حسن روحانی در جمع سفرا و روسای نمایندگی های خارجی گفت: آنان که طالبان و داعش را به وجود آوردند به فکر آن بودند که یک انقلاب اسلامی تقلبی درمنطقه در مقابل انقلاب اسلامی ایران بسازند وخود فهمیدند اشتباه بزرگی را مرتکب شدند.

به گزارش فرا تحلیل  حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در جمع سفرا و روسای نمایندگی های خارجی ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی ایران انقلابی بدون هرگونه وابستگی به خارج بود. انقلابی کاملا داخلی و کاملا مردمی.

وی افزود: در شرایط جهان دو قطبی، نهضت و انقلابی را در این کشور علیه دست نشاندگان یک ابرقدرت بنام آمریکا در ایران شاهد بودیم. مردم ما بدون پشتیبانی خارجی و با قدرت فداکاری، ایثار و وحدت توانستند بر یک رژیم تا دندان مسلح در کوتاه ترین زمان و با کمترین خونریزی به پیروزی دست یابند.

روحانی ادامه داد: در حالی که عمدتا رهبر این انقلاب به خارج از کشور تبعید بود و در طول ۱۶ سال نهضت اسلامی، امام خمینی ۱۴ سال آن را در کشورهای ترکیه، عراق و فرانسه گذراندند. اما در عین حال این پیروزی باعث امیدواری ملت های منطقه و زلزله تکان دهنده ای برای آمریکا و صهیونیست بود.

رئیس جمهور تصریح کرد: بعد از پیروزی این انقلاب در برابر انواع توطئه ها که عمدتا توسط آمریکایی ها و صهیونیست ها طراحی شد ملت ما همواره پیروز میدان بودند. اولین توطئه علیه ایران در ماه‌های اولیه انقلاب برای تجزیه ایران بود که ناموفق بودند.

رئیس جمهور ادامه داد: دومین توطئه علیه ملت ما کودتا بود که آن هم ناموفق بود. سومین توطئه علیه ملت ما جنگ تحمیلی بود که آن هم حدود ۸ سال طول کشید و باز هم ملت ما پیروز شد.

دشمنان فکر می‌کردند با جنگ تحمیلی می‌توانند بر ملت ایران پیروز شوند
وی چهارمین توطئه بزرگ علیه ملت ایران را تحریم همه جانبه خواند و گفت: آمریکایی ها به خاطر از دست دادن یک متحد بزرگ خود در این منطقه علیه ابرقدرت شرق تمام امکانات خود را در این ۴۰ سال به کار گرفتند و در تمام این صحنه ها ناموفق بودند.

روحانی تاکید کرد: دلیل این شکست ها این بود که محاسبه آمریکا علیه ملت ایران چه قبل از پیرزوی انقلاب و چه بعد از انقلاب محاسبه نادرست و ناصحیحی بود. آنها قبل از پیروزی انقلاب فکر می کردند با حمایت رژیم شاه موفق می شوند ملت ایران را شکست دهند.

روحانی با بیان اینکه دشمنان فکر می‌کردند با جنگ تحمیلی و با کمک ارتجاع منطقه و سلاح های کشورهای مختلف می‌توانند بر ملت ایران پیروز شوند اما در همه مقاطع دچار اشتباه شدند، گفت: مردم ایران در طول این ۴۰ سال در همه فراز و نشیب با انتخاب راه صحیح و درست خود به جهانیان نشان دادند ما قربانی تروریسم در این منطقه هستیم؛ ما قربانی سلاح شیمیایی در این منطقه هستیم؛ ما قربانی انواع توطئه ها علیه ملت ایران هستیم اما در همه مراحل مردم ما خود با تکیه بر توانمندی داخلی خود توانستند بر مشکلات فائق آیند. ویرانی های جنگ را از نو بازسازی کنند. آثار تحریم را از بین ببرند و در عین حال در همه شاخص ها موفقیت های بزرگی را به دست آورند.

وی افزود: ملت ایران در شاخص های انسانی، علم و دانش، بهداشت، علوم تکمیلی و دانشگاهی، تحقیقات و فناوری های نوین به موفقیت‌های بسیار بزرگی در این ۴۰ سال دست یافتند که قابل مقایسه با سال های قبل از انقلاب نیست.

روحانی با بیان اینکه ملت ایران در عین حال نشان دادند که ملتی هستند که به تعهدات خودشان همواره پایبندند و پشتیبان ملت های منطقه هستند، گفت: علی رغم اینکه صدام هشت سال به ما تجاوز کرده بود اما ما بودیم که به مردم عراق در زمان حمله ائتلاف به عراق پناه داده و علی رغم اینکه برخی کشورهای منطقه به صدام کمک کرده بودند اما ما اولین کشوری بودیم که حمله صدام به کویت را محکوم کردیم.

به گزارش مهر، رئیس جمهور کشورمان افزود: قبل از تجاوز کشورهای شورای همکاری خلیج فارس ما تجاوز را محکوم کردیم و هیچگاه نه در این ۴۰ سال و نه در دهه های قبل از آن قصد حمله و تجاوز به همسایگان و کشورهای دیگر را نداشتیم.

روحانی با بیان اینکه آمریکایی ها در ائتلاف علیه صدام به ظاهر کمکی که به کویت در این منطقه کردند قبل از هرچیز حسابهای مالی کویت و عربستان را مورد محاسبه خود قرار دادند و این کمک ها را با حساب مالی معاوضه کردند.

وی افزود: ما همیشه چشمه ای بودیم که با کشورهای منطقه روابط تاریخی و روابط فرهنگی داشتیم. نفوذ ایران در این منطقه نفوذ فرهنگ بزرگ اسلامی ایرانی در این منطقه است؛ ما در طول صدها و هزاران سال با مردم عراق، با مردم ترکیه، با مردم سوریه، لبنان، با کشورهای قفقاز و آسیای میانه، با مردم افغانستان و پاکستان و با کشورهای جنوبی مان و شمال آفریقا و شبه قاره هند همواره به عنوان عمق راهبردی فرهنگ این سرزمین و این منطقه رابطه داشتیم.

حمایت ایران از مردم عراق و سوریه نبود شاهد سرنوشت دیگری برای دمشق و بغداد بودیم
روحانی تصریح کرد: از آغاز اسلام تا کنون ایران به عنوان اسلام معتدل در این منطقه و در همه جهان معرفی شده است. هیچگاه ما در پی تفکر افراطی نبودیم و هرکجا اسلام از طریق ایران وارد شد اسلام معتدل در سطح منطقه و جهان بود؛ اگر حمایت ایران از مردم عراق و سوریه نبود امروز شاهد سرنوشت دیگری برای دمشق و بغداد بودیم.

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه حمایت ایران از استقلال افغانستان بود که شاهد شرایط جدید در منطقه بودیم، تصریح کرد: هر کشوری از ما کمک خواست از عراق، سوریه، لبنان و یمن تا افغانستان، قطر هر کس از ما یاری خواست ما به یاری او شتافته و هیچ‌گاه توقع خاصی نداشتیم. جز کمک و تعاون به همسایگان، ما به برادرانمان و دوستانمان به خوبی در سال‌های اخیر نشان دادیم که اگر با دنیا عهدی کردیم پای تعهد مان می ایستیم. حال آنکه در امضای تعهد بسیار دقت می‌کنیم و به جزئیات آن توجه می کنیم اما زمانی که امضا کردیم پای امضا می مانیم.

وی ادامه داد: تعهد هسته‌ای ما با شش قدرت جهان یکی از نمونه‌های تعهد ایران اسلامی در سال‌های اخیر بوده است. ما در این تعهد از دیگران دقیق‌تر، سریعتر و بهتر عمل کردیم و هیچ یک از تعهدات خود را زیرپا نگذاشتیم این موضوع را بارها آژانس انرژی اتمی به همه اعلام کرد و در این تعهد هسته ای آمریکا دچار شکست شد و امضا و تعهد خود را زیرپا گذاشت و به دلایل واهی برای خود برای ملت ایران و ملت منطقه و شهر های ایران و شرکت های اقتصادی و تجاری منطقه و جهان بر خلاف همه مقررات مشکل آفرید.

روحانی افزود: علی‌رغم تخلف آمریکا و علی رغم اینکه اروپا در اجرای تعهدات خود بسیار سست بود و ناکارآمد، به تعهدات خود عمل کرده و این به معنای آن است که ما به اخلاق سیاسی بسیار اهمیت می دهیم.

شعار ما خاورمیانه ای عاری از سلاح هسته ای و سلاح های کشتار جمعی است
رئیس جمهور کشورمان با تاکید بر اینکه امنیت ما در سال های گذشته از کشورهای بزرگ صنعتی بیشتر بوده است، گفت: در مقایسه با حوادث، ناامنی در ایران در مقایسه با اروپا و کشورهای همچون آلمان بلژیک، فرانسه و حتی آمریکا، امنیت ایران از همه این کشورها برتر و بالاتر بوده و این به معنای آن است که این ملت برای اهداف ملی خودش و برای اهداف منطقه ای و انسانی و جهانی خود همواره همه توان و تلاش خود را به کار گرفته است.

وی افزود: شعار ما در سیاست خارجی از روز اول عدم تجاوز به دیگران و عدم پذیرش ظلم و تجاوز بوده است. اینکه بر دیگران سلطه نداشته باشیم و دیگران هم با دوستان خود و مسلمانان جهان برادر باشند و با هر آنکس که قصد ظلمی به ما ندارد و دارای هر مذهبی هست با او بتوانیم به بهترین شیوه عمل کنیم و با او روابط دوستانه داشته باشیم.

روحانی تاکید کرد: شعار ما خاورمیانه ای عاری از سلاح هسته ای و سلاح های کشتار جمعی است که بیش از ۲۰ سال است در آن پای فشرده ایم؛ شعار خاورمیانه برای خاورمیانه است؛ شعار ما این است که مداخلات نیروهای خارجی در این منطقه پایان پذیرد.

رئیس جمهور کشورمان گفت: شعار ما روابط دوستانه با همه جهان است؛ حتی آمریکا هم اگر توبه کند و از مسیر گذشته خود برگردد و محاسبه دقیق انجام دهد و در برابر مداخلات گذشته خود در ایران عذرخواهی کند و حاضر باشد عظمت و کرامت ایران و انقلاب بزرگ ایران را بپذیرد و با احترام با مردم ما سخن بگوید. ما باز هم آماده ایم توبه آمریکایی که در سالیان دراز به ما ظلم روا داشته است را بپذیریم.

امروز مردم ما مقاوم تر از همیشه در برابر آمریکا ایستاده است
وی خاطرنشان کرد: ما ملتی هستیم که در روابط دوستانه با همه ملت‌ها داریم و خواستار رابطه ای بهتر به ویژه با همسایگان خود هستیم. ما خواهان روابط حسنه با همه کشورهای جهان در چهارچوب روابط بین الملل هستیم و مطمئن هستیم مسیری که آمریکا انتخاب کرده است به جایی نخواهد رسید. آمریکا به اهداف و خواسته های نا صحیح خود دست نخواهد یافت. آمریکا در یک سال گذشته با همه توان با اعمال فشار و تحریم بر مردم ایران و همچنین سایر کشورهای منطقه تلاش کرد تا مردم را عوض کند و همه را به شکست بکشاند اما امروز مردم ما مقاوم تر از همیشه در برابر آمریکا ایستاده است.

روحانی افزود: این را باید بگوییم که تا ملت فلسطین به سرزمین خود باز نگردند امنیت برای این منطقه و برای این سرزمین تاریخی تامین نخواهد شد اگر امریکا امنیتی برای اسرائیل می‌خواهد از زمانی امکان‌پذیر است که مردم فلسطین بتوانند به زمین خود بازگردند.

حسن روحانی اظهار داشت: اگر آمریکا امنیت را برای اسرائیل می‌خواهد زمانی امکان پذیر است که مردم فلسطین به سرزمین خود بازگردند ، اتکا به آرای عمومی راه حل  مسائلی منطقه است.

رئیس جمهور گفت: دموکراسی راه حل منطقه است، راه حل منطقه احترام به آرای مردم است ما می توانیم با وحدت و اتحاد و یکپارچگی بدون خونریزی و بدون آنکه افراطی‌گری را در منطقه تشویق کنید منطقه را به آرامش برسانیم.

روحانی گفت: آنان که طالبان و داعش را به وجود آوردند به فکر آن بودند که یک انقلاب اسلامی تقلبی در این منطقه در مقابل انقلاب اسلامی ایران بسازند و خود فهمیدند اشتباه بزرگی را مرتکب شدند.

وی تاکید کرد: افراطی‌گری راه نجات منطقه و صلح و ثبات نیست و راه حل اعتدال است ما ملت های منطقه بدون احترام و بدون آنکه به حقوق یکدیگر معترف باشیم نمی‌توانیم به اهداف بزرگمان دست یابیم.

رئیس جمهور کشورمان در پایان افزود: در طول چهل سال ما خواهان صلح و ثبات در منطقه بودیم و باز هم همین اهداف بلند را ادامه خواهیم داد این انقلاب و این نهضت بر ملت ایران مردم منطقه و جهان مبارک باد.