گاهی اوقات ما آن‌قدر در دوستی‌هایمان فرو می‌رویم که متوجه نمی‌شویم این روابط از تعادل خارج شده و حالت سمی به خود گرفته‌اند. حتی اگر متوجه شویم هم نشان‌دادن واکنش مناسب می‌تواند دشوار باشد؛ مخصوصا وقتی‌که دوستی‌هایمان قدیمی هستند یا محبت و اعتماد زیادی را به آن‌ها معطوف کرده‌ایم.

به گزارش فراتحلیل نیوز، گاهی اوقات ما آن‌قدر در دوستی‌هایمان فرو می‌رویم که متوجه نمی‌شویم این روابط از تعادل خارج شده و حالت سمی به خود گرفته‌اند. حتی اگر متوجه شویم هم نشان‌دادن واکنش مناسب می‌تواند دشوار باشد؛ مخصوصا وقتی‌که دوستی‌هایمان قدیمی هستند یا محبت و اعتماد زیادی را به آن‌ها معطوف کرده‌ایم.

در ادامه شما را با دو نشانه مهم دوستی‌های سمی آشنا می‌کنیم. اگر دوست شما حداقل یکی از دو حالت زیر را در رفتار خود نشان می‌دهد، باید هرچه زودتر نسبت به رابطه خود تصمیم جدی بگیرید؛ چراکه ادامه این روند می‌تواند سلامت جسمی و روانی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

وقتی رفتار دوستتان قلدرمآبانه است
دوستان صمیمی هرازگاهی سربه‌سر یکدیگر می‌گذارند و اشکالی هم ندارد. بااین‌حال اگر این کار حس ناخوشایندی به شما می‌دهد، باید نسبت به آن هوشیار باشید. اگر دوست شما به‌راحتی رازهایتان را در جمع افشا و شما را تحقیر می‌کند یا حاضر است هر بلایی سرتان بیاورد، فقط برای اینکه موجبات خنده بقیه را فراهم کند، بهتر است در رابطه خود تجدیدنظر کنید.
پژوهش‌ها نشان می‌دهد قلدری و تعرض درون حلقه‌های دوستی معمول‌تر از خارج آن‌هاست. اگر فرد بخواهد دیگران را برای شهرت یا اهداف دیگر قربانی کند، معمولا از دوستان خود شروع می‌کند؛ چون از نقاط ضعفشان آگاه است و راحت‌تر می‌تواند آن‌ها را تحت‌فشار قرار دهد.
یادتان باشد وقتی رفتاری شما را ناراحت می‌کند، هرگز نباید آن را دست‌کم بگیرید. برخی افراد برای اینکه رضایت دشمن دوست‌نمای خود را جلب کنند، حاضرند تمام احساسات منفی‌شان را سرکوب کنند. برای حل‌وفصل این دوستی‌های خاله‌خرسه تنها دو راه وجود دارد؛۱٫ صادقانه با دوستتان حرف بزنید: از مواجهه نترسید و بی‌تعارف به دوستتان بگویید که از رفتارهایش ناراحت می‌شوید. برای شوخی حدومرز تعیین کنید.
اگر برای او مهم باشید، حرفتان را می‌شنود و رفتارش را تغییر می‌دهد.۲٫ رابطه‌تان را قطع کنید: اگر با وجود مکالمه بی‌پرده، دوستتان همچنان به قلدری‌هایش ادامه می‌دهد، احتمالا باید در رابطه خود تجدیدنظر کنید. هرچه باشد دوستی قرار است به شما آرامش بدهد، نه اینکه باعث عذابتان شود.
وقتی رفتار دوستتان انگل‌وار است
آیا دوستتان فقط وقتی به شما زنگ می‌زند که بخواهد کاری برایش انجام دهید؟ آیا از پاسخ دادن به تماس‌هایش طفره می‌روید چون مدام می‌خواهد با شما درددل کند؟ آیا همیشه از شما توقع دارد وقت سختی کنارش باشید؛ اما هرگز از خودش برایتان مایه نمی‌گذارد؟! این‌ها برخی از معمول‌ترین نشانه‌های دوست انگل‌وار است.
تقریبا تمام دوستی‌ها یک بعد سودگرایانه هم دارند (رفتن به سر کار با ماشین دوستتان، قرض‌گرفتن لباس‌هایش و…)؛ اما دردسر از جایی شروع می‌شود که این سودگرایی جریان یک‌طرفه پیدا می‌کند. هسته دوستی‌های سالم را محبت و احترام دوطرفه تشکیل می‌دهد.
اگر در سلامت رابطه‌تان تردید دارید، دو پرسش زیر را پاسخ دهید.۱٫ آیا حس می‌کنید به یک شیء تنزل یافته‌اید؟ وقتی دوستتان از شما کمک می‌خواهد، در عوض آن به شما خدمتی می‌رساند؟ آیا از شما قدردانی می‌کند؟ آیا به این فکر می‌کند که چقدر باعث زحمتتان می‌شود؟ اگر پاسخ این پرسش‌ها «خیر» است، احتمالا شما با یک فرد انگلی سروکار دارید.
کسی که بیشتر شما را به چشم یک کالا می‌بیند تا یک انسان.۲٫ آیا این رابطه تمام توان و انرژی شما را می‌گیرد؟ دوستی‌های انگل‌وار می‌توانند مادی یا احساسی باشند یا هردو. دوستی سالم معمولا خزانه احساسی شما را شارژ می‌کند، درحالی‌که دوستی انگل‌وار فقط آن را مصرف می‌کند.پژوهش‌ها نشان می‌دهد روابط سودمحور به‌ندرت دوام می‌یابند؛ چراکه هیچ‌کس نمی‌تواند تا ابد برای دیگری مفید باشد؛ پس قبل از اینکه دوستتان به این نتیجه برسد که دیگر به شما احتیاجی ندارد، خودتان این رابطه انگلی را خاتمه دهید.
  • نویسنده : ترجمه افسانه صادقی
  • منبع خبر : psychologytoday.com