در یکی از کلیپ‌های منتشر شده در فضای مجازی که گفته می‌شود در اصفهان تصویربرداری شده، کودکانی که به نظر نمی‌رسد بیشتر از ۱۰ سال داشته باشند، مقابل مردان و زنانی که احتمالاً برخی از آن‌ها والدینشان هستند مشابه مدل‌ها با پوشیدن لباس‌های خاص مسیری را به صورت رفت و برگشتی طی می‌کنند.

به گزارش فرا تحلیل نیوز ، با گسترش دسترسی به اینترنت و افزایش محبوبیت‌ها شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام در کشورهای جهان از جمله ایران، کسب و کارهای مختلفی در این بستر شکل گرفته که به دلیل ماهیت آن نظارت لازم بر آن‌ها وجود ندارد.

معمولاً کسب و کارهای اینترنتی همواره از سوی مخاطبان با دیده تردید نگریسته می‌شوند و به صورت پیش فرض این تصور وجود دارد که مراحل گرفتن مجوز عملکرد مطابق قانون با اما و اگر مواجه است؛ حال اگر این کسب و کار در کنار خط قرمزهای قانونی حرکت کند این علامت سؤال‌ها بیشتر هم می‌شود.

از سویی دیگر «صنعت مدلینگ» که از عمر آن زیاد نمی‌گذرد در کوتاه مدت توانسته به یکی از صنعت‌های پرقدرت جهان تبدیل شود و با وجود عدم سنخیت با فرهنگ ایرانی اسلامی کشور ما، با کمک فضای مجازی جای پای خود را در این آب و خاک باز کند.

باور کردنش سخت است، اما اینجا ایران است

یک گردش ساده در صفحات اینستاگرام انبوهی از چهره‌های آشنا و غیرآشنایی را نشان می‌دهد که در حال تبلیغ لباس، کیف، کفش، ساعت مچی و حتی عینک هستند، تصاویری که برخی از آن‌ها به نظر می‌رسد در خارج از ایران گرفته شده باشند اما متاسفانه اینطور نیست.

غیرقانونی بودن بیشتر صفحات فعال مدلینگ فقط به ظاهر افراد و پوشش آن‌ها محدود نمی‌شود، گزارش‌های پراکنده از فشن شوها در غرب، حکایت از پشت پرده‌های زننده‌ای از این شغل به ظاهر زیبا دارد، از خورد پنبه و نیکوتین برای بی‌اشتها شدن تا رژیم‌های غذایی مخرب سلامتی برای حفظ لاغری.

یک شبکه فرانسوی، بیشترین مدعیان فشن در ایران را دخترانی معرفی کرده است که فقط برای گرفتن «لایک» و کسب شهرت، به رایگان جلوی دوربین عکاسان می‌روند و یا آنچه اخیراً حاشیه ساز شده فشن شوهایی است که مدل‌های آن کودکان هستند، دخترها و پسرهایی که شاید هنوز درک درستی از نوع پوشش خود ندارند.

در یکی از کلیپ‌های منتشر شده در فضای مجازی که گفته می‌شود در اصفهان تصویربرداری شده، کودکانی که به نظر نمی‌رسد بیشتر از ۱۰ سال داشته باشند، مقابل مردان و زنانی که احتمالاً برخی از آن‌ها والدینشان هستند مشابه مدل‌ها با پوشیدن لباس‌های خاص مسیری را به صورت رفت و برگشتی طی می‌کنند.

اتفاقی که ظاهرا مسبوق به سابقه هم هست و در برخی نقاط دیگر کشور از جمله تیر ماه امسال در یزد نیز رخ داده است.

بررسی‌های فارس نشان می‌دهد موسسه‌ای که در اصفهان اقدام به برگزاری این فشن شو کرده خود را تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران و زیرنظر کانون آگهی و تبلیغات معرفی کرده است به همین دلیل به سراغ مسؤولان ارشاد رفتیم.

این در حالی است که کانال تلگرام این مجموعه نیز برای جذب بازیگر خردسال یا بزرگسال برای تیزرهای تبلیغاتی برندهای معتبر تجاری کشور نیز فعال است و به صورت گسترده اقدام به انتشار آگهی و تبلیغات جذب داشته است.

بی‌خبری اداره‌کل ارشاد اصفهان از برگزاری فشن‌شوی کودکان

محمدعلی جعفری معاون هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی در همین رابطه در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: موسسه خانه مد می‌تواند از ارشاد مجوز بگیرد اما برگزاری فشن شو یک رویداد محسوب می‌شود و برای هر رویداد نیاز به مجوز جداگانه است.

جعفری اضافه کرد: سازوکار سخت‌گیرانه‌ای دارد و به راحتی موافقت نمی‌شود، آنچه در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود معمولاً زیرزمینی و غیرقانونی است

وی بابیان این که اخیراً مجوزی صادر نشده و هر مراسمی برگزار شده غیرقانونی است، عنوان کرد: اگر مجوز هم گرفته شود برای فشن شود این طور نیست که به هر شکلی بخواهند برگزار کنند یعنی حتی اگر کودکان هم مدل نبوده باشد باید قوانین رعایت شود.

فارغ از داشتن مجوز قانونی، موضوعی که به یک عادت معمول برای برخی اینفلوئنسرهای اینستاگرامی تبدیل شده استفاده از کودکان برای جلب نظر دنبال کنندگان است، موضوعی که در ابتدای جنبه تفریح و سرگرمی داشته اما در ادامه به یک مسیر برای تجارت و کسب درآمد شده است.

استفاده از کودک برای کسب درآمد مصداق کودک‌آزاری است

مجتبی ناجی معاون امور اجتماعی بهزیستی استان اصفهان با اشاره به این موضوع به خبرنگار فارس گفت: استفاده از کودکان برای مقاصد تجاری تبلیغی و بازاریابی مصداقی از کودک‌آزاری محسوب می‌شود.

ناجی اضافه کرد: کودک‌آزاری نیاز به شکایت خصوصی ندارد و مدعی‌العموم می‌تواند ورود کند و همکاران ما در اورژانس اجتماعی نیز در صورت اطلاع مداخله می‌کنند؛ قاضی از مشاوره گرفته تا صلب حضانت والدین می‌تواند حکم صادر کند.

وی با بیان این که رضایت والدین نسبت به استفاده از کودکشان تاثیری در اصل تخلف ندارد تصریح کرد: اتفاقاً کودک‌آزاری معمولاً به وسیله نزدیکان کودک اتفاق می‌افتد، قانون گذار این اجازه را داده در صورتی که والدین حقوق کودک را زیرپا بگذارند با آن‌ها برخورد شود.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان اصفهان تاکید کرد: حتی اگر به کودکان پول پرداخت شود باز هم خلاف قانون است که از کودکان زیر ۱۵ سال با اهداف تجاری بهره‌برداری شود.

فشن‌شوی کودکان و سکوت مدعیان کودک‌آزاری

نکته جالب‌تر این موضوع سکوت گروهی از مدعیان کودک‌آزاری است که گاهی فریادشان از فهم غلط مولفه‌های اصیل فرهنگی ایرانی-اسلامی گوش فلک را کر کرده است اما در ۲۴ ساعت اخیر هیچ واکنشی به این نوع مدرن از کودک‌ازاری نشان نداده‌اند.

جالب‌تر از این عدم واکنش، کامنت‌های همین قبیل چهره‌ها ذیل فیلم‌های این رویداد است که حتی از رسانه‌ای شدن این تعرض به حقوق کودکان هم واهمه داشته و مخالف نمایش عمومی تصاویر آن بودند تا این سفره درآمدزا با برخوردهای قانونی جمع نشود.

بدون شک اظهارنظرهای مسؤولان و بروز حساسیت‌های رسانه‌ای مانعی برای پایان این کودک‌آزاری مدرن نخواهد بود و این یک داستان غم‌انگیز تازه در کنار آسیب‌های اجتماعی ناشی از توسعه نامتوازن است که در لیست دیگر آسیب‌هایی قرار می‌گیرد که با واکنش به موقع متوقف نشده یا بالاتر علاج آن قبل از وقوع اندیشیده نشده است.

در چنین شرایطی رسالت رسانه رصد و دنبال کردن چنین موضوعاتی تا رسیدن به یک نتیجه قطعی است و این مسیر پیگیری برای رسیدن به نتیجه موثر برای اجتماع نه تنها نباید مدیران و متولیان را نگران کند بلکه باید ضمن ایجاد تحرک، با شدت همراهی شود تا روند نظارت و اصلاح آسیب‌های خانمان‌سوز ادامه داشته باشد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس