حمایت اصلاح‌طلبان از یک نامزد با سابقه اصولگرایی گویی پس از روحانی نیز در حال تکرار شدن است. اگر اصلاح‌طلبان سال ۹۲ با این توجیه که احتمال رأی‌آوری روحانی از عارف بیشتر است، او را مجبور به انصراف از ادامه حضور در رقابت‌های انتخاباتی کردند و از روحانی حمایت کردند و در انتخابات سال ۹۶ نیز همین رویه را تکرار و اسحاق جهانگیری را به عنوان نامزد پوششی به کمک روحانی فرستادند و در دقیقه ۹۰ انصراف داد، اکنون، اما بعد از یک تجربه هشت ساله باز زمزمه‌هایی مبنی بر تکرار این روش در انتخابات ۱۴۰۰ نیز دیده می‌شود.

به گزارش فرا تحلیل نیوز  به نقل از روزنامه جوان، گرچه عملکرد غیرقابل دفاع روحانی از یک طرف و نارضایتی اصلاح‌طلبان از او به دلیل آنچه آن‌ها عدول روحانی از رویکرد اصلاح‌طلبی می‌نامند، آن‌ها را بر آن داشته که دیگر سراغ نامزد غیر اصلاح‌طلب نروند، لیکن برخی اختلافات درونی اصلاح‌طلبان و همچنین اعتراض به نهاد تازه تأسیس اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان، باعث گردیده روی نامزد اصلاح‌طلب به توافق نرسند.

محمد عطریانفر از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی روز گذشته در گفتگو با ایرنا تلویحاً به این اختلافات اذعان کرد و گفت: ممکن است کسی را که از نظر مواضع به ما نزدیک‌تر باشد حمایت کنیم؛ علی لاریجانی از جمله چهره‌هایی است که می‌توان درباره او بحث کرد و تصمیم گرفت. او البته برای این تصمیم توجیهی نیز آورده و گفته:

«اگر اصلاح‌طلبان از معرفی نامزد ذاتی خود محروم شوند» چنین خواهند کرد، اما این اظهار نظر بیشتر به یک فرافکنی شبیه‌تر است تا یک واقعیت. چرا که در سال ۹۲ اصلاح‌طلبان از نامزد ذاتی خود (عارف) محروم نبودند، بلکه این تصمیم پدرخوانده‌های اصلاحات بود که او را محروم کرد. عطریانفر درباره نسبت اسحاق جهانگیری با حزب کارگزاران سازندگی و نظر حزب درباره نامزدی او گفت: جهانگیری از برجسته‌ترین نیرو‌های حزب است. اعضا به او تعلق خاطر زیادی دارند. مسلماً اگر جبهه اصلاحات و شخص اسحاق جهانگیری موافق نامزدی در انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ ریاست جمهوری باشد، بی‌تردید جزو گزینه‌های حزب کارگزاران سازندگی خواهد بود. علت اینکه ما کمتر از آقای جهانگیری نام می‌بریم، به خاطر نظر خود او است. جهانگیری گفته است، چون خودم به جمع‌بندی نرسیدم، تمرکز روی من در حال حاضر به مصلحت نیست. اما طبیعتاً یکی از شخصیت‌هایی است که می‌تواند مورد توافق جبهه اصلاحات باشد. این فعال اصلاح طلب گفت: متوجهم چرا جهانگیری کمتر علاقه‌ای به ورود نشان می‌دهد. او به مدت هفت سال به عنوان معاون اول بیشترین و سخت‌ترین شرایط را به دوش کشیده و متأسفانه در حق او جفای زیادی شده و خسته است. عطریانفر البته درباره عملکرد غیرقابل دفاع دولت و شخص جهانگیری در اداره کشور طی هشت سال گذشته که بیشترین خسارت را به اقتصاد کشور و معیشت مردم وارد کرده، توضیحی نداده است.