سال تحصیلی و ابتدای مهرماه همچنان مدارس با کمبود نیرو مواجه خواهند بود و اینکه چرا از جوانان تحصیل‌کرده استفاده نمی‌کنند و آن‌ها را به کار نمی‌گیرند را باید از دولت تدبیر و امید جویا شد. مراجعه‌کننده‌ای داشته‌ام که معاون مدرسه بوده و گله می‌کرد که من به دلیل بیماری صرع نمی‌توانم تدریس داشته باشم اما از من خواسته‌ شده که حتماً کلاس درس داشته باشم؛ معلم بازنشسته‌ای که ۱۲ سال پیش بازنشسته شده را دوباره دعوت به کار می‌کنند، این مشکلات وجود دارد اما دولت توجهی به زیربناها ندارد.

خلاصه شدن تدریس‌ها به ۳=۲+۱

الهام جعفری، دانش‌آموز دوره متوسطه به خبرنگار تسنیم می‌گوید: تبعیض بین مدارس از مشکلات عمده این سیستم است زیرا زمانی که همه مدارس به‌طور یکسان با دانش‌‌آموزان کار کنند، رقابت سالم‌تری اتفاق می‌افتد که بدین روش هم عدالت رعایت می‌شود و هم بچه‌ها به این درک می‌رسند که همه در یک سطح هستند و تنها نمرات و تلاش آن‌ها باعث تفاوت است و انگیزه‌ای برای تلاش و کوشش بیشتر آن‌هاست و احساس بی‌سوادی و کودن بودن نمی‌کنند. از طرفی هم تدریس‌ها اغلب به ۱+۲=۳ خلاصه می‌شوند و در سؤالات امتحانی از معادلات سخت و پیچیده استفاده می‌کنند.

وی به مافیای کنکور و آسیب دیگر سیستم آموزش‌وپرورش اشاره می‌کند و می‌گوید: اکثر بچه‌های کلاس ما در تابستان به‌جای کلاس‌های فرهنگی، ورزشی و تفریحی در کلاس کنکور شرکت می‌کنند و با شروع سال تحصیلی و کلاس درس همه‌چیز را قبلاً خــوانده و بلد هستند و مــن بی‌اطلاع از مباحث درسی سر کلاس می‌نشستم. از معلممان هم که می‌خواستم مطلبی را توضیح دهد، می‌گفت: «  ۲۸ دانش‌آموز فــهمــیــدن و تــو نــفــهمــیــدی!»

یدک کشیدن آموزش بدون پرورش

جمله پایانی این دانش‌آموز به این ختم شد که «آمــوزش و پــروش فــقــط و فــقــط بــا خــود آمــوزش بــا سطح پایین را یدک می‌کشد و هیــچ پــرورشــی در کار خــود دیــده نمی‌شود.» و از اینکه سیستم آموزشی تنها به ریاضی و درس‌های تئوری محور خلاصه‌ شده گلایه داشت که این سیستم استعدادهای نوین آینده‌سازان را کور می‌کند و باعث ناامیدی بسیاری از آن‌ها می‌شود.

همچنین محمد اعتدادی، مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان در ابتدای سال جاری به حال ناخوش این سیستم اشاره کرد و گفت: امروز اگر می‌خواهیم حال جامعه خوب باشد باید حال آموزش و پرورش خوب باشد اما آموزش و پرورش ما به واسطه مشکلات مالی و نیروی انسانی که امروز با آن مواجه هست حال خوبی ندارد.

وی ادامه داد: برای حل مسئله کمبود نیرو از نیروهای بازنشسته آموزش و پرورش که در سالیان گذشته بازنشسته شده بودند یا در آستانه بازنشستگی هستند درخواست کردیم در آموزش و پرورش بمانند، در دوره متوسطه اول ناحیه چهار اصفهان بالای ۸۰ درصد از معلمان نیروهای بازنشسته هستند.

به گزارش تسنیم، آموزش‌وپرورش به‌عنوان نهاد زیرساختی برای آینده و آینده‌سازان کشور همواره باید موردتوجه و اولویت دولت قرار گیرد که پایه‌های ساخت‌وساز و پیشرفت کشور را بر روی آن استوار کنند.

اما این در حالی است که این سیستم مورد بی‌مهری و بی‌توجهی مسئولان مربوطه قرارگرفته و دانش‌آموزان و معلمان را در بلاتکلیفی بزرگی قرار داده‌اند. نیاز است که برنامه‌ریزی صحیح و کارشناسی شده در این حوزه به حل مشکلات عدیده آن ورود و زیرساخت‌های آن را متحول کند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم