در شرایطی که کمتر از دو ماه به انتخابات مجلس باقی مانده، اظهارنظر برخی چهره‌های اصلاح‌طلب از جمله مصطفی کواکبیان حاکی از انتشار چند لیست مجزا از سوی اصلاح‌طلبان برای انتخابات است.

به گزارش فرا تحلیل نیوز ” ۳۰ حزب اصلاح‌طلب در عضویت  شورای هماهنگی جبهه اصلاحات هستند و  لیست اصلاح‌طلبان برای انتخابات با هماهنگی این شورا تنظیم خواهد شد.” این بخشی از اظهارات مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم سالاری و  رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات است که در جریان نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه بیان کرد.

کواکبیان در شرایطی از فصل الخطاب بودن شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در مسئله بستن فهرست انتخاباتی اصلاح‌طلبان برای انتخابات آتی مجلس سخن به میان آورده که گردانندگان شورای سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان نیز از ماه‌ها پیش با تشکیل چهار کارگروه ارتباطات، استان‌ها، سیاست‌گذاری و پایش و ارزیابی و تعیین رؤسای این کارگروه‌ها عزم  خود را برای ساماندهی فعالیت‌های انتخاباتی گروه‌های اصلاح‌طلب  و متعاقب آن نهایی کردن فهرست‌ انتخاباتی جزم کرده‌اند.

در روزهای اخیر نیز حسن رسولی از اعضای فعلی شورای شهر تهران به عنوان رئیس ستاد مرکزی انتخابات شورای سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان انتخاب شد.

با این تفاسیر به نظر می‌رسد اختلافاتی که پس از انتخابات مجلس دهم میان گروه‌های مختلف اصلاح‌طلب بر سر ادامه فعالیت شورای سیاست‌گذاری ایجاد شده بود، همچنان به قوت خود باقی است. اختلافاتی که در جریان انتخابات شوراهای شهر و روستا به قدری بالا گرفت که در نهایت منجر به آن شد اصلاح‌طلبان با دو لیست مجزا وارد عرصه انتخابات شوند.

در آن زمان با نزدیک شدن به ایام انتخابات سال ۹۶، مخالفان ادامه فعالیت شورای سیاست‌گذاری تشکیلاتی به موازات این شورا با نام ائتلاف ۱+۲۱ اصلاح‌طلبان شامل حدود ۱۷ گروه و حزب سیاسی  تشکیل دادند تا این تشکیلات برای انتخابات شوراها لیست ارائه دهد. تشکیلاتی که  ریاست جلسات آن را محسن رهامی از چهره‌های شناخته‌شده جریان اصلاحات به‌عهده داشت.

با پایان انتخابات ۹۶، بر منتقدان شورای سیاست‌گذاری باز هم افزوده شد و علاوه بر احزابی چون مردم‌سالاری، حزب اسلامی کار و مجمع نیروهای خط امام، حزب کارگزاران نیز به صف منتقدان این شورا پیوست. به طوری که حتی در برخی جلسات شورای سیاست‌گذاری نیز هیچ نماینده‌ای از کارگزاران شرکت نکرد.  علاوه بر ادامه‌دار شدن فعالیت این شورای سیاست‌گذاری که همواره به عنوان یکی از علل اصلی مخالفت‌ها با این شورا مطرح می‌شده، حضور افراد غیرحزبی به‌ویژه اعضای حزب اتحادملت  و نقش‌آفرینی این افراد در تصمیمات اصلی شورای سیاست‌گذاری است. مسئله‌ای که بارها به انحای مختلف به ویژه از سوی سران حزب کارگزاران بر آن تاکید شد.

محمد عطریانفر عضو ارشد حزب کارگزاران در گفتگو با تسنیم در این‌باره گفته بود: ” به‌دلیل پیوند عمیقی‌ که میان برخی‌ها در جریان اصلاح‌طلبی با رئیس‌ دولت اصلاحات وجود دارد، معمولاً آنها از سهم بیشتری در ائتلاف‌ها برخوردار هستند که این مسئله مورد نقد حزب کارگزاران قرار دارد”.

کواکبیان در نشست خبری خود اگر چه تلاش کرد تا در  واکنش به سوالی مبنی بر تعدد فهرست‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان از عبارات وحدت‌آفرینی چون “اولویت ما ارائه لیست واحد است” استفاده کند، اما زمانی که از او درباره نحوه اجرای سامانه رای‌سنجی اصلاح‌طلبان (سرا)‌ که مدتی است به عنوان سازوکاری انتخاباتی در دستور کار شورای سیاست‌گذاری مطرح شده، سوال شد، تصریح کرد که “طرح سرا ارتباطی با شورای هماهنگی ندارد و بحثی در این زمینه در این شورا صورت نگرفته است”.

با ادامه این روند و با توجه به تجربه‌های قبلی اصلاح‌طلبان در ارائه  چند لیست انتخاباتی به نظر می‌رسد همان‌طور که برخی اعضای شورای هماهنگی پیش نسبت به احتمال حضور اصلاح‌طلبان با چند لیست مجزا هشدار داده بودند، باید منتظر انتشار چند فهرست مجزا از سوی اصلاح‌طلبان در انتخابات آتی مجلس باشیم.