مناطق مختلف بحرین، از جمله پایتخت، شب گذشته شاهد تظاهرات گسترده مردمی در اعتراض به اعدام دو جوان شیعه این کشور بود که این تظاهرات‌ها با ورود نیروهای امنیتی به خشونت و درگیری کشیده شد.

به گزارش فرا تحلیل نیوز  به نقل از المنار، مناطق مختلف بحرین، به‌ویژه در منامه، پایتخت، «کرباباد»، «کرانه»، «المعامیر»، «ستره»، «النبیه صالح»، «المصلی» و «الدراز» شاهد اعتراضات گسترده مردمی در اعتراض به اجرای حکم اعدام دو فعال این کشور توسط دستگاه امنیتی رژیم آل‌خلیفه بود.

گزارش‌ها حاکی‌ است که درگیری‌های خونینی میان تظاهرات کنندگان و نیروهای امنیتی در جزیره ستره در جنوب منامه رخ داد و نیروهای امنیتی این مناطق را غرق در گازهای سمی، و مشارکت‌کنندگان در این تظاهرات را با خودروهایشان دنبال می‌کردند.

گزارشی درباره تلفات احتمالی ناشی از حمله نظامیان بحرینی به معترضان منتشر نشده است.

با وجود اینکه سازمان ملل و گروه‌های بین‌المللی حامی حقوق بشر از بحرین خواسته بودند هرچه سریعتر روند اجرای حکم اعدام دو جوان این کشور را متوقف کند، مسئولان این کشور، صبح دیروز اعلام کردند که حکم اعدام سه شهروند از جمله «علی محمد العرب» (۲۵ساله) و «احمد عیسی الملالی» (۲۴ساله) اجرا شد.

مقامات بحرینی مدعی شدند که این دو جوان شیعی پس از اعتراف اعدام شدند، این در حالی است که جمعیت ملی ــ اسلامی «الوفاق» بحرین گفته اعترافات دو جوان اعدام‌شده تحت شکنجه بوده است.

در واکنش به اعدام این دو جوان بحرینی، اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای این اقدام را محکوم کرد و از دولت بحرین خواست تا صدور احکام اعدام را متوقف کند.

در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است: «مجازات اعدام، غیرانسانی و بی‌رحمانه است و نمی‌تواند بازدارنده باشد و کرامت انسانی را زیر پا می‌گذارد».

«عبدالامیر قبلان» رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان نیز اعدام دو جوان بحرینی توسط رژیم آل‌خلیفه را «به‌شدت» محکوم کرد.

قبلان گفت: «دو جوان اعدامی بحرین در زمره شهدای مظلومی به‌شمار می‎روند که نظام حاکم، آنها را در قالب اعمال سیاست‌های سختگیرانه و ظالمانه در حق ملت مسلمان بحرین، که خواهان مطالبات مشروع به‌شیوه‌های مسالمت‌آمیز هستند، به شهادت رسانیده است».

رئیس مجلس اعلای شیعیان عراق افزود: «این دو شهید، تحت محاکمه غیرمنصفانه قرار گرفتند و مقامات بحرین تمامی استانداردهای قانونی، انسانی و حقوق بشر را زیر پا گذشته و باب گفت‌وگو با معارضان را بستند، نمادهای معارضان را به زندان‌ها انداختند و یا آنها را از وطن‌شان دور کردند».

قبلان گفت: «سازمان ملل، نهادهای ناظر بر حقوق بشر و صلیب سرخ جهانی در برابر ظلم و ستمی که در بحرین روا می‌شود که خلاف آموزه‌های دینی ما و ارزش‌های انسانی‌مان است و به ثبات بحرین و منافع مردم آن خدمت نمی‌کند، کجا هستند؟».

جنبش «النجباء» عراق نیز در بیانیه‌ای، جنایت رژیم آل‌خلیفه در اعدام دو جوان بحرینی را محکوم و اعلام کرد که سکوت جامعه بین‌المللی در این پرونده مایه تأسف است و سازمان‌های بین‌المللی به‌گونه‌ای با تحولات بحرین تعامل می‌کنند انگار این کشور روی نقشه جهان وجود ندارد.

النجباء تأکید کرد؛ این مسئله نشان می‌دهد این سازمان‌ها به ابزاری در دست نیروهای تروریسم بین‌المللی تبدیل شده‌اند.

در همین چارچوب، دفتر سیاسی «گردان‎های حزب‌الله» در عراق نیز اجرای حکم اعدام دو جوان بحرینی را محکوم و حمایت سه‌جانبه آمریکایی ــ صهیونیستی ــ سعودی را دلیل افزایش جنایت‌های رژیم آل‌خلیفه عنوان کرد.

انتهای پیام

  • منبع خبر : تسنیم