عاقا مترو نخوایم باید کیو ببینیم. همین خطی یکم که نتونستن اداره کونن پولشو کشیدن رو عوارض خونامون و گفتن باید بدین هوا تمییز شدس. کدوم هوای تمییز!

گزارش طنز فرا تحلیل نیوز از یکصد و دهمین جلسه علنی شورای شهر اصفهان/

“زدن پوکوندن!” واکنش یک اصفهانی اصیل دیشب زیرپل خواجو بود وقتی رقم بودجه سال بعد شهرداری اصفهان را شنید:”شیش هزار میلیارد تومن! یا قرآن می خوان چی کار کونن مگه. مردوم که پول ندارن. اینا دوباره میخوان دست بکونن تو جیبی ملت! عاقا مترو نخوایم باید کیو ببینیم. همین خطی یکم که نتونستن اداره کونن پولشو کشیدن رو عوارض خونامون و گفتن باید بدین هوا تمییز شدس. کدوم هوای تمییز!

 


***دیروز همین موقع!

جلسه صد و دهم، ناگهان مدیر شهر و تیم همراه و بودجه سال بعد که با ذوق اعلام کردن ۲۵ درصد رشد کرده و شده حدود ۶ هزارتا یعنی ۵۹۱۲ تا ناقابل. تازه گفتن اگر اوضوع بی ریخت نبود از ۹۵ تا حالا که رشد بودجه صعودی بوده امسال وقتش بود که افزایش بودجه برسد به ۱۰۰ درصد!

دکتر جون بودجه امسال هم که گفتی۶۷ درصدش محقق شده که یا تراکم فروختی یا اموال شهرو دوباره فروختی! کلا یه چیزی را فروختی و شهر را چرخاندی. الان هم که تو وصول بقیه اش ماندی. مگر یک شهر چقدر جا داره برای ساخت و ساز و فروش.

*** ۵۲ راه برای رفتن سرجیب مردم

لایحه ای که ۵۲ راه برای رفتن سرجیب مردم را نشان می دهد، دیروز مصوب شد. این مصوبه راه های جدید تامین درآمد شهر است که چند بند آن اصلاح دفترچه تراکم ارزش افزوده در مناطق و خیابان های مختلف شهر است و بیجاره کسانیکه قصد ساخت و ساز دارند در سال بعد و بادیدن رقم ها شوکه می شوند!

معاون پژوهشی شهردار که قلم بودجه نویسی دست او بوده از کاهش بودجه جاری به ۲۹ درصد و رشد بودجه عمرانی به ۷۱ درصد به عنوان کاهش هزینه های شهر یاد کرد.

داداش چرتکه داری یه حساب بکن ببین ۳۱ درصد ۴۱۰۰ میلیارد تومان بیشتر است یا ۲۹ درصد ۶ هزار میلیارد تومان؟ پارسال ۳۱ درصد بودجه شهر جاری بوده ولی ۳۱ درصد ۴ هزار میلیارد کجا و ۲۹ درصد ۶ هزار میلیارد تومان! این هوا فاصله است دقیقا. درسته تو گرگ و میش گیر کردیم ولی دیگه گوشامون اینقدر دراز نیست.

گزارش تحقق بودجه امسال را دو هفته قبل آوردید شورا یادتان هست چند درصد بودجه عمرانی تخصیص یافته بود؟ ۱۵ درصد! جناب طهرانی به سبک ماله کش دولت ماست مالی کردن و گفتن بیش از این حرفها به پیمانکارها داده شده ولی صورت وضعیتش نیامده! چند درصد جاری وصول شده بود؟ همه اش!

سال بعدهم همین طوره. بودجه جاری را کامل می دهید، پول کم می یاد. اصلاح بودجه میاد شورا از عمرانی کم می کنید می زنید به زخم حقوق مدیران!

***بودجه جاری کجا میره؟

داداش قدرت، شما که همه نیروهای استخدام مستقیم شهرداری را یا به زور رد کردید رفت و بقیه را هم با قوانین عجیب و غریب فرستادید تو سایه و به جای همه، نیروی شرکتی آوردید (البته به غیر فامیل ها و دوستان و خانواده همه مدیران و…) حقوق نیروی شرکتی حدود سه میلیونه اگه کمتر نباشه. بودجه کلان جاری همه اش میرود برای حقوق مدیران و شهری که اعضای شورایش هم صدایشان بلند شده: “گران اداره می شود”

ماجرا آنقدر شور بود که صدای آقای شماره ۱۳ و یک “ملت” هم به انتقاد بلند شد که این بودجه فشارش روی مردم است. داداش قدرت و معاون بودجه نویسشان اما گفتند فشارش یواش است!

آخر سر هم گفتند بودجه سازمان فرهنگی ۶۰ درصد رشد می کند چون باید رویداد برگزار کند. حالا می تابیم! تو بودجه فرهنگی با رفقا و همکاران و اگر چیزیش هم اضافه آمد یک فرهنگنامه دیگر هم چاپ می کنیم برای وجهه کار!

***شورای صوری

دیروز لایحه دو فوریتی آوردند برای تصویب کمک ۲۰۰ میلیونی اصفهان به سیل زدگان سیستان. روند معمول اجرایی شدن هر بودجه پس از تصویب، این گونه است که به فرمانداری ارسال و در صورت تایید نهایی برای اجرا به شهرداری ابلاغ می شود که حداقل دو هفته زمان می برد.

دیروز اما در حالی این پول مصوب شد که بخش کالایی آن در مسیر نیک شهر بود! در این حد مصوبه ها صوری باشد باید بخندیم به ریش خودمان!

دوفوریتی دوم اما نامگذاری مجموعه پل های تقاطع غیرهم سطح نزدیک کارخانه قند به نام شهید سلیمانی بود. شورا تاکید کرده بود مکانی را به نام این شهید نام گذاری می کند که قبلا هیچ اسمی نداشته است.

ما اصلا نمی دانیم همین جایی که دیروز گفتید، وقتی کلنگش را به زمین زدید، صدایش کردید پروژه پل های نصف جهان! فرض می کنیم قبلا صدایش می زدید:”اوی”

***دوباره پایلوت

اصفهان قرار است دوباره پایلوت شود. این بار پایلوت حمل و نقل! از آنجایی که خطوط متروی اصفهان تکمیل شده و خط اول آن ۱۷سال طول کشید تا در نهایت ایستگاه انقلابش به منابع لایزال آبهای زیرزمینی وصل شود و از آنجایی که شبکه مویرگی دوچرخه، تاکسی، مونوریل، اتوبوس، تاکسی و همه چیزش کامل شده و برنامه جامع حمل و نقلش نرفته هوا و به ریش همه مسیرهای اجرا شده، نخندیده!

به همین دلیل از اصفهان تقدیر شده و پایلوت می شود برای همه کشور…..!