تعویض مدیریت ارشاد استان اصفهان امید آن می رفت تا شاهد تحولات خوبی در زمینه فرهنگ و هنر استان باشیم اما از آنجا که همیشه فرهنگ مظلوم بوده و متولی و دغدغه مند دلسوزی نداشته است بعد از گذشت یکسال و نیم ازعمر دوره مدیریت تازه نفس ارشاد اصفهان؛ متاسفانه همچنان حرکت های ارشاد لاک پشت وار و کند است.

حرف شما_زهرا محمدی/ هرچند اصفهان پایتخت فرهنگی جهان اسلام  است و به عنوان شهری تاریخی و فرهنگی در دنیا  از آن یاد می‌شود اما گویا فقط نامش را به یدک می‌کشد به قول معروف از بیرونش دیگران می‌سوزند و از درون خودش به نحوی دیگر . خلاصه اینکه اصلا حال فرهنگ اصفهانخوش نیست.

حبیب رضا ارزانی کیست!

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در سال ۱۳۵۰ در تهران متولد شد، وی پس از تحصیل در مقاطع ابتدایی دوره‌ متوسطه به دبیرستان سپاه مستقر در لانه‌ جاسوسی آمریکا در خیابان طالقانی رفت و سپس به دبیرستان موسوى خیابان ۱۷ شهریور تهران منتقل شد تا دوره‌ متوسطه را در آنجا به پایان برساند.

در سال ۱۳۶۸ با اخذ مدرک دیپلم تجربی و با وجود قبولی در دانشگاه وارد حوزه‌ علمیه‌ مکتب القائم در خیابان زیبای تهران شده در سال ۷۱ به علت عزیمت خانواده به شهر اصفهان دروس سطح رسایل، مکاسب و کفایه آقایان آیات عظام: حاج احمد فقیه امامى، حاج حسن فقیه امامى و سپس از سال ۱۳۷۶ در درس خارج آیت الله مظاهری به طور مستمر شرکت داشته است.

تحصیلات حجت الاسلام و المسلمین ارزانی

پس از ترجمه مدرک سطح ۳ حوزوی و ارایه‌ آن به دانشگاه نامییا، در جنوب آفریقا، پس از گذراندن برخی واحدهای پیش نیاز به عنوان دانشجوی دکترا در رشته الهیات تطبیقی پذیرفته شد.

سابقه سیاسی و مدیریتی ارزانی!

 غالباً به زبان فارسی سخنرانی می‌کند اما سابقه سخنرانی به زبان انگلسی در خارج از کشور  را هم دارد. وی از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۴ نیز به عنوان رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان و از ابتدای شروع کار دولت اعتدال زمزمه های برای تغییر مدیر احمدی نژادی ارشاد اصفهان بود که پس ۲ سال حبیب رضا ارزانی که تفکراتی همسو با دولت داشت با نظر امام جمعه اصفهان از سال ۱۳۹۴ تا هم اکنون مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان را عهده دار است.

ارزانی وارد می شود!

با تعویض مدیریت ارشاد استان اصفهان امید آن می رفت تا شاهد تحولات خوبی در زمینه فرهنگ و هنر استان باشیم اما از آنجا که همیشه فرهنگ مظلوم بوده و متولی و دغدغه‌‌مند  دلسوزی نداشته است بعد از گذشت یکسال و نیم از عمر دوره مدیریت تازه نفس ارشاد اصفهان؛ آنچه شاهدیم آن است که متاسفانه همچنان حرکت های ارشاد لاک پشت‌وار و کند است؛ اما اخیرا به گفته حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی مدیریت این اداره در حوزه مطبوعات کارهای قابل توجهی صورت گرفته به طوری که بعد از بیست و دوسال از تاسیس خانه مطبوعات اصفهان،‌ ارشاد در پیشرفت و تحول مثبت آن و تعامل سازنده بین اهالی رسانه موثر بوده است؛ البته این سخنان مدیریت ارشاد اعتراض اغلب اهالی رسانه و مطبوعات استان به خصوص خانه مطبوعات را در برداشت چرا که آنها نه تنها این گونه فکر نمی کنند، بلکه معتقداند مدیر کنونی ارشاد فعالیت ها و سوابق بیست و چند ساله ای که به صورت غیردولتی و باهمتی غیرانتفاعی انجام گرفته را ندیده و تغییراتی هم که از آن دم زده می شود حائز اهمیت نیست.

