محسن صالحی حاجی‌آبادی نویسنده جانباز نجف‌آبادی است که آثار زیبایی همچون “اکبر کاراته” و “اگر نامهربان بودیم رفتیم” را از خود به یادگار گذاشت.

به گزارش فرا تحلیل نیوز ، محسن صالحی حاجی‌آبادی نویسنده جانباز نجف آبادی که چندین کتاب همچون مجموعه آثار «اکبر کاراته» را از خود به یادگار گذاشته است، نویسنده‌ای که برای کودکان و نوجوانان قلم می‌زد و در میان این قشر و حتی جوانان طرفداران بسیاری پیدا کرده بود. شهادت این نویسنده دفاع مقدس خوانندگان آثارش و همچنین مردمی که او را می‌شناختند را بسیار اندوهگین کرد.

محسن صالحی سال ۱۳۴۸ در روستای نمونه کشوری حاجی‌آباد متولد شد و پس از گذراندن مقاطع ابتدایی و راهنمایی در همین روستا، وارد حوزه علمیه نجف آباد شد. ورودش به حوزه همزمان با آغاز دفاع مقدس بود و او از هر فرصتی برای حضور در جبهه استفاده می‌کرد.

صالحی بعد از پایان جنگ به دلیل مشکلات ناشی از عوارض شیمیایی، امکان اقامت در قم را از دست داد و در حاجی آباد ساکن شد.

اساتید محسن صالحی در حوزه داستان و شعر

در حوزه داستان آقایان آبروی و جزینی و عبدالله حسن زاده و حوزه شعر آقایان رحماندوست و تقی متقی اساتید این نویسنده جانباز نجف آبادی به حساب می‌آیند.

اولین کتاب محسن صالحی ” نماز شکوفه خداست” و “یِه کودکان” در قالب شعر و داستان انتشار سال ۱۳۶۹ است.

صالحی ۱۸ اثر منتشر شده دارد. از جمله شعرهای موفق وی شعر چفیه است که به صورت کتاب و فلش کارت چاپ شده است.

اگر نامهربان بودیم؛ رفتیم

نخستین کار جدی وی در حوزه نویسندگی کتاب “اگر نامهربان بودیم رفتیم” است که توسط اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم ۱۳۸۴ به چاپ رسید.

داستان نویسی ویژه کودک و نوجوان در ۷ نشریه سلام بچه‌ها (از سال ۱۳۷۴)، پرسمان دانشجو، حدیث زندگی، پوپک، باران، انتظار نوجوان، کیهان بچه‌ها از دیگر فعالیت‌ها این نویسنده به شمار می‌رود.

محسن صالحی نزدیک به سه سال (از جمله عملیات کربلای ۵) در جبهه حضور داشت و از جهادگران و یادگاران دفاع مقدس و جانباز شیمیایی بود.

شخصیت اکبر کاراته که یکی از کتاب‌های پرطرفدار اوست، دوست و هم روستایی نویسنده به‌خصوص در جبهه بوده است، نام اصلی این شخصیت اکبر رحیمی حاجی آبادی است.

عنوان کامل کتاب‌های اکبر کاراته

اکبر کاراته و فسقلی‌های شکمو، اکبرکاراته و خرش، اکبرکاراته و آقایون کچل، اکبر کاراته و بچه ننه‌ها، اکبرکاراته به تهران می‌رود، اکبرکاراته و قلیه پیتو، همچنین کتاب خواستگار ذلیل مرده که بخشی از داستان‌های آن مرتبط با مشاهدات نویسنده از حضور در جبهه و برخی داستان‌های رئال روستای محل سکونتشان است.

«آی بچه‌های ناز یک قصه از نماز»،«زری کوچولو» «بچه‌های بهشت»، «نماز شکوفه نور خدا»، «اگر نامهربان بودیم و رفتیم» «رقص سنگ»،  از جمله آثار دیگر این نویسنده در زمینه‌های طنز، کودک و رمان است که بیشتر آن ها با محوریت خاطرات دفاع مقدس تدوین شده‌اند.

عمده‌ترین رمز موفقیت محسن صالحی حاجی آبادی در نویسندگی که در مصاحبه‌هایش به آن اشاره کرده بود اول استفاده از تجربیات اساتید و دوم مطالعه زیاد از داستان و رمان‌های ایرانی و خارجی از جمله کتاب‌های احمد دهقان، داوود امیریان، احمد محمود، دولت آبادی (همچون رمان بلند کلیدر) و …است.

به گزارش تسنیم، پیکر محسن صالحی حاجی‌آبادی نویسنده جانباز نجف‌آبادی روز گذشته در روستای حاجی آباد تشییع شد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم