«ریپل» از جمله رمزارزها با فناوری تراکنش بسیار سریع و بدون کارمزد است که نظر بسیاری از موسسات مالی بین المللی را به خود جلب کرده و می تواند به رقیبی برای سوئیف بدل شود.

به گزارش گروه خبری فرا تحلیل محبوبیت فراوان ارزرمز «ریپل» (XRP=Ripple) باعث شده است تا جایگاه ویژه‌ای در اکوسیستم ارزرمز‌ها به دست بیاورد و هر روز کاربران بیشتری خبر‌ها و نوسانات قیمت آن را دنبال می‌کنند.
فلسفه وجودی ریپل موجب شده است تا گمانه زنی‌های بسیاری درباره آینده آن به وجود بیاید و اخیرا شایعاتی مطرح شده اند که سویئفت، سامانه تراکنش جهانی دلار، در خطر جایگزین شدن با ریپل قرار گرفته و این که حتی ممکن است به استفاده از این فناوری روی بیاورد.
«اتریوم ورلد نیوز»، پایگاه خبری مربوط به رمزارزها، یکی از دلایل چنین شایعاتی را حضور «ریپل» در «کنفرانس سیبوس» می‌داند که توسط سوئیفت سازماندهی شده و هفته آینده در سیدنی برگزار خواهد شد. به طور معمول مهم‌ترین نمایندگان مالیه جهان در «سیبوس» گرد هم می‌آیند. تا موضوعات استراتژیک در رابطه با تحولات فناوری مرتبط با اقتصاد را به بحث بگذارند.
رشد خارق العاده ریپل و همکاری راهبردی آن با چندین بانک بزرگ موجب شده است تا چنین شایعاتی پیرامون آن جدی به نظر برسند. بیانیه اخیر درباره راه اندازی «ایکس رپید» (از محصولات ریپل) که همین حالا هم چندین مشتری جهانی در حال استفاده از آن هستند اجازه می‌دهد تا ریپل و سوئیفت مورد مقایسه قرار بگیرند و برتری‌های ریپل آشکار شوند.
آنچه مشخص است این است که سوئیفت از مدت‌ها قبل نسبت به استفاده از فناوری بلاکچین که مورد استفاده رمزارزهاست ابراز علاقه کرده و اعلام کرده که تحقیقاتش نشان می‌دهد این فناوری می‌تواند فرصت‌ها و امکانات تازه‌ای را برای مالیه جهانی ایجاد کند.
سوئیفت در سال ۲۰۱۷ یک مطالعه ابتدایی را با مشارکت ۳۳ بانک کلید بزند و مارس ۲۰۱۸ نتیجه را «فوق العاده مثبت» ارزیابی کرد.
در حال حاضر سوئیفت کنترل سامانه‌ای را که مورد استفاده بیش از ۱۱ هزار موسسه از ۲۰۰ کشور است در اختیار دارد و ریپل علی رغم رشد سریعی که داشته است، سهم بازار بسیار کوچکی در مقایسه با آن دارد.
این احتمال بسیار قوی است که سوئیفت به جای مشارکت تجاری به دنبال رقابت مستقیم با ریپل باشد، هرچند هنوز همه چیز در حد شایعه است.
وارد شدن «ریپل» به صحنه تراکنش‌های بین المللی برای کشور‌هایی که زیر تحریم آمریکا قرار دارند فرصتی مناسب می‌تواند فراهم کند.
آنچه مشخص است کشور‌هایی همچون ایران و کره شمالی پیش از این از «بیتکوین» که سردمدار جهان ارزرمز‌ها است استفاده فراوانی برای نقل و انتقالات مالی انجام داده اند، اما اکنون که بیش از ۱۵۰ بانک بزرگ بین المللی به همکاری با «ریپل» روی آورده اند و هنوز ساز و کار مالی اتحادیه اروپا برای پرداخت‌های مالی ایران مشخص نشده است، تصمیم گیرندگان اقتصادی هم می‌تواند به جای تمرکز بر «بیتکوین»، استفاده از آن را مدنظر قرار دهد.
  • منبع خبر : پارسینه