در حالی خبر اقامت فرهاد نیلی در آمریکا با سکوت وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و دولتی‌ها همراه شد که جامعه عمومی از دولت این سؤال را دارند که چرا باید یک مسئول چندین‌ساله جمهوری اسلامی در کشوری اقامت گزیند که طبق اذعان مردان همین دولت، با آن در جنگ هستیم.

به گزارش فرا تحلیل نیوز اقامت فرهاد نیلی در آمریکا خبری بود که در هفته‌های اخیر در رسانه‌ها مطرح شد آن‌هم درحالی که اسناد خرید خانه بزرگ نماینده سابق ایران در بانک جهانی به‌ارزش ۷۰۵ هزار دلار نیز منتشر شد.

فرهاد نیلی برادر مسعود نیلی مشاور ویژه روحانی است؛ نیلی‌ها جزو اقتصاددانان لیبرال و نولیبرال موسوم به «حلقه نیاوران» هستند که اتفاقاً نقش مهمی در سیاستگذاری‌های اقتصادی کشور، دست‌کم از دوران ریاست جمهوری مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی داشتند. حلقه نیاورانی‌ها دست‌کم ۳ دهه است بر نهادهای مهم اقتصادی چون سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و… سلطه دارند.

«فرهاد نیلی» برادر کوچکتر مسعود نیلی، یکی از چهره‌های آکادمیک به‌شدت تأثیرگذار بر سیاست‌های اقتصادی دولت است و مانند برادر عضو حلقه نیاوران است. این دو برادر به اقتصاد لیبرالی و تئوری «دست نامرئی» آدام اسمیت، برای همه بسیار دلداده هستند و خود این دو برادر در سخنرانی‌های متعدد، سمینارها و مقالات و کتب خود برای ترویج اقتصاد لیبرالی تلاش بسیار کرده‌اند.

فرهاد نیلی سال‌هاست در سطوح بالای مدیریتی در بانک مرکزی فعالیت می‌کرده و بعد به‌عنوان نماینده ایران در بانک جهانی از سوی وزارت اقتصاد منصوب شد. از سال ۹۴ فرهاد نیلی به بانک جهانی رفت ولی پایان دوره ۴ساله حضور نیلی کوچک در آمریکا با خبر سؤال‌برانگیزی همراه شد.

اسناد منتشرشده نشان می‌دهد که فرهاد نیلی قصد اقامت طولانی‌مدت در خانه‌اش در آمریکا را دارد. برخی می‌گویند اگر فرهاد نیلی پول این خانه را نقدی پرداخت کرده است باید از او سؤال کرد که این حجم دلار را چطور تهیه کرده و اگر با دریافت وام بانکی خانه را خریداری کرده پس حتماً دیگر قصد بازگشت به کشور را ندارد چراکه دوره اقامت در آمریکا باید بیشتر از دوره بازپرداخت وام باشد.

سایت مشرق همزمان با انتشار این خبر نوشت: در بررسی عملکرد نیلی در طول چهار سال گذشته، اطلاعاتی به دست آمده است که آقای دکتر فرهاد نیلی منزلی را در ایالت مریلند آمریکا، شهر مونتگُمری خریداری کرده‌اند، شهری که در زمره مکان‌های ثروتمندنشین کشور آمریکا محسوب می‌شود. راستی‌آزمایی این موضوع، کار دشواری نیست. خرید این منزل واقع در بخش چهارم و در منطقه ۲۷ آن، در اواسط سال ۲۰۱۶ میلادی صورت گرفته است، از این رو باید به سایت دولتی داده‌های املاک و مستغلات ایالت مریلند رفت.

طبق این اسناد، آقای فرهاد نیلی در سال ۲۰۱۶ این خانه را به‌مبلغ ۷۰۵ هزار دلار خریداری کرده است. در صورت صحت این موضوع، کسانی که آمریکا دیده‌اند اذعان می‌کنند که خرید خانه آن هم با این کیفیت، نشان‌دهنده تمایل صاحب آن به اقامت دایم در آمریکاست. در غیر این‌صورت اقتصادی است که به اجاره خانه روی آورده شود، لذا به‌نظر می‌رسد آقای فرهاد نیلی تمایل دارد که در آمریکا اقامت طولانی‌مدت داشته باشد. البته هر فردی این حق را دارد که محل اقامت خود و خانواده خود را تعیین کند، اما آیا این چنین فردی می‌تواند کشوری به‌عظمت جمهوری اسلامی ایران را در نهادهای بین‌المللی نمایندگی کند؟

حال مناسب است که مسئولان وزارت اقتصاد و بانک مرکزی توضیح دهند که چرا کسی که تمایل اصلی‌اش ماندن و اقامت در آمریکاست، چهار سال به‌عنوان نماینده ایران در بانک جهانی بوده است؟ عملکرد ایشان در دفاع از منافع ملی و معیشت مردم چه بوده است؟

هرچند  با گذشت دو هفته از انتشار خبر اقامت دائم فرهاد نیلی در آمریکا هنوز نه‌تنها واکنشی از بانک مرکزی و وزارت اقتصاد مطرح نشده است بلکه نزدیکان به حلقه نیاورانی‌ها که همواره داعیه وطن‌پرستی داشتند نیز اظهارنظری در این باره نداشته‌اند.

انتظار می‌رود افرادی که سال‌هاست در سطوح بالای کشور فعالیت کرده‌اند توضیحی درباره این انتصاب جنجالی آن‌هم با این پایان تلخ ارائه دهند.

به گزارش تسنیم، صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی دو نهادی هستند که پس از جنگ جهانی دوم با هدایت آمریکا تأسیس شدند و نقش مهمی در نظم جدید ایجادشده به‌رهبری آمریکا دارند، طبیعی است که حضور فعال ایران در این دو نهاد برجسته برای دولتمردان مختلف ایرانی اهمیت ویژه داشته باشد.

اما در طول سال‌های مختلف که جمهوری اسلامی ایران نمایندگانی در این نهادها داشته است، گزارشی از عملکرد و فعالیت نمایندگان ایران در این نهادها منتشر نشده است.

انتهای پیام

  • منبع خبر : تسنیم