همه چیز از زمانی خراب شد که نه دمبل‌ها بلکه آمپول‌ها به سازندگان دور بازوهای حجیم تبدیل شدند.

به گزارش فرا تحلیل نیوز ، استقبال قابل توجه طی سال‌های اخیر از رشته پرورش اندام باعث شده تا شاخک‌های سودجویان تحریک شو با سرمایه‌گذاری در این بخش و عرضه مکمل‌های ورزشی غیر مجاز و خطرناک، زمینه سود هنگفت برای خود و البته ایراد صدمات جبران ناپذیر به ورزشکاران را فراهم کنند.

شاید بتوان گفت حدود یک دهه از آغاز تب پرورش اندام و بدنسازی در  بین جوانان ایرانی می‌گذرد، تبی که هر ساله حرارت آن بیشتر شده و پای جوانان بیشتری را به باشگاه‌های بدنسازی و پرورش اندام شهر کشانده است، جریانی که موجب رشد قارچ‌گونه این باشگاه‌های ورزشی در کوچه پس کوچه‌ها شده است، همین استقبال باعث شده تا برخی نیز با سوءاستفاده از فضای به وجود آمده، بدون هیچ مجوز رسمی از هیأت‌های پرورش اندام شهرها و به صورت کاملا زیر زمینی و مخفیانه آغاز به فعالیت کرده و در این راستا به منافع نامشروع خود نیز دست پیدا کنند.

وقتی بزرگی دور بازو و برجسته شدن اندام اصل شد

اواخر قرن ۱۹ میلادی بود که جریان فکری جدیدی با نگاه آرمانی و ایده‌آل گرا به اساطیر و افسانه‌های یونان باستان پا به عرصه اندیشه نخبگانی و سپس عوام جامعه گذاشت که تناسب، حجیم بودن و آراستگی اندام را به عنوان عاملی برای تمجید و ستایش منزلت انسانی می‌دانست.

در واقع با تحولی که در مدل اندیشه غربی به وجود آمده بود و انسان و هر آن چه که مورد تمایلات انسانی بود به عنوان ارزش و اولویت تلقی می‌گردید، صرف پرورش اندام و حجیم بودن عضلات نیز مورد توجه عامه قرار گرفت، رفته رفته این موضوع مورد توجه بسیاری قرار گرفت و آن چنان رشد کرد که کمتر قابل پیش‌بینی بود.

ورود تاجران مرگ و زندگی به ورزش

از طرف دیگر با سرمایه‌گذاری نهادهای پنهان ثروت و قدرت به منظور کنترل هر چه بیشتر روی اذهان و افکار عمومی جهان، مسابقات این رشته پشتیبانی مالی و معنوی شدند و حتی توانستند جای پای خود را در برنامه‌های تلویزیونی پر کنند.

با تبدیل شدن قهرمانان مسابقات پرورش اندام به الگوهای سبک زندگی جوانان و هم چنین حمایت های تبلیغاتی از آن‌ها از طرف نهادهای ذکر شده و راه‌اندازی باشگاه‌ها و آکادمی‌های پیشرفته پرورش اندام از سوی آن‌ها سودهای هنگفت را به جیب سرمایه‌گذاران و حامیان پیدا و پنهان این رشته سرازیر کرد.

پهلوانی مهم‌تر از شکم ۶ تکه، شاید هم برعکس!

در ایران سابقه این رشته ورزشی بسیار جوان‌تر است هر چند در ایران باستان پهلوانان و ورزشکاران ورزش‌های زورخانه‌ای به واسطه انجام ورزش‌های سخت در داخل و بیرون از گود، نظیر میل گرفتن، شنا زدن، کباده زدن و … به بدنی عضلانی و خوش فرم دست پیدا می‌کردند، هر چند که هدف از این ورزش‌ها دست یافتن به بدن ورزیده و عضلانی برای تمجید سایرین نبوده است.

استقبال چشمگیر از این ورزش، مانند همیشه پای سودجویان و دلالان را نیز به میدان باز کرد که ورود داروهای حجم دهنده به باشگاه‌های ورزشی یکی از این موارد سودجویی است.

به طور کلی به داروهایی که باعث افزایش رشد بافتها از راه افزایش فرآیند سوخت و ساز و عوامل دست اندرکار در ساخته شدن پروتئین در بدن می شوند، داروهای آنابلیک گفته می‌شود.

ورزشکاران رشته پرورش اندام بیشترین گروه مصرف این دسته داروها هستند که عوارضی چون افزایش جوش صورت، طاسی و ریزش موها، کاهش شور جنسی، کوچک شدن بیضه‌ها، ایجاد حالت تهاجمی و مشکلات کبدی تنها بخشی از عوارض مخرب این داروهاست که عمدتا نیز مصارف پزشکی ندارند و به صورت غیر مجاز و زیر زمینی برای ورزشکاران ساخته می‌شود.

وقتی ماهیچه‌ها حجیم می‌شود و سایر اندام بدن نحیف!

