رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه برگزاری مراسم‌ها با رعایت ضوابط برای حفظ سلامتی مردم است، گفت: برای رعایت این ضوابط، سختگیری خواهیم کرد تا این مراسم‌ها که مطالبه مردم است به بهترین وجه برگزار شود.

به گزارش فرا تحلیل نیوز حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در حاشیه در حاشیه ستاد ملی پیگیری‌های ویژه محرم در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه گزاره «با کرونا باید زندگی کرد و ادامه دارد» به معنای عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نیز اظهار داشت: با وجود بیماری کرونا زندگی تعطیل نیست و تمام مراقبت‌ها و مراعات‌ها نیز باید صورت گیرد و تا زمانی که کرونا وجود دارد. یاد گرفتیم که باید مراقبت‌ها را سختگیرانه دنبال کنیم تا بتوانیم این شرایط را پشت سر بگذاریم.
فرهنگ عاشورایی نهفته در فرهنگ ایرانی است
وی با بیان اینکه محبّت و روضه‌های سیدالشهدا(ع) جزیی از فرهنگ ماست و مانند شیر و شکر، فرهنگ عاشورایی در فرهنگ ایرانی ما نهفته است، تصریح کرد: این روضه‌ها تعطیل‌بردار نیست و حتماً مردم با فرهنگ و غنی ایران بلد هستند و دستگاه‌های حاکمیتی نیز آماده هستند تا با تمهیدات لازم، زمینه‌های برگزاری با مراعات کامل جلسات محرم را فراهم کنند.

قم افزود: جلسات محرم در فضای باز یا فضای سرپوشیده با سقف‌های بلند و با رعایت ضوابطی مانند استفاده اجباری از ماسک و … می‌تواند اجرایی شود و ما برای رعایت این ضوابط هستیم.

رعایت ضوابط بهداشتی در هیأت‌ها با سختگیری
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه برگزاری مراسم‌ها با رعایت ضوابط برای حفظ سلامتی مردم است، گفت: برای رعایت این ضوابط، سختگیری خواهیم کرد تا این مراسم که مطالبه مردم است به بهترین وجه برگزار شود. عزاداری سیدالشهدا(ع) مردمی است و دستگاه‌های حاکمیتی وظیفه تسهیل رعایت پروتکل‌ها را برعهده دارند.

وی اضافه کرد: از روز نخست شیوع کرونا هیأت‌های مذهبی پشت سر و کمک‌رسان ستاد ملی مبارزه با کرونا بوده‌اند و هیاتی‌ها، مسجدی‌ها، روحانیت و جهادی‌ها همگی وظیفه حمایت و پشتیبانی خود را انجام دادند و کمک کردند در محرم هم کمک خود را به مراعات ضوابط می‌دانیم.

قمی گفت: پروتکل‌های خوبی با همکاری وزارت بهداشت برای جلسات و دسته‌های عزاداری و دیگر اجزای محرم در نظر گرفته شده است تا ان‌شاءالله جلسات برگزار شود.

برگزاری مراسم عرفه در فضای باز
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ادامه داد: در خصوص مراسم عرفه براساس روایات اساساً باید در محیط روباز برگزار شود و ان‌شاءالله امسال با هماهنگی با آستان‌های مقدس و امامزادگان این امر را اجرایی خواهیم کرد تا نمونه‌ای برای هیات‌ها و مردم باشد که ببینند امکان برگزاری جلسه با رعایت ضوابط وجود دارد.

جلسات هیأت‌های پرجمعیت لغو نمی‌شود
قمی با اشاره به برنامه‌های هیات‌های بزرگ و پرجمعیت گفت: بنا نیست جلسات این هیات‌های تماما در فضای مجازی باشد و قطعا در محیط‌های سفید و سبز که مشکلی نیست، اما در محیط های دیگر با رعایت ضوابطی برگزار می‌شود.

تغییر ماهیت نذری‌های محرم
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس در خصوص برنامه‌ریزی برای نذورات  و تبرعات مردم در ماه محرم باتوجه به اینکه برخی وقف است، گفت: امسال توصیه بر این است که نذورات به سمت اقلام بهداشتی یا سبدهای ارزاق مواد غذایی سوق پیدا کند تا به دست محرومان و مستضعفان برسد و اگر بنا شد به سمت طبخ غذا حرکت کنند نیز ضوابط سختگیرانه‌ای وجود دارد و توصیه بر این است که در آشپزخانه‌ها، ضابطه‌مند انجام شود. البته در خصوص تغییر ماهیت نذورات و موقوفات با توجه به شرایط خاص امسال استفتائات از مقام معظم رهبری و سایر مراجع انجام شده است که به زودی پاسخ‌ها منتشر خواهد شد.