در حالی که افزایش جذابیت احزاب راست افراطی در کشورهای سراسر اروپا ادامه دارد، هزاران ایتالیایی یکشنبه سالروز به قدرت رسیدن بنیتو موسولینی را گرامی داشتند.

به گزارش فراتحلیل نیوز، طبق گزارش خبرگزاری آسوشتید پرس، در حالی که جذابیت یافتن احزاب راست افراطی در کشورهای سراسر اروپا ادامه دارد، هزاران ایتالیایی یکشنبه (۳۱ اکتبر) برای تجلیل از دیکتاتور فاشیست ایتالیا، به سمت سرداب بنیتو موسولینی راهپیمایی کردند.

جمعیت این افراد که بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ نفر تخمین زده شده، به این سردابه در زادگاه موسولینی در شهر پرداپیو رفتند. بسیاری در میان جمعیت با نشانه‌ها و پرچم‌های فاشیستی دیده می‌شدند و شنیده می‌شد که سرودهای دوران استعمار ایتالیا را می‌خواندند.

این جمعیت برای جشن صدمین سالگرد راهپیمایی رُم جمع شده بودند که در آن اعضای حزب فاشیست ملی، پایتخت ایتالیا را تسخیر کردند و پادشاه کشور را مجبور کردند تا قدرت را به طور کامل به موسولینی بدهد.

به نوشته آسوشیتد پرس، در حالی که موسولینی اغلب در زمره وحشی‌ترین مستبدان قرن بیستم در نظر گرفته می‌شود، راهپیمایی بر سر مزار او منعکس‌کننده ظهور جنبش‌های راست افراطی و نئوفاشیستی است که هم در ایتالیا و هم در سراسر اروپا دیده شده است.

طبق این گزارش، جنبش‌های راست افراطی حتی در کشورهای لیبرال قدیمی مثل سوئد مورد توجه قرار گرفته‌اند. خود ایتالیا اخیراً بعد از انتخاب جورجیا ملونی به عنوان نخست‌وزیر بعدی، شاهد بازگشت به کنترل راست افراطی برای اولین بار از زمان موسولینی بود. حزب راست افراطی «برادران ایتالیا» ملونی از احساسات فاشیستی پس از جنگ جهانی دوم سر برآورده است.

با این حال، به نظر می‌رسد همه در ایتالیا با آغوش باز از گروه‌های راست افراطی استقبال نمی‌کنند. گفته می‌شود پیش از راهپیمایی بر سر مزار موسولینی، حدود هزار فعال ضد فاشیست، آزادی ایتالیا در سال ۱۹۴۴ را با برپایی یک راهپیمایی بزرگ در روز جمعه جشن گرفتند.

  • منبع خبر : فارس