فرآیند صدور کارت‌های اعتباری عام در برخی بانک‌های دولتی رونق گرفته اما مردم بیشتر متقاضی کارت ۱۰ میلیون تومانی هستند؛ نکته جالب این کارتها قابلیت خریدشان از تمامی دستگاه‌های فروشگاهی است.

به گزارش حرف شما، با دستور بانک مرکزی فرآیند صدور کارتهای اعتباری عام برای متقاضیان از اول مهر در شعب نظام بانکی کلید خورده و در روزهای جاری آمار بانک‌هایی که این سیاست را در دستور کار خود قرار داده‌اند افزایش خواهد یافت.

البته تا دیروز که به خبرنگار ما از شعب بانک‌های دولتی و خصوصی کسب اطلاع کرده بود تنها سه بانک فرآیند اجرایی صدور کارت‌های اعتباری را آغاز کرده بودند ولی پرس و جوی جدید خبرنگار ما از نظام حکایت از اضافه شدن آمار بانک‌های صادرکننده کارت‌های اعتباری دارد.

یکی از علل تأخیر بانک‌ها در اجرای دستورالعمل بانک مرکزی عدم ابلاغ بخشنامه مربوطه از سوی ادارات به بانک های خصوصی و دولتی به شعبشان می باشد ولی به هرحال بانک ملی و آینده به همراه بانک ملت صدور کارتهای اعتباری را از اول مهر آغاز کرده‌اند.

از آنجایی که با دستور بانک مرکزی صدور کارت‌های اعتباری می‌بایست از اول مهر آغاز می‌شد ولی شعب بانک‌ها جسته و گریخته از این موضوع اطلاع داشتند خبرنگار تسنیم در بازدیدی از شعبه مرکزی بانک ملی ایران گزارشی از فرآیند صدور کارت‌های اعتباری عام تهیه کرد.

براین اساس مشتریان می‌توانند با مراجعه به شعبه و تکمیل فرم‌های مربوط در باجه صدور کارت‌های اعتباری درخواست کارت اعتباری با هر مبلغی بین ۱۰، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومان را به بانک ارائه دهند؛ این فرآیند مشابه فرآیند درخواست وام از بانک می‌باشد.

بعد از آنکه درخواست صدور کارت اعتباری به شعبه ارائه شد همان لحظه اعتبارسنجی در بانک انجام می‌شود؛ البته  یک بار اعتبار سنجی در داخل بانک انجام می‌شود و بار دیگر اطلاعات مشتری به سامانه اعتبارسنجی بانک مرکزی داده می‌شود.

مشتری برای دریافت کارت اعتباری باید شرایط اعلام شده در شعبه از جمله داشتن یک ضامن معتبر را داشته باشد؛ منظور از ضامن معتبر ضامنی است که از دید بانک اعتبار کافی برای ضمانت را داشته باشد و این اعتبار بعد از تعیین صلاحیت ضامن در اختیارات شعبه است.

* استقبال سرد از کارت‌های ۵۰ میلیونی/ بازار کارت های برنزی داغ شد

آنطور که مسئول باجه درخواست کارت اعتباری به خبرنگار ما می‌گوید استقبال مردم از کارت‌های ۵۰ میلیون‌تومانی درروزهای ابتدایی این طرح خیلی گرم نبوده ولی در مقابل کارت‌های ۱۰ میلیون تومانی با استقبال گرمی مواجه شده است.

توجه داشته باشید، مشتریانی که برای درخواست کارت اعتباری به شعب بانک‌ها مراجعه می‌کنند باید حتما در همان بانک حساب داشته باشند و یک ضامن معتبر هم به شعبه معرفی کنند.

رئیس شعبه مرکزی بانک ملی در این مورد به خبرنگار می‌گوید در موارد کارت اعتباری ۱۰ میلیون تومانی یک اعتبار سنجی انجام می شود ولی برای بالای ۱۰ میلیون تومان یک بار اعتبارسنجی در داخل شعبه و بار دیگر در سامانه اعتبارسنجی مشتریان ابنک مرکزی انجام می‌شود.

* صدور آنی کارت‌های اعتباری به یک شرط

طبق اعلام وی اعتبارسنجی داخل شعبه بدین صورت است که اگر مشتری چک برگشتی و اقساط معوق نداشته باشد با درخواست وی موافقت شده و بلافاصله کارت اعتباری به وی تحویل داده می‌شود.

گفتنی است اگر دریافت کنندگان کارت های اعتباری عام در مهلت تعیین شده (یک ماه بعد از استفاده از کارت اعتباری) اصل مبلغ کارت اعتباری را با بانک تسویه کنند سودی به آن کارت تعلق نمی‌گیرد.

*جزئیات اقساط کارت‌های ۱۰، ۳۰ و ۵۰ میلیونی

اگر شما متقاضی دریافت کارت اعتباری ۱۰ میلیون تومانی از بانک‌ها هستید در صورت انتخاب سررسید ۳۶ ماه باید در هرماه مبلغی حدود ۳۵۰ تا ۳۶۰ هزار تومان در قالب قسط به بانک پرداخت کنید؛ در موارد کارتهای اعتباری ۳۰ و ۵۰ میلیون تومانی نیز با سررسید ۳۶ ماهه اقساط به ترتیب یک میلیون و یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

گفتنی است، امکان استفاده کارتهای اعتباری عام در تمام دستگاه‌های فروشگاهی وجود دارد و مشتریان می‌توانند با استفاده از آن کالا و خدمت مورد نیاز خود را خریداری کنند. جالب است بدانید فقط این کارتها امکان نقد شوندگی از دستگاه‌های خودپرداز را ندارد.

البته ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در همین ارتباط به خبرنگار تسنیم گفت: اگر مواردی در خصوص نقد کردن کارت اعتباری مشاهده شود این امر برای دارنده کارت سابقه سوء محسوب می شود و مشکلاتی نیز برای وی  بوجود خواهد آمد.

همچنین معاون فناوری و ارتباطات بانک ملی درباره نحوه جلوگیری از برداشت نقدی از کارت های اعتباری گفت: نباید زوذ قضاوت کنیم؛ احساس ما این است که هرچه زمان جلوتر می رود، با توجه به بازخوردهایی که می گیریم، راهکارهایی را برای استفاده هدفمند در نظر می گیریم.

خاتونی در عین حال افزود: در حال حاضر نیز نمی توان از کارت های اعتباری به طور نقدی برداشت کرد و تنها امکان خرید از پایانه های فروشگاهی و اینترنتی برای آن در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/ تسنیم