نشریه انگلیسی «جینز دیفنس» ویژه امور نظامی در مطلبی مدعی شده است که ایران سامانه دفاع موشکی «اس-۳۰۰» را در اطراف تهران مستقر کرده است.

به گزارش حرف شما، جینز دیفنس مدعی شده است، بر اساس تصاویر ماهواره‌ای ایران سامانه برد بلند دفاع موشکی اس-۳۰۰ را در تاسیسات اتمی فردو مستقر نکرده، بلکه تصاویر کسب شده از ماهواره نشان می‌دهند که ایران دو آتشبار دفاع موشکی خود با چهار حامل پرتابگر، رادار موسوم به «۳۰N6» و رادار اصلی مدیریتی را در پایگاه پدافند هوایی در شرق پایتخت مستقر کرده است.

جیمز دیفنس نوشت: این رادار همراه با حامل‌های پرتابگر (TEL) و رادار ۳۰N6 از سوی یک واحد مدیریت رادار مرکزی «۶۴N6» پشتیبانی می‌شوند.

این نشریه انگلیسی همچنین ادعا کرد که تصاویر به نمایش درآمده در تلویزیون ایران و آب نمای موجود در تصویر در واقع متعلق به پدافند هوایی اطراف تهران در شرق پایتخت است.

جینز دیفنس نوشت: هنوز مشخص نیست که ایران اس-۳۰۰ PMU1 یا PMU2 با موشک‌های برد بلندتر «۴۸N6E2» را از روسیه گرفته است.

«سرگئی چموزوف» مدیرعامل شرکت روسی «روستک» در ماه مارس سال جاری در گفت‌‌وگو با نشریه آمریکایی «وال استریت ژورنال» مدعی شده بود که ایرانی‌ها تنها نیاز به نمونه S-300PMU1 دارند. هرچند که این شخص روسی در ماه ژوئن جملاتی متناقض با این سخنان را بیان داشت.

فارغ از ضد و نقیض‌های این ماجرا آنچه که مشخص است استقرار این سامانه دفاع موشکی موجب نگرانی رقبای ایران شده است به طوری‌که شبکه آمریکایی در گزارشی با ادعای این‌که ایران دنبال نقض برجام با ازسرگیری غنی سازی اورانیوم در کوتاه‌مدت یا میان‌مدت است نوشت استقرار سامانه «اس ۳۰۰»در ایران حمله رژیم صهیونیستی به تأسیسات «فردو» را دشوار می‌کند.

فاکس نیوز نوشت: هواپیماهای رادار گریز آمریکا همچون بمب‌افکن «B-2» و جنگنده «اف-۲۲ رپتور» می‌توانند، از سامانه اس-۳۰۰ بگریزند، اما اگر تعداد این سامانه‌ها به تعداد کافی باشند، این هواپیماهای آمریکا هم در برابر آن آسیب‌پذیر خواهند بود.

به نوشته فاکس نیوز، سخنانی در زمینه تخریب تاسیسات فردو با بمب‌های بتن‌شکن از طریق بمباران مکرر یک نقطه واحد در این تأسیسات توسط اسرائیل به میان می‌آید. گرچه اسرائیل بمب بتن شکن «MOP» و بمب‌افکنی با قابلیت حمل این بمب را ندارد، اما بمب بتن شکن ۵ تنی «GBU-28» را در اختیار دارد که جنگنده‌های «اف-۱۵ ای» این رژیم می‌توانند آن را حمل کنند.

فاکس‌نیوز سپس نوشت: در مجموع، سامانه اس-۳۰۰، تهدید جدی را برای جنگنده‌های نسل چهارم همچون اف-۱۵ به همراه دارد.

«عامری سرین» مدیر موسسه «اسرائیل پراجکت» که به طور تخصصی به تحلیل وقایع خاورمیانه مرتبط با منافع صهونیست‌ها و آمریکا می‌پردازد و در بیت المقدس اشغالی و واشنگتن دفاتری دارد، در تحلیلی پیرامون استقرار سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ در تاسیسات فردو نوشت: ایران درحال استقرار موشک‌های اس-۳۰۰ در اطراف یکی از اصلی‌ترین تاسیسات اتمی خود است که در توافق ایران قرار بود غیر فعال شود. فردو، تاسیساتی زیرزمینی مستحکم است و حال نیز با این سامانه موشکی تقویت شده و ایران قادر است عملیات نیروی هوایی اسرائیل و به علاوه بخش عمده عملیات نیروی هوایی آمریکا علیه این تاسیسات را خنثی سازد.

بر این اساس، در حالی که متقاعد کردن روس‌ها در عدم استقرار سامانه اس-۳۰۰ در ایران پیشتر یک موفقیت در سیاست خارجی دولت اوباما به حساب می‌آمد و به آن افتخار می‌کرد، اما بلافاصله بعد از این ‌که دولت اوباما تشخیص داد روسیه از دفاع از برنامه اتمی ایران جدی است به فراموشی سپرده شد. اینک‌ روس‌ها تجهیزات دفاع هوایی خود را در ایران مستقر کرده‌ و در عین حال مدت هاست که در سوریه نیز همین کار را اجرا نموده‌اند. اقدامی که آشکارا شمال خاورمیانه را مبدل به هلال ایرانی‌ها می‌کند.

وبگاه آمریکایی «دیلی‌کالر» نیز در این زمینه نوشت که نصب سامانه‌های اس- ۳۰۰ موجب شده تا دفاع تاسیسات غنی‌سازی «فردو» تقویت شود.

بر اساس این گزارش، تاسیسات فردو که از پیشتر نیز در مقابل حملات نظامی مقاوم بوده است، هم‌اکنون با استقرار سامانه‌های اس- ۳۰۰، در مقابل حملات مقاوم‌تر و هدف قرار دادن آن سخت‌تر از قبل شده و دفاع هوایی این تاسیسات با سامانه‌های اس ۳۰۰ ارتقا یافته است.

«جاناتان شانزر» معاون اندیشکده دفاع از دموکراسی به «دیلی کالر» در این باره گفت، سامانه‌های اس- ۳۰۰ به شدت عملیات‌های نظامی آتی علیه تاسیسات فردو را محدود می‌کنند.

انتهای پیام/ فارس