داوطلبان دارای سهمیه هیئت‌علمی، پس از قبولی در هر رشته و دانشگاهی می‌توانند شهر خود را به شهر دلخواه تغییر داده و در بهترین دانشگاه های کشور ادامه تحصیل دهند.

به گزارش فرا تحلیل نیوز  اخیراً همزمان با شروع سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها، بحث همیشگی بر سر «سهمیه»ها نیز به رسم هر ساله داغ شده است. چنانچه در چند روز، این موضوع به سوژه داغ کاربران فضای مجازی تبدیل شده و کاربران به اظهار نظر در این باره پرداختند.

 

در ابتدای امر، با مطرح شدن موضوع سهمیه‌ها، ذهن اکثریت مردم به سمت سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا می‌رود.

 

به عبارتی تنها شناخت جامعه از سهمیه‌ در دانشگاه‌ها، محدود به سهمیه ایثارگران و خانواده شهدا است. درحالی که به جز این سهمیه و سهمیه مناطق (طبقه‌بندی مناطق کشور برحسب میزان دسترسی به منابع آموزشی و رفاهی و محل زندگی متقاضیان به سه منطقه آموزشی)، سهمیه دیگری تحت عنوان «سهمیه فرزندان اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها» وجود دارد که اتفاقاً نه به اندازه سهمیه شاهد و ایثارگران به آن پرداخته شده و نه از چون و چرایش آمار دقیقی در دست است.

 

نکته جالب این است که بر خلاف تصور جامعه، سهمیه فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها، چندین برابر بیشتر از سهمیه شاهد و ایثارگران است.

 

سهمیه های خانواده شهدا، ایثارگران و رزمندگان نتیجه تصمیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی است و در مقاطعی نیز دستخوش تغییرات می‌شود.

 

اما سهمیه اعضای خانواده هیئت‌های علمی دانشگاه، با تصمیم شواری عالی انقلاب فرهنگی برقرار شده و بر خلاف سهمیه‌های مناطق سه‌گانه و خانواده شهدا و ایثارگران که میزان و درصدشان مشخص است، برای سهمیه خانواده هیئت‌های علمی درصد و سقف مشخصی اعلام نمی‌شود.

 

گرچه در سال‌های گذشته دیوان عدالت اداری بر اساس شکایت سازمان بازرسی کل کشور بخشنامه ارائه تسهیلات و امتیاز به فرزندان اعضای هیات علمی شرکت کننده در کنکور را ملغی اعلام نمود، ولی بلافاصله هیات دولت امتیاز انتقال و تغییر رشته در کنکور‌های سراسری برای فرزندان اعضای هیات علمی دانشگاه ها را به تصویب رساند.

 

سهمیه ایثارگران نا عادلانه است یا سهمیه هیئت‌علمی‌ها؟

داوطلبان دارای سهمیه هیئت‌علمی، پس از قبولی در هر رشته و دانشگاهی می‌توانند شهر خود را به شهر دلخواه تغییر داده و در بهترین دانشگاه های کشور ادامه تحصیل دهند.

 

به عنوان مثال، در کنکور سال ۱۳۹۷، فرزند یکی از اعضای هیئت‌علمی که توانسته بود با رتبه ۱۰هزار در یکی از شهرستان‌ها در رشته دامپزشکی قبول شود، با استفاده از همین سهمیه به یکی از دانشگاه‌های کلانشهر رفته و رشته خود را از دامپزشکی به پزشکی تغییر داد. اما این فقط قطره‌ای از دریای این رانت است.

 

از سال ۹۳ تا ۹۷، هفت هزار و ۱۹۴ نفر به دلیل عضویت پدر یا مادر خود در هیئت علمی دانشگاه، رشته یا دانشگاه خود را تغییر داده اند.

 

چند نفر از سهمیه هیئت‌علمی استفاده می‌کنند؟

طبق آمار منتشره از سوی سازمان سنجش، تعداد اعضای هیئت علمی در دانشگاه های ایران حدود ۸۰ هزار نفر است و طبق این آمار، باید گفت که جابه جایی دانشگاه و تغییر رشته، فقط امتیازی است که به ۸۰ هزار نفر اختصاص داده شده است. اما با این وجود، در آماری که در ارتباط با داوطلبان سهیمه‌دار منتشر می‌شود، هیچ اشاره‌ای به سهمیه‌ هیئت‌علمی اعضای خانواده این ۸۰ هزار نفر نمی‌شود.

 

سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا و به چه دلیل باید فرزند یک استاد دانشگاه از حق انتقال دانشگاه و تغییر رشته برخوردار شود؟ اما انتخاب رشته و دانشگاه سایر داوطلبین مشروط به رتبه کنکورشان باشد؟

 

محمد حسین قربانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مصاحبه‌ای که در این ارتباط داشته، می‌گوید: «سهمیه دورمانده از چشم رسانه‌ها، امتیاز فرزندان هیأت‌علمی است. تا به امروز یک نفر در کشور به این موضوع نپرداخته اینهایی که از سهمیه هیأت علمی وارد دانشگاه‌های کشور می‌شوند، از چه سطح علمی برخوردارند؟ بعد می‌گویند سهمیه شاهد! »

 

این امتیاز برای فرزندان اعضای هیأت‌های علمی توجیه آموزشی ندارد، اما با توجه به اینکه دست‌اندرکاران برقراری این امتیاز خودشان ذینفع هستند-با وجود اینکه در گذشته دیوان عدالت اداری این امتیاز را ملغی کرد-سهمیه هیئت‌های علمی هنوز پابرجاست.

  • منبع خبر : رجا نیوز