یک تحلیلگر سیاسی مستقر در مسکو هشدار داد که هر گونه حمله مستقیم آمریکا علیه دولت سوریه یا ارتش می تواند در نهایت منجر به وقوع جنگ نهایی بین دو طرف شود.

به گزارش حرف شما، آلکس کریستوفورو نویسنده و تحلیلگر سیاسی مستقر در مسکو که با پایگاه اینترنتی ” د دوربان دات کام” همکاری می کند تاکید کرد: در حالی که هنوز بر این باورم که یک تقابل هسته ای مستقیم بین روسیه و آمریکا، با احتمال کمی ممکن است، نگرانی آن است که احتمال یک تقابل شدید به صورت تصادفی وجود دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: من معتقدم که هم باراک اوباما و هم ولادیمیر پوتین درک می کنند که یک تقابل هسته ای دور از ذهن است. در شرایط کنونی ، آمریکا اعتقاد راسخ دارد که می تواند جنگ کنونی در مرز سوریه را علیه ارتش سوریه، روسیه و ایران ادامه دهد.

سئوال: اخیرا، صحبت هایی درباره این سناریو مطرح شده است که آمریکا به طور مستقیم ارتش سوریه را هدف قرار دهد. پیش از این ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفته است که “من به همکاران مان در واشنگتن توصیه می کنم که تبعات احتمالی چنین طرح هایی را به دقت بررسی کنند.” بعدا واشنگتن هشدار روسیه را رد و اعلام کرد:” ما به اجرای عملیات خود همان طور که ماه های قبل در سوریه انجام داده ایم، ادامه خواهیم داد و هر اقدامی را برای تضمین ایمنی خدمه هوایی مان اتخاذ خواهیم کرد.”

در اظهاراتی مشابه، ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در یک کنفرانس خبری در مسکو در روز پنجشنبه گفت که هر تهدیدی علیه نیروهای روسی در سوریه بدون پاسخ نخواهد ماند، این اظهارات پس از آن مطرح شد که کمیته عالی مذاکرات که یک گروه مخالف سوری مورد حمایت کشورهای خارجی است، خواستار دریافت سلاح های ضد هوایی شد.

شما در یکی از مصاحبه های اخیرتان گفته اید، “ما به سوی یک درگیری بین آمریکا و روسیه پیش می رویم و این ممکن است بین ناتو و روسیه باشد.” کارشناسان معتقدند که افزایش تنش بین آمریکا و روسیه شاید منجر به جنگ هسته ای و نابودی بشر شود. نظر شما در این باره چیست؟ چه اتفاقاتی در آینده رخ خواهد داد و روسیه باید برای چه چیزی آماده شود؟ لطفا توضیح دهید.

در حالی که هنوز بر این باورم که یک تقابل هسته ای مستقیم بین روسیه و آمریکا، با احتمال کمی ممکن است، نگرانی آن است که احتمال یک تقابل شدید به صورت تصادفی وجود دارد.

معتقدم که هم باراک اوباما و هم ولادیمیر پوتین درک می کنند که یک تقابل هسته ای دور از ذهن است. در شرایط کنونی ، آمریکا اعتقاد راسخ دارد که می تواند جنگ کنونی در مرز سوریه را علیه ارتش سوریه، روسیه و ایران ادامه دهد.

اگر کلینتون به قدرت برسد، شرایط ترسناک خواهد شد. هیلاری یک نومحافظه کار افراطی است و علنا اعلام کرده است که برای برقراری منطقه پرواز ممنوع در سوریه تلاش خواهد کرد. در ایمیل های فاش شده نیز کلینتون اذعان کرده است که منطقه پرواز ممنوع کارایی نخواهد داشت. در خصوص کلینتون ما یک بی ثباتی در اظهارات و رفتار را مشاهده می کنیم و می بینیم که وی در مورد مسائل مختلف یک دیدگاه و نظر علنی و یک نظر خصوصی دارد. مساله درباره سوریه این است که آیا تمایل علنی کلینتون برای منطقه پرواز ممنوع در سوریه بر نظرات شخصی اش که معتقد است ای اقدام در نهایت منجر به یک فاجعه خواهد شد، غلبه خواهد کرد یا نه.

اگر کلینتون بخواهد طرح ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه را دنبال کند، آنگاه درگیری به سطح خطرناکی تشدید خواهد شد، جایی که یک تقابل هسته ای به یک احتمال واقعی تبدیل می شود.

شکی وجود ندارد که ما یک جنگ تمام عیار نیابتی در سوریه داریم. ما قدرت های بزرگی داریم که برای برنامه های مهم متفاوتی مبارزه می کنند. روسیه، ایران و ارتش سوریه که از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته می شود، در حال مبارزه برای حفظ استقلال سوریه هستند.

آمریکا درگیر در یک جنگ نیابتی برای حذف بشار اسد است. این به معنای کمک مالی، تسلیح و هماهنگی با عناصر جبهه النصره یا داعش است.
ترکیه در ابتدا در سوریه درگیر شد تا جایگاه خود را به عنوان قدرت منطقه ای و مرکز مهم انتقال انرژی به اروپا تثبیت کند ولی بعدا که نیروهای کرد شروع به پیشروی کردند، اردوغان برنامه خود را برای شکست دادن و به عقب برگرداندن کردها تغییر داد. یک کشور کرد در شمال سوریه یک تهدید برای موجودیت ترکیه خواهد بود و این مساله موجب می شود تا ترکیه برای جلوگیری از وقوع آن دست به هر اقدامی بزند.

و البته ما عربستان سعودی و قطر را داریم که مشکل آفرینان اصلی در سوریه هستند، کشورهایی که به طور غیر قانونی جنگ را آغاز کردند و به تشدید تراژدی که امروز شاهد آن هستیم، کمک می کنند. هدف اصلی به قدرت رساندن یک دولت وهابی در سوریه و بیشتر از آن انتقال نفت و گاز از طریق سوریه به ترکیه و سپس به بازار اروپا است. مسیر پول را دنبال کنید و شما می توانید بازیگران بد در این جنگ را پیدا کنید.

این به نفع دلارهای نفتی آمریکا است که عمیقا با عربستان سعودی پیوند خورده است و همین طور موجب قطع وابستگی اروپا به گاز روسیه خواهد شد. در صورت روی دادن چنین اتفاقی، این یک پیروزی دوگانه برای آمریکا و یک نتیجه منفی بزرگ برای روسیه خواهد بود.

ما نمی توانیم فراموش کنیم که اگر پرچم سیاه داعش بر فراز دمشق به اهتزاز درآید، عربستان سعودی و آمریکا یک سرزمین بزرگ برای صادر کردن تروریست ها و بی ثبلت کردن کشورهای همسایه از جمله ایران و همین طور کشورهای قفقاز در جنوب روسیه خواهند داشت.

در هفته های اخیر، کشورهای غربی به خصوص بریتانیا و فرانسه یک کمپین علیه روسیه را به راه انداخته اند و مسکو را به جنایات جنگی در حلب متهم کرده اند. به نظر می رسد، این کشورها بخشی از یک بازی سرزنش آلود هستند که از سوی آمریکا دنبال می شود تا تروریست ها را نجات داده و مسکو و همین طور نظامیان سوری را تضعیف کنند، نظامیانی که از سوی جنگنده های روسی حمایت می شوند و به پیشرفت های بزرگی در روی زمین دست یافته اند. نظر شما چیست؟

پاسخ: نقش شیطانی که فرانسه در بریتانیا در تخریب غیر قانونی در لیبی داشتند را فراموش نکنیم. یک ملت که روزی یک موفق آفریقایی امروز پاره پاره شده است. اتحادیه اروپا مستقیما پشت این اقدام غیر قانونی بود و بریتانیا و فرانسه متهمان اصلی برای نابودی لیبی هستند. کامرون و سارکوزی حتی زمانی که قذافی توسط تبهکاران تروریست مورد حمایت غرب به قتل رسید، در لیبی ظاهر شدند و حتی مدعی آغاز روند دموکراسی در لیبی شدند.

اقدام کامل برای تخریب لیبی با این هدف بود تا یک کشور کاملا مستقل و موفق به یک ملت مستعمره تبدیل شود. پس بار دیگر مسیر پول را دنبال کنید. در سوریه نیز مثل لیبی، بریتانیا و فرانسه از ثروت سرمایه داران سعودی و قطری استفاده کردند. روسیه ایران و اسد در مسیری قرار دارند که می توانند به یک تغییر دهنده بزرگ بازی انرژی و سیاسی تبدیل شوند. اگر کشورهی اروپایی در حذف اسد موفق شوند، آنگاه نوبت به تغییر نظام سیاسی ایران خواهد رسید.

به یاد بیاورید زمانی که ژنرال وسلی کلارک آمریکایی فهرست کشورهایی را که آمریکا و متحدانش برای تغییر نظام سیاسی آنها را هدف قرار داده است. حدس و گمان این بود که سوریه و ایران در این فهرست هستند. همین طور عراق افغانستان و لیبی.

این استعمارگری آمریکایی و اروپایی کشورها در قرن بیست و یکم است و نشانگر مرگبار بودن، خطرناک و مخرب بودن این اقدامات است.

سئوال: این مساله بر کسی پوشیده نیست که عربستان سعودی و ترکیه با توجه به موقعیت جغرافیایی خود در منطقه خاورمیانه به ۲ قدرت مهم منطقه ای تبدیل شده اند. با توجه به گزارش های تایید شده، این دو کشور مستقیم یا غیر مستقیم، از تروریست ها در سوریه حمایت می کنند و به بحران جاری دامن می زنند. این دو کشور چه چیزی را در سوریه دنبال می کنند؟ عواقب این گونه اقدامات خصمانه چه خواهد بود؟

پاسخ: هیچ رمز و رازی وجود ندارد که عربستان و قطر از داعش حمایت می کنند. ایمیل های جدید پودستا که توسط ویکی لیکس فاش شده نشان می دهد که حتی هیلاری کلینتون نیز این مساله را در بین کارکنان کمپین انتخاباتی خود تایید کرده است. من نقل قول می کنم…

“در حالی که این عملیات نظامی و شبه نظامی در حال پیشرفت است، ما نیاز داریم تا از دارایی های دیپلماتیک و ابزار اطلاعاتی سنتی تر استفاده کنیم تا بر دولت های قطر و عربستان سعودی فشار وارد کنیم، کشورهایی که در حال ارائه پشتیبانی مالی و لجستیکی مخفیانه از داعش و سایر گروه های سنی رادیکال در منطقه هستند.”

ما می دانیم چه کسی پشت داعش است، و سیاست انرژی عامل اصلی تمایل برای برکناری بشار اسد است و زمینه ایجاد یک دولت دست نشانده وهابی را در سوریه آماده می کند. غرب مترقی خواه لیبرال به طور غیر قانونی در حال حمایت از تغییر یک دولت سکولار به جای یک دیکتاتوری سلطنتی است. به همین دلیل است که ارزش های لیبرال ترقی خواه چیزی بیشتر از آن چیزی که در رسانه های غربی مطرح می شود، نیست. دولتهای بریتانیا و فرانسه منافقان کامل و مطلق هستند.

همان طور که قبلا اشاره کردم، ترکیه توهم دستیابی به آرزوهای امپراطوری جدید عثمانی را در سر دارد. این آرزو و بلندپروازی اکنون تا حدی تعدیل شده و به جنگ اردوغان با کردها متمرکز شده است. ترکیه در این شرایط توجهی به داعش ، القاعده یا اسد ندارد. ترکیه تنها می خواهد مانع از تشکیل هرگونه دولت کرد در شمال سوریه و عراق شود.

انتهای پیام / تسنیم