آمار بالای بیکاری در اصفهان، پرداخت حق‌آبه کشاورزان براساس مدیریت کشت، نیاز قوانین شورا به تغییرات و لزوم مبارزه با قاچاق بی رویه کالا از مهمترین مباحث مطرح شده در جلسه علنی امروز شورای شهر اصفهان بود.

به گزارش حرف شما، صد و چهل و نهمین جلسه علنی شورای شهر اصفهان ظهر امروز با حضور ۱۸ نفر از اعضای شورا برگزار شد.

رئیس شورای شهر اصفهان در نطق پیش از دستور جلسه علنی شورای شهر اظهار داشت: امسال اصفهان میزبان هجدهمین نشست شورای جهانی صنایع دستی و ۲۰۰ مهمان از نمایندگان صنایع دستی از سراسر جهان بوده و حضور این تعداد مهمان در اصفهان و برای معرفی هنر این شهر و کشور ایران در تمامی حوزه‌ها تاثیر گذار است.

رضا امینی با بیان اینکه ۶۰۰ اثر صنایع دستی ثبت شده در ایران وجود دارد، افزود: از این تعداد ۲۰۰ اثر ثبت شده مربوط به اصفهان است و حدود دو سوم دیگر آثار مربوط به سایر مناطق کشور است.

حق‌آبه کشاورزی نیازمند مدیریت کشت

عضو کمیسیون امور اقتصادی و گردشگری شورای شهر اصفهان با بیان اینکه مقام معظم رهبری به بحث اقتصاد مقاومتی تاکید دارند، گفت: امیدواریم دولت در راستای اقتصاد مقاومتی تاکیدی از سوی مقام معظم رهبری حرکت کند.

عباس حاج رسولی‌ها اظهار داشت: بحث اشتغال دچار مشکل است و آمار بیکاری به نرخ ۲ رقمی رسیده، همچنین برنامه‌هایی از سوی دولت و دولتمردان پیرامون اشتغال و بیکاری جوانان برای برطرف‌کردن این معضل اجتماعی انجام نشده است.

عضو کمیسیون امور اقتصادی و گردشگری شورای شهر اصفهان با اشاره به وام ۱۰۰ میلیون‌ریالی ازدواج به جوانان افزود: اگر وام ۱۰۰ میلیون ریالی ازدواج جوانان به تصویب برسد بسیاری از مشکلات آن‌ها برطرف می‌شود.

حاج رسولی‌ها خاطرنشان کرد: در گذشته اقدامات مناسبی در راستای حمل و نقل عمومی صورت می‌گرفت اکنون توجه دولت به این حوزه کم شده است و اگر هزینه‌هایی که به وزارت بهداشت، نفت و اقتصاد تعلق می‌گیرد به بخش حمل و نقل عمومی تعلق می‌گرفت بسیاری از مشکلات در این راستا برطرف می‌شد.

قاچاق بی رویه کالا دغدغه مردم و مقام معظم رهبری

نایب رئیس کمیسیون حمل و نقل و محیط زیست و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری و نیز مردم قاچاق بی رویه کالا است، افزود: باید به صورت جدی با این پدیده شوم و دستگاه‌هایی که با این معضل مرتبط هستند، برخورد شود.

علیرضا نصر اصفهانی با بیان اینکه نقش مردم و مسئولان در اقتصاد ایران تاثیرگذار است، خاطرنشان کرد: اگر اجناس و کالاهای ارزان قیمت در اختیار مردم قرار گیرد و بازار و اصناف نقش ویژه‌ای در این راستا داشته باشند، برگ زرینی بر افتخارات خود و اقتصاد کشور خلق می‌کنند.

وی با بیان اینکه بحث تولید به مباحث فرهنگی و اجتماعی گره خورده است، افزود: تولید داخلی یکی از مهمترین مولفه‌ها برای توسعه و پیشرفت کشور است، از همین رو اگر می‌خواهیم در جهان دارای منزلت بوده، قدرتمند و خودکفا شویم باید تولید داخل را تقویت کنیم.

نایب رئیس کمیسیون حمل و نقل و محیط زیست و فناوری اطلاعات شورای شهر اصفهان تصریح کرد: در بودجه سال ۹۶ باید به پروژه‌هایی که مرتبط با مباحث زیست محیطی، حمل و نقل و مشکلات ترافیکی است و همچنین اشتغال‌زایی توجه ویژه کرد.

