معاون پیشین وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه ورزش ایران پتانسیل کسب حداقل ۱۲ مدال در المپیک ۲۰۱۶ را داشت گفت آنهایی که اعتقاد دارند نتایج المپیک ۲۰۱۲ لندن اتفاقی بوده، حرف درستی نمی‌زنند.

 به گزارش حرف شما، سید حمید سجادی در پاسخ به این پرسش که کاروان ایران باید در بازی‎های المپیک کَمّی اعزام شود یا کیفی، اظهار داشت: این موضوع بستگی به سیاست‎های کلی نظام در ورزش دارد. باید دید نظر حاکمیت و شورای عالی ورزش در این خصوص چیست. البته این شورا که در راس آن رئیس جمهور قرار دارد حدودا از سال ۱۳۸۴ به بعد تشکیل نشده است. اینکه کاروان چگونه باشد، جزو تصمیمات کلان ورزش کشور است.

وی ادامه داد:  متاسفانه در یک دهه اخیر اتفاقاتی در مدیریت ورزش کشور رخ داد که چندان مناسب آن نبود. بحث موضوع عدم دخالت دولت و حاکمیت در ورزش و غیردولتی شدن ورزش، یکی از اتفاقاتی بود که به ورزش کشور صدماتی وارد کرد. تفکراتی در ورزش حاکم شد که سازمان‎های کوچک در ورزش از جمله برخی از فدراسیون‎های ورزشی و کمیته ملی المپیک و … بدون توجه به نظر شورای عالی ورزش کشور تصمیاتی را اتخاذ کرده و آنها را به حاکمیت تعمیم دادند.

معاون پیشین وزارت ورزش و جوانان عنوان کرد: ورزش در یک دهه اخیر فراز و فرودهای زیادی داشته است. تعدادی از اساسنامه‎های فدراسیون‎های ورزشی تغییر کردند. از همه مهمتر اساسنامه کمیته ملی المپیک دستخوش تغییرات اساسی شد. باید فکر کرد دلایل تغییر این اساسنامه چه بود. برای چه این اساسنامه تغییر کرد؟ در اساسنامه جدید دخالت دولت کم شده اما چرا باید دست حاکمیت و دولت در ورزش کوتاه شود؟

سجادی یادآور شد: برخی از افرادی که با اساسنامه‎های قدیمی -همان‎هایی که حاکمیت در آنها نفوذ داشت- روی کار آمدند، به آن معترض شدند و ورزش را به حاشیه کشاندند.

قهرمان دوومیدانی آسیا با بیان اینکه باید سیاست‎های کلی نظام در ورزش کشور تدوین شود، تصریح کرد: سیاست‎های کلی نظام از سوی مجمع تشخیص مصلحت تبیین و از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ می‎شود اما ما برای ورزش چنین چیزی نداریم و تا آنجایی که اطلاع دارم در حال تدوین است. دستگاه‎های ورزشی کشور سیاست‎های خاