به گزارش فراتحلیل نیوز، رازداری از ویژگی‌های خداوند و از صفات مؤمنین است؛ به همین دلیل دین اسلام حفظ اسرار و رازداری را مورد تأکید قرار داده است. به همان اندازه که حفظ اسرار در اسلام مورد تأکید و سفارش قرار گرفته، رسوا ساختن و افشای راز دیگران به‌شدت موردمذمت قرار گرفته است. خانواده یکی […]

به گزارش فراتحلیل نیوز، رازداری از ویژگی‌های خداوند و از صفات مؤمنین است؛ به همین دلیل دین اسلام حفظ اسرار و رازداری را مورد تأکید قرار داده است. به همان اندازه که حفظ اسرار در اسلام مورد تأکید و سفارش قرار گرفته، رسوا ساختن و افشای راز دیگران به‌شدت موردمذمت قرار گرفته است.

خانواده یکی از کانون‌های مهمی است که رازداری در آن ضرورت فراوان دارد؛ تا جایی که عدم‌حفظ اسرار پایه‌های آن را متزلزل می‌سازد. بهتر نیست قبل از افشای راز زندگی‌تان از خودتان بپرسید بعدش چه می‌شود؟ آیا گفتن راز همسرتان به دیگری، دردی از زندگی شما دوا خواهد کرد؟ پاسخ به این پـرسش می‌تـواند شمارا در امر رازداری متقـاعد کند.
اهمیت رازداری در زندگی زناشویی
رازداری باعث می‌شود تا دیگران به‌راحتی اجازه دخالت در امور زندگی شمارا نداشته باشند. اکثر دخالت‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که زن و شوهر، دیگران را از متن زندگی خود باخبر می‌سازند. اتفاقات زندگی شما تنها مربوط به خود شماست و حکم امانت را نزد شما دارد.
پس با رازداری امانت‌دار خوبی باشید و در امانت‌ها خیانت نکنید. دیوار اعتماد در خانه‌هایی که اهلش رازدارند، بلندتر و مستحکم‌تر است و بالعکس، بی‌توجهی به حفظ اسرار در خانواده، ستون زندگی را متزلزل می‌کند. آرامش، نصیب آدم‌های رازدار می‌شود و جرقه تنش در زندگی زمانی روشن می‌گردد که زن و شوهر حرف‌هایشان را از خانه بیرون ببرند.
اگر تمام چراغ‌ها را دنبال هم ریسه کنید و سرتاسر خانه را با لامپ‌های رنگی تزیین کنید، بازهم تا رازدار نباشید به کلید روشنایی دسترسی پیدا نخواهید کرد. رازهای زن و شوهر نزد یکدیگر همچون حقی می‌ماند که بر گردن هم دارند؛ پس نباید بدون اجازه این حق را به دیگری واگذار و تضییعش کرد. آدم‌های پرحرف، کمتر توان رازداری دارند؛
پس برای تمرین رازداری، تمرین سکوت هم لازم است.اگر خواستید رازهای همسرتان را پیش خودتان نگه‌دارید قبل از آن رازهای شخصی خودتان را حفظ کنید. آدم‌هایی که راز خودشان را نگه ندارند، در نگه‌داشتن رازهای دیگران هم موفق نیستند.
وقتی حالتان خوب نیست، با هر کسی گفت‌وگو  نکنید
مواقعی که خیلی عصبانی هستید، زمان‌هایی که زیادی غمگینید و درکل، آن‌وقت‌هایی که حال دلتان خوب نیست با هرکسی وارد گفت‌وگو نشوید.
اکثر رازها در همین شرایط برملا می‌شوند. خداوند در قرآن می‌فرماید: «فَالصَّالِحَاتُ قَانِتاتٌ حَافِظاتٌ لِلْغَیبِ بِمَا حَفِظَ الله»؛ «وزنان صالح، زنانی هستند که متواضع‌اند و در غیاب (همسر خود) اسرار و حقوق او را، در مقابل حقوقی که خدا برای آنان قرار داده، حفظ می‌کنند».
بنابراین دستور به رازداری یکی از دستورات صریح قرآن است. علاوه بر این، بهتر است رازداری را از خود خداوند یاد بگیریم. اگر قرار بود خدای مهربان رازهای ما را بر ملا سازد کدام‌یک از ما توان روبه‌روشدن با یکدیگر را داشتیم؟!زن و شوهر تا وقتی راز یکدیگر را در دل نگه‌دارند، از تشویش و اضطراب به دور خواهند بود.
اما وقتی راز یکدیگر را بر ملا  کنند ذهنشان دائما درگیر رسواشدن است و آرام و قرار ندارند. رازهای آدمیزاد مثل خونی است که در رگ‌هایش جریان دارد. این را من نمی‌گویم؛ در حدیثی از امام صادق علیه‌السلام آمده است: «سِرُّکَ مِنْ دَمِکَ فَلا یَجْرِیَنَّ مِنْ غَیْرِ اوْداجِکَ؛ راز تو، بخشی از خون تو است، پس نباید در غیررگ‌هایت جاری شود».
انگار کن رازداری وظیفه‌اش تأمین حیات روانی زندگی انسان است که اگر نباشد حیات او به خطر خواهد افتاد.
  • نویسنده : زهرا ابراهیمی
  • منبع خبر : اصفهان زیبا