روزگذشته با افزایش قیمت جهانی فلزات، رشد تقاضای داخلی فولاد و انتشار آمار مثبت از تولید و صادرات زنجیره معدنی، نظرات فعالان بازار به سمت دو گروه معدنی و فلزی جلب شد و در معاملات امروز تقاضا در این دو گروه افزایش چشمگیری داشت.

به گزارش حرف شما، در دومین روز از هفته و در حالی‌ که همه شهر خود را برای عزاداری در ایام تاسوعا و عاشورا می‌کنند، بازارهای مالی شهر نیز همانند سایر بازارها حالتی نیمه تعطیل به خود گرفته و با کاهش حجم معاملات و مراجعات فعالان مواجه شدند.

مهم‌ترین اخبار اقتصادی روز گذشته به بررسی دستورالعمل ۴۵ صفحه‌ای وزارت خزانه‌داری آمریکا در مورد تعاملات تجاری و مالی بانک‌ها و فعالان اقتصادی با شرکت‌ها و اشخاص ایرانی، ارتباط یکی از اپراتورهای ایرانی با اپراتور آمریکایی، افزایش قیمت گوشت قرمز و افزایش قیمت نفت اختصاص داشت و بر همین اساس، شاخص بورس افزایش یافت، قیمت دلار ثابت ماند و طلا نیز اندکی رشد کرد.

*توجه به گروه معدنی و فلزات اساسی

نظر فعالان بورسی مدت‌ها بود که به جز گروه‌های خودرویی و پالایشی به گروه دیگری جلب نمی‌شد اما این بار با افزایش قیمت جهانی فلزات، رشد تقاضای داخلی فولاد و انتشار آمار مثبت از تولید و صادرات زنجیره معدنی، نظرات فعالان بازار به سمت دو گروه معدنی و فلزی جلب شد و در معاملات تقاضا در این دو گروه افزایش چشمگیری داشت.

شروع حرکت صعودی گروه این بار از دوقلوهای سنگ آهنی و پس از آن سرمایه‌گذاری‌های وابسته صورت گرفت و پس از آن شرکت‌های بزرگ‌تری نظیر فولاد مبارکه با این حرکت صعودی همراه شدند. مضافاً، گمرک جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته آمار مثبتی از رشد ۱۱ درصدی صادرات زنجیره معدنی منتشر کرد که در آن مس و فولاد همچنان پیشتاز بودند.

معاون مالی و اقتصادی فولاد مبارکه نیز روز گذشته در گفت و گو با خبرنگار فارس از افزایش تقاضای داخلی محصولات فولادی خبر داد و میزان تولیدات شرکت را نیز صعودی اعلام کرد.

با این حال یکی از کارگزاران حاضر در تالار اصفهان در گفت و گو با خبرنگار فارس اظهار کرد: به مدد رشد نمادهای معدنی و فلزی شاهد رشد ۲۱۸ واحدی شاخص کل بودیم و با رشد این گروه، توجه بازار به سایر گروه‌ها از جمله گروه خودرو کاهش یافت.

وی در ادامه افزود: با این وجود به دلیل اخبار مثبتی که در سطح بین الملل در مورد شیوه جدید تعامل بانک‌ها با بنگاه‌های ایرانی و کاهش محدودیت‌های وزارت خزانه داری آمریکا به نظر می‌رسد پایان نزول بازار نزدیک است و بازار می‌تواند با شتاب بیشتری نسبت به قبل بر پایه رشد گروه‌های خودرویی، بانکی و معدنی رشد خود را آغاز کند.

*روزهای بی رمق ارزی

در بازار ارز این روزها مراجعه خریداران و فروشنده‌ها به دلیل نزدیک شدن به ایام عزاداری سیدالشهدا (ع) بسیار کاهش یافته و در معاملات روز گذشته کمترین میزان نوسان ثبت شد تا قیمت دلار آزاد در همان قیمت ۳ هزار و ۵۹۵ تومان روز قبل باقی بماند.

به گفته فعالان بازار و معامله گران حاضر در خیابان سپه، این رکود و کاهش حجم در ایام فعلی قابل پیش بینی بود و به نظر می‌رسد با رسیدن به آغاز هفته آتی مجدداً هیجان و نوسان در بازار مشاهده شود و قیمت این بار از سد روانی خود عبور کند.

در سایر ارزها نیز وضعیت به همین منوال دنبال شد تا در مجموع در بازار ارز اتفاق خاصی مشاهده نشود.

*آرامش در بازار طلا

تعطیلی بازارهای جهانی و نزدیکی به تعطیلات آخر هفته در داخل موجب شد تا روند ریزشی شدید سکه با کاهش شیب مواجه شده و دیروز در بازار سکه و طلا ریزشی ثبت نشود.

در معاملات دیروز بازار طلای اصفهان، سکه نقدی یک میلیون و ۸۴ هزار تومان مورد معامله قرار گرفت و نیم سکه و ربع سکه نیز بدون تغییر در ۵۴۸ و ۲۸۵ هزار تومان قیمت خوردند.

هر گرم طلای ۲۴ عیار نیز ۱۴۷ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام قیمت شد.

انتهای پیام/ فارس