شوراها حق اشتباهات آشکار و اساسی را ندارند

عضو کمیسیون حمل و نقل، محیط زیست و فناوری اطلاعات شورای شهر اصفهان در این جلسه با بیان اینکه در حال حاضر شوراهای اسلامی شهر و روستا به هجدهمین سال فعالیت خود وارد شده‌اند، اظهار داشت: اکنون دیگر شوراها را نباید به‌عنوان یک نهاد تازه تاسیس معرفی کرد، با وجود چنین وضعیتی مسئولیت شوراها و اعضاء آن نیز نسبت به گذشته بیشتر شده است.

ابوالفضل قربانی افزود: باید گفت که شوراها دیگر حق ندارند اشتباهات آشکار و اساسی داشته باشند و هرگونه ضعف در عملکرد هر شورا آسیب آن را به همه شوراهای شهر و روستا در سراسر کشور وارد خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: تخلف اعضا شورا در شهری و منازعه در شورای شهر دیگر و یا هر تصمیم اشتباه در شورای شهرها برای همه شوراها و اعضاء آن در تمام کشور است به طوری که افکار عمومی را نسبت به همه شوراها بدبین خواهد کرد، در این ارتباط باید بپذیریم قانون موجود شوراها چه در حوزه انتخاب‌شوندگان و چه در حوزه انتخاب‌کنندگان به‌صورت جدی احتیاج به بازنگری و اصلاح دارد.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه متأسفانه این روزها نیز شاهد هستیم به‌خاطر جلوگیری از این مشکلات قانون گذار به جای اصلاح قانون در صدد کاهش اختیارات شوراها است، افزود: این به آن معنا است که به‌دلیل عاجز بودن در حل مسئله به پاک کردن صورت مسئله پرداخته‌ایم و یا اینکه با سکوت از کنار نقص‌های قانونی عبور کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس در فرصت باقی‌‌مانده تا برگزاری انتخابات پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا باید نسبت به اصلاح قوانین مربوطه اقدام کنند تا شوراها بتوانند در دوره‌های بعدی با کارایی و تأثیرگذاری بیشتری به کار خود ادامه دهند.

وی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه با درخواست شهرداری و تصویب شورای شهر و به‌منظور رونق در ساخت‌و‌ساز ۳۵ درصد تخفیف در هزینه‌های صدور پروانه در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: با بررسی‌های به‌عمل آمده سازمان نظام مهندسی در حال حاضر برابر با پولی که مردم برای اخذ پروانه پرداخت کرده هزینه دریافت می‌کنند این در حالی است که شهرداری‌ها با خدمات گسترده در حوزه‌های مختلف هزینه این خدمات را از همین مبلغی که از مردم دریافت می‌کنند انجام می‌دهند.

عضو کمیسیون حمل و نقل، محیط زیست و فناوری اطلاعات شورای ‌شهر اصفهان افزود: سازمان نظام مهندسی با همین مقدار دریافتی چه خدماتی به مردم ارائه می‌دهد این پول‌هایی که مبالغ آن هم بسیار زیاد است در کجا و چگونه هزینه می‌شود و چه خدماتی به پرداخت‌کننده آن صورت می‌گیرد، همچنین باید مسئولان سازمان تأمین اجتماعی معلوم کنند پولی را که بابت بیمه دریافت می‌کنند، در قبال چه خدماتی به پرداخت کننده آن است.

اجرایی‌شدن صدور شناسنامه فنی ملکی ساختمان

رئیس کمیسیون عمران، شهرسازی و معماری شورای ‌شهر اصفهان در این جلسه از اجرایی شدن صدور شناسنامه فنی ملکی ساختمان خبر داد و گفت: براساس قانون هر‌گونه پیش فروش ساختمان باید پس از صدور شناسنامه فنی ملکی باشد.

عبدالرسول جان‌نثاری با بیان اینکه این مورد می‌تواند جلوی خیلی از تخلفات و کلاهبرداری‌ها را در آپارتمان بگیرد، خاطرنشان کرد: در جلسه دیروز مقرر شد شهرداری اصفهان اقدامات اجرایی را در این زمینه انجام دهد و شاهد صدور آن در مناطق شهرداری باشیم، همچنین اخیراً وزیر راه و شهرسازی ابلاغیه‌ای درباره این موضوع صادر کرده که می‌تواند مشکلات را تا حدودی حل کند.

انتهای پیام/ تسنیم