سفیر ونزوئلا در روسیه با اشاره به ارسال محصولات غذایی و دارویی تاریخ گذشته از طرف آمریکا به این کشور، اتحادیه اروپا را به “برخورد دوگانه” با ونزوئلا متهم کرده و هدف آنها را نه توسعه دموکراسی، بلکه تصاحب نفت این کشور نامید.

به گزارش فرا تحلیل نیوز، “کارلوس رافائل فاریا تورتوسا” سفیر ونزوئلا در روسیه در مصاحبه با روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، کشورهای اروپایی را به استفاده از استانداردهای دوگانه در برخورد با اوضاع داخلی در ونزوئلا متهم کرد.

وی گفت: «اگر اتحادیه اروپا تا این اندازه نگران مردم ونزوئلا است، پس چرا آنها تحریم‌های اعمال شده علیه ونزوئلارا لغو نمی‌کنند تا ما بتوانیم هر آنچه ملت ما نیاز دارند، خریداری کنیم؟ کشورهای اروپایی قصد ندارند دموکراسی را به کشور ما بازگردانند، آنها به دنبال سرنگونی دولت ما هستند تا بتوانند نفت ونزوئلا را تصاحب کنند.»

تورتوسا تاکید کرد که ونزوئلا در آینده نیز کمک‌های انسان دوستانه‌ای که مخالفان سعی دارند از خارج به داخل کشور منتقل کنند را نخواهد پذیرفت. مخالفت تنها با کالاهایی است که از طرف آمریکا به این کشور ارسال می‌شود و مقامات کاراکاس آنها را کمک انسان‌دوستانه نمی‌داند. وی افزود: «مسلما ما با این مسئله مخالفت خواهیم کرد. ضمن اینکه در اینجا باید اضافه کنم که آمریکا کالاهایی را به ونزوئلا ارسال کرده که هیچکس و هیچ ارگان و سازمانی، آنها بازرسی نکرده است. ما از طریق برخی منابع اطلاع یافته‌ایم که این محموله‌ها محصولات غذایی فاسد شده و داروهای تاریخ گذشته هستند که برای سلامت افراد مضرند.»

این دیپلمات در عین حال با اشاره به قبول یک محموله کمک‌های انسان دوستانه اتحادیه اروپا از طریق سازمان ملل متحد، یادآور شد که ونزوئلا به تازگی یک کشتی حامل ۷ تن محصولات پزشکی و دارویی هم از روسیه دریافت کرده است. به گفته وی، این کمک‌ها کاملا داوطلبانه و انسان دوستانه بوده و هیچ ریگی به کفش ندارد.

علاوه بر این، سفیر ونزوئلا در روسیه تاکید کرد که رهبران این کشور به دنبال هیچ رویارویی نیستند، ولی هر نوع دخالت آمریکا و متحدانش در امور داخلی ونزوئلا را غیرقابل قبول دانسته و با آن مقابله خواهند کرد.

به گفته وی، اطلاعاتی در دست است که امکان دخالت نظامی از خارج را مورد تایید قرار داده و سفر “مایک پنس” معاون رئیس جمهوری آمریکا به بوگوتا به موازات نشست دیگری از سوی گروه لیما در این رابطه بود که در آن ۱۲ کشور غربی و رهبر مخالفان ونزوئلا شرکت کرده بودند تا اعمال فشارهای دیپلماتیک بر کاراکاس را مورد بررسی قرار دهند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم