عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: این که می گویند سیاست اقتصاد مقاومتی شکست خورده و باید به دنبال سیاست های مذاکره برویم حرف غلطی است زیرا اصلا در این هفت سال این سیاست ها اجرا نشده است که حالا بخواهیم بگوییم سیاست های شکست خورده است. مشکلات امروز ما به هیچ وجه نباید به پای سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی نوشته شود.

به گزارش خبرنگار فرا تحلیل نیوز از دومین رویداد معنوی سیاسی جمعیت پیشرفت و عدالت اصفهان دکتر مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس که سخنران دوم این مراسم بود  با اشاره به جهش قیمت برخی از کالا ها در هفته های اخیر گفت: این وضعیت ثمره هفت سال سستی دولت در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است. این سیاست ها در سال ۱۳۹۲ ابلاغ شده است و تا کنون دولت در راستای پیاده سازی آن کارنامه قابل قبول نداشته است. یکی از رئوس اصلی این مشکل به بی نظارت بودن بانک مرکزی بر عملکرد بانک ها به خصوص بانک های خصوصی بوده است. از طرفی نقدینگی در این هفت سال نزدیک شش برابر شده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی به برخی از عقب ماندگی های دولت در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال ما باید به سمت کاهش واردات در کالاهای اساسی پیش می رفتیم حال آن که میزان واردات ما در این زمینه بیشتر شده است و در مورد برنج، گندم و دانه های روغنی واردات وجود دارد تا جایی که ۹۰ رصد ذرت مصرفی در کشور وارداتی است و نیمی از جو به کشور وارد می شود. این معضلات در طی چند ماه قابل حل نیست و احتیاج به برنامه ریز بلند مدت دارد.

این استاد اقتصاد تصریح کرد: در تیرماه اعلام کردم که وضعیت بورس غیر طبیعی است اما در آن زمان چون بسیاری مست وضعیت رو به رشد بورس بودند این صدا را نشنیدند و آن چه در این ماه رخ داد برای من و بسیاری از کارشناسان مثل روز روشن بود. اکنون نیز تنها کاری که در مجلس می تواند صورت بگیرد آن است که گزارشی در این باره خدمت مقامات قضایی ارائه دهد که البته این کارها هم موجب برطرف شدن خسارت اصلی نمی شود زیرا امروز سرمایه گذار نسبت به حاکمیت بی اعتماد شده است.
وی در مورد فعالیت های نمایندگان در حوزه اقتصاد گفت: وظیفه مجلس قانون گذاری و نظارت است.این در حالی است که وزرا یک سال بیشتر بر سر کار نیستند و با این وضعیت یعنی استیضاح هم چندان بر روی عملکرد آنان تاثیرگذار نیست مگر برای کسانی که از آبروی خود هراس دارند. در زمینه رییس جمهور نیز باور من این است که بیان تندترین سوالات در صحن مجلس، هیچ گره ای از مشکلات اقتصادی مرم باز نمی کند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی تشریح کرد: در همین مدت کوتاه در مجلس مصوبات خوبی تایید شد که برای مثال می توانیم به مالیات بر خانه های خالی اشاره کنیم که اکنون در میان شورای نگهبان و مجلس در حال بررسی است اما دقت کنید مشکل اصلی مجلس کم کاری دولت در این سال هاست؛ مطلبی که رییس جمهور خود به آن اعتراف کرده است.

وی افزود: مجلس می تواند در دو زمینه اقدامات کوتاه مدت و بلندمدت گام بر دارد که خواست مقام معظم رهبری از ما برداشتن گام های درازمدت است همان طور که قوانین مصوب مجلس سال ها مورد ارجاع است. از طرفی فرآیند قانون گذاری در مجلس زمانبر است و در این باره در آیین نامه داخلی هم مشکلاتی وجود دارد که در حال برطرف شدن است. اما همگان دقت کنید در بهترین حالت و تصویب سریع ترین مصوبات، باز هم مجری اصلی دولت است و ما حتی قاضی هم نیستیم و در نهایت می توان گزارشی به قوه قضاییه ارسال کنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: این که می گویند سیاست اقتصاد مقاومتی شکست خورده و باید به دنبال سیاست های مذاکره برویم حرف غلطی است زیرا اصلا در این هفت سال این سیاست ها اجرا نشده است که حالا بخواهیم بگوییم سیاست های شکست خورده است. مشکلات امروز ما به هیچ وجه نباید به پای سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی نوشته شود.