تاثیرات مخرب بر دستگاه هورمونی بدن، جلوگیری از رشد طولی استخوان‌ها و ایجاد لخته در رگ‌ها و افزایش احتمال حملات قلبی، افزایش احتمال سرطان کبد، تاثیر مستقیم بر پوست و مو، تغییرات رفتاری، قدرت اعتیادآوری  بالا و در برخی موارد مرگ از جمله اثرات سو این داروها و مکمل‌های غیر مجاز روی بدن است هر چند که آمار رسمی از مرگ و میر ناشی از مصرف این داروها و مکمل‌های غیر مجاز در دست نیست.

مدیر بهزیستی شهرستان شاهین‌شهر و میمه چندی پیش در خصوص اعتیادآور بودن برخی داروهای تناسب اندام در باشگاه‌های ورزشی هشدار داد و گفت: در بررسی‌های کارشناسان مشخص‌شده که در ترکیبات داروهای لاغری و تناسب‌اندام، مشتقاتی از مواد مخدر شیشه به کار رفته است که استفاده از این از داروها برای ورزشکاران مرد و زن اعتیادآور است.

رئیس سابق هیأت بدنسازی استان اصفهان نیز در گفت‌وگویی که با خبرنگار فارس داشته است با اشاره به تاثیرات مخرب و متفاوت نیروزاها و مکمل‌های ورزشی تصریح کرد: شخصا حتی با مکمل‌های ورزشی نیز که قانونی هستند، مخالف هستم چرا که حتما باید زیر نظر پزشک تجویز و مصرف شود.

البته دامنه مصرف مواد نیروزا و مکمل‌ها به ورزش قهرمانی و تیم‌های ملی هم کشانده شده است که گاها باعث مثبت شدن تست دوپینگ ورزشکاران ایرانی در رقابت‌های بین‌المللی و سوختن فرصت‌های قهرمانی شده است، داورزنی معاون وزیر ورزش و جوانان نیز با هشدار این که حدود ۳ میلیون نفر در معرض خطر مکمل‌های ورزشی و مواد نیروزا هستند، آن را موضوعی خطرناک توصیف کرد و گفت: باشگاهی که درآمدزایی را اولویت اول خود قرار دهد، مکمل‌های غیر مجاز و خطرناک را در اختیار ورزشکار قرار می‌دهد.

اخیرا نیز مواردی از مصرف مواد نیروزا و مکمل‌های غیر مجاز و بدون تجویز پزشک گزارش شده است که موجب از بین رفتن بخشی از اعضای بدن یا حتی مرگ مصرف کننده نیز شده است، نکته‌ای که زنگ خطر را برای خانواده جوانانی که در باشگاه‌های پرورش اندام فعالیت می‌کنند به صدا در آورده است.

زور بازو با زور آمپول

یکی از مربیان و فعالان حوزه پرورش اندام در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اصفهان گفت: این که جوانان مشتاق آمدن به سالن و انجام ورزش شده‌اند بسیار خوب است، هر چند برخی نه برای ورزش بلکه برای خودنمایی و دیده شدن روی به پرورش اندام آورده‌اند اما باز هم همین که ورزش می‌کنند و ورزش را در برنامه فعالیت‌های روزانه خود قرار داده‌اند بسیار خوب است.

وی ادامه داد: اما نکته اصلی دقیقا همینجاست که این افراد می‌خواهند راه چند ساله را یک شبه طی کنند و انتظار دارند در مدت زمان کوتاهی و با آسان‌ترین راه به اندامی متناسب و خوش ترکیب دست پیدا کنند و راه آن را هم مصرف مواد نیروزا و مکمل ورزشی می‌دانند، این افراد به جای انجام تمرینات ورزشی به دنبال قرص و آمپول هستند.

این مربی بدنساز اصفهانی با اشاره به این که با افراد زیادی مواجه شده‌ است که تقاضای مکمل ورزشی کرده‌اند، یادآور شد: بهترین راه برای داشتن اندام متناسب و حجیم رعایت برنامه ورزشی، رعایت الگوی صحیح تغذیه و البته کمی صبر و حوصله همراه با مداومت در ورزش است.

آن چه که از دستگاه‌های متولی در این امر انتظار می‌رود هشدار مکرر در خصوص طبعات منفی مصرف مکمل‌های غیر مجاز و نیروزا به ورزشکاران و خانواده‌های آن‌ها به خصوص جوانان است که در راس همه سازمان غذا و دارو می‌تواند در این خصوص روشنگری نماید.

هر چند که نباید از ابزار تبلیغات و رسانه‌ها در فرهنگسازی این امر نیز غافل شد آن هم در شرایطی که فضای مجازی و البته شبکه‌های ماهواره‌ای پر از تبلیغات رنگارنگ و متنوع فروش محصولات و مکمل‌های غیرمجاز و تقلبی شده است.

انتهای پیام

  • منبع خبر : فارس