مهندسی انتخابات به سبک ارزانی!

خارج از این مبحث سوال اینجاست به فرض احیا و تحول وضعیت مطبوعات استان اصفهان، با قدم خیرانه ارشاد، آن هم زمانی که کم کم به انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می شویم و شکی نیست  که رسانه ها و مطبوعات از ارکان اصلی هدایت گر افکارعمومی هستند این شبهه به ذهن متبادر می شود که چرا حالا مسئول ارشاد استان به فکر بازسازی مطبوعات افتاده است و آیا اداره ارشاد به جز ساماندهی خانه مطبوعات وظیفه دیگری به عهده ندارند؟! هرچند زمان کوتاه تصدی گیری ریاست ارشاد هم دلیلی بر این امر است، اما بازهم این سوال به قوت خود باقی است.

عملکرد فرهنگی ارزانی!

درحالی که وضعیت کتاب و نشر در اصفهان نابسامان است آیا این  حوزه مهم فرهنگی متولی دلسوزی نمی خواهد ؟! آیا قرار نیست هنوز وعده  توسعه کمی و کیفی سینمای اصفهان یا همان ایجاد نسل  برتر سینما عملیاتی شود؟! آیا وضعیت تئاتر اصفهان با آن سابقه دور و درازی که دارد و میزان اثر گذاری اش در عرصه ملی، باید همچنان در حال بیماری و نزار باشد؟! آیا اداره ارشاد هیچ نظارتی بر وضعیت جشنواره تئاتر اصفهان ندارد؟! ناراحت کننده بود این خاطره که جشنواره‌ای با عنوان اردیبهشت تئاتر برای تقدیر از افرادی خاصی برگزار شد و برای اینکه عریضه خالی نباشد از پدر شهید سنایی هم  دعوت کردند اما به دلیل بی احترامی که به این پدر شهید شد او که ما همه مدیون حماسه جوانانی همچون فرزند شهیدش و فداکاری پدرانی همانند وی هستیم تا نعمت امنیت را دارا باشیم، با ناراحتی مراسم را ترک کرد.

آیا این وظیفه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نبود که از این پدر دلسوخته تقدیر و دلجویی کند؟! آیا اداره ارشاد با پسوند اسلامی جایی برای نیروهای ارزشی ندارد که طی این مدت کوتاه به سرعت بساط نیروهای ارزشی و متعهد را  از این اداره  جمع  کرده‌اند؟! چرا باید شایع شود که برای دبیر انجمن تعزیه اصفهان با آن سابقه و قدمت از یک فرد خاص! استفاده شده مگر در اصفهان افراد متعهد و آشنا به کار نداریم و قحط الرجال است که چنین شخصی متصدی انجمن تعزیه می‌شود؟!

در موضوع آزمون های دفاتر تبلیغاتی هم متاسفانه یک آزمون با حواشی بسیار برگزار شد هنوز برخی به نوع و مجوزهای داده شده بعد از این آزمون اعتراض دارند.
همچنین استفاده از موسیقی در اختتامیه جشنواره مهم قرآنی مدهامتان هم شاهکاری بود در نوع خود که انتقاد علما شهر را هم در پی داشت.

  نقاط قوت ارزانی!

البته در نگاهی منصفانه به غیر از موارد ابهام زا و سئوال برانگیز از سوی این اداره دولتی کارهای مثبتی هم شده است که نمی توان نسبت از آن‌ها چشم پوشی کرد. مثلا تفکیک محل اداره شهرستان با استان که باعث شد بسیاری از کارها تسهیل شود و یا سرکشی و دیدار از خانواده هنرمندان پیشکسوت اصفهانی که جای تقدیر دارد. اما ای کاش در کنار این کارهای تاثیرگذار، کفه دیگر ترازوی ارشاد سنگین نبود تا آن را زیر سئوال ببرد و باعث تشکیک فعالان و دلسوزان فرهنگی شود.

فساد بیخ گوش ارزانی!

مثلا خبر تخلفات مالی معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اصفهان و بازجویی  از ۳۰ نفر از مسئولان آموزشگاه موسیقی، همچنین مسئولان یکی از سینماها و سه تن از معاونانش اتفاق خوشایندی نیست؛ شخصی با نام ح.آ که به دلیل قدرت و موقعیت بالای خود در اداره کل فرهنگ و ارشاد مافیای برگزاری کنسرت در مرکز بوده و رشوه‌های سنگینی هم دریافت می‌کرده تا بتواند به صورت انحصاری کنسرت های اصفهان را در اختیار داشته باشد گفته می شود که از قرار حتی شرکتی هم ثبت کرده بودند به نام یکی از کارمندان اداره و علی الظاهر خودشان را کنار کشیده بودند تا در صورت اتفاقی آن کارمند بنده خدا جوابگوی همه امور باشد ولی چون او از ماجرای پشت پرده و تله ای که برایش گذاشته بودند خبردار می شود به ماموران اطلاع می دهد و همین امر باعث لو رفتن و دستگیری معاون اداره ارشاد اصفهان می شود و یا مواردی چون آموزشگاه ها و نحوه نظارت بر آنها  و دریافت  وجوه بالای غیر قانونی که نشر چنین اخباری درباره اداره کل فرهنگ و ارشاد  اسلامی اصفهان زیبنده نیست.

ساخت ساز به سبک ارزانی!

در کنار همه امور فوق وقتیجنتی وزیر ارشاد به اصفهان آمد اعتبار ویژه ای را برای اداره ارشاد استان اصفهان پرداخت کرد که طبیعتا از جیب وزیر محترم نبوده و از کیسه بیت المال هزینه شده است تا شاهد فعالیت های مثبت و سازنده درعرصه فرهنگی و هنری استان باشیم. اما جالب است با آن بودجه دریافتی نه تنها کار فرهنگی ویژه‌ای انجام نشد که قابل دفاع باشد و اعلام کنند، بلکه شاهد بازسازی و ترمیم ساختمان قدیمی ارشاد هستیم. معلوم نیست بودجه ای که وزیر به ارشاد اصفهان داده‌اند صرف این امور شده است یا نه؟! متاسفانه هیچ گونه شفاف سازی در این خصوص نداشته اند.

با وجود ضعف ها و کاستی های زیادی که در عرصه فرهنگی اصفهان است؛ چنانچه داد بسیاری از اهالی فرهنگ را هم درآورده و مدام با جمله تکراری «بودجه نداریم» مواجه می شوند! مدتی است اداره ارشاد استان مشغول بازسازی و یا بهتر بگوییم تخریب ساختمان قدیمی خود است. در ظاهر یک بازسازی ساده ساختمانی است اما درحالی که کارهای فرهنگی روی زمین مانده در استان بسیار است، واقعا هزینه کردن برای یک ساختمان قدیمی چه ارزشی دارد و اصلا چه لزومی داشت همان ساختمان قدیمی با هزینه های بالا تخریب و مجدد احیا شود. آن هم کار ترمیمی ساختمان بزرگ و قدیمی که به زعم  کارشناسان هزینه و وقت زیادی به دنبال دارد.

اقتصاد مقاومتی به سبک ارزانی!

قطعا تغییرات و تحولات لازم است تا کارایی پرسنل را بالا ببرد ما هم مخالف این امر نیستیم، ولی شاید بهتر بود با صرف هزینه های کمتر جای دیگری مستقر بشوند تا از هزینه اضافی برای بیت المال کاهش یابد؛ چرا که با توجه به بحث اقتصاد مقاومتی و اوضاع کمرشکن اقتصادی از یک اداره دولتی با تابلوی فرهنگ و ارشاد انتظار می رود نسبت به چنین اموری دقت و توجه بیشتری داشته باشد تا به عنوان الگو و مرجع مثبت در میان سایر ادارات و نهادهای دولتی و غیردولتی از آن یاد شود نه اینکه خود در حرف چیزی بگوید و درعمل چیز دیگری را عملیاتی کند.

این تناقض در گفتار و اعمال از سوی متولی فرهنگ استان جای تامل دارد و نشان از آن است که هنوز برای خودشان چنین مسئله‌ای جا نیفتاده و مهم نیست چه بر سر بیت المال می‌آید و چه وظایفی به عهده دارند. ای کاش آقایان به جای ژست‌های ژورنالیستی کمی به خود بیایند و بدانند در کجا  قرار است خادم ملت باشند. ای کاش این فرهنگ سازی ها را ابتدا از رده‌های بالا نهادینه می‌شد سپس به آحاد جامعه در قالب سخنرانی و بوروشور و کتاب و…تزریق می‌کردند تا باورش برای مردم بهتر و مقبولتر باشد.

انتهای پیام/