نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: نگرانی پیری جمعیت نگرانی بزرگی است و به تعبیر معاونت وزارت بهداشت بحران بعد از کرونا پیری جمعیت است که به مراتب خطرناک‌تر است.

به گزارش فرا تحلیل نیوز ، امیرحسین بانکی‌پور فرد چهارشنبه شب در گفت‌وگوی خبری تلویزیونی پیرامون طرح جوانی جمعیت‌ و تعالی خانواده اظهار داشت: در قرن گذشته عمده نگرانی کشورهای دنیا بحران انفجار جمعیت بود و سیاست‌ها در جهت تعدیل جمعیت بود اما در قرن حاضر نگرانی پیری جمعیت وجود دارد و سیاست ها به سمت رشد جمعیت پیش‌رفته است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در کشور ما با آدرس‌های غلطی که داده شد با ۲۰ سال تاخیر به این نتیجه رسیدیم؛ نگرانی پیری جمعیت نگرانی بزرگی است و به تعبیر معاونت وزارت بهداشت بحران بعد از کرونا پیری جمعیت است که به مراتب خطرناک‌تر است.

وی در خصوص طرح جوانی جمعیت توضیح داد: این طرح ابعاد مختلفی دارد و بر روی ۷۴ ماده ۹ ماه کار کارشناسی صورت گرفته است؛ ۸ ماده آن در حوزه مسکن برای غیرکلان‌شهرها  است که برای فرزند سوم به خانواده زمین ۱۵۰ تا ۲۰۰ متری داده می‌شود.

بانکی افزود: اقدام دیگر این است که بند «ج» که قبلا مصرف شده است برای فرزند سوم سبز می‌شود و هم‌چنین وام ۱۵۰ میلیون تومانی برای فرزند سوم و برای فرزند اول و دوم وام های کم‌تر در نظر گرفته شده است که این موضوع در بودجه هم تصویب شد.

به گفته عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در‌ این طرح ۱۴ حکم در تسهیلات شغلی پیش‌بینی شده که افزایش حق اولاد، افزایش عائله‌مندی و حق بهره‌مندی زمین را شامل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ۶ طرح مشوق مالی در نظر گرفته‌ایم که در طی آن سهام آتیه فرزندان، تسهیلات قرض الحسنه فرزند، خودرو بدون نوبت برای فرزند دوم و بیش‌تر و توسعه خوابگاه‌های دانشجویی متاهلین بیان شده است.

بانکی بیان داشت: ۱۴ حکم در حوزه فرهنگ‌سازی، ۱۰ حکم در حوزه بهداشت و بحث درمان ناباروری ۳.۵ میلیون زوج نابارور و توسعه مراکز ناباروری را مطرح کردیم؛ لازم به ذکر است که این فعالیت‌ها صرفا در بخش اقتصادی نبوده و همه ابعاد را در بر می‌گیرد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح‌های درمانی توضیح داد: بیمه درمانی زوج های نابارور‌ و بیمه برای دوران بارداری و شیردهی را نظر گرفتیم و امکان همگانی برای زایمان طبیعی رایگان را فراهم کردیم.

وی گفت: در حوزه آموزش نیز ۷ حکم در نظر گرفتیم که شامل مرخصی، مهمانی و آموزش از راه دور می‌شود؛ به‌طور خلاصه شرایطی را فراهم کردیم تا کسانی که قصد فرزندآوری دارند در این شرایط اقتصادی تسهیلات لازم را داشته باشند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شؤرای اسلامی اعلام کرد: طی ۲ سال گزارش‌های نگران کننده‌ای از سمت وزارت بهداشت و سازمان بازرسی کل کشور وجود داشت، مبنی بر اینکه وضعیت فعلی غربالگری دارای وضعیت نابسامانی است و در این نکته همه مشترک بودند و خود وزارت بهداشت جلودار این کار بود و مردم نیز ناراضی بودند.

وی در خصوص اجباری بودن طرح غربالگری توضیح داد: این طرح به اسم، اجباری نبود ولی رفتارها به گونه‌ای بود که اجباری می‌شد و ۹۴ درصد جمعیت زنان باردار را غربالگری می‌کردند و خود پزشک‌ها نیز از این حرکت معترض بودند چون حالت تهدیدی برای آن‌ها وجود داشت.

وی مطرح کرد: در مجلس طرح اختیاری بودن غربالگری را دنبال کردیم و مطرح شد صرفا زمانی که پزشک متخصص تشخیص داد شخص برای غربالگری اقدام کند و با این موضوع که به‌ صورت نابسامان باشد مخالف بودیم.

بانکی خاطرنشان کرد: موضوعی که باعث نگرانی شده بود یک عبارت در صدر این ماده بود که در آن بیان شده بود «حذف غربالگری از برنامه سلامت» و عده‌ای فکر کردند این جمله معنای حذف کامل غربالگری است در صورتی‌ که این طور نبود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: طرح‌های جوانی جمعیت فرصت بسیار خوبی است تا خانواده‌هایی که علاقه به فرزند آوری دارند با خیال راحت پا‌ در این مسیر بگذارند؛ طی نظرسنجی‌ها ۶۰ درصد ایرانیان علاقه‌مند به ۳ فرزند و بیش‌تر بوده‌اند.

بانکی در انتها تاکید کرد: لازم به ذکر است که تمامی طرح‌های مطرح شده با هماهنگی بوده و البته نیازمند تایید شورای نگهبان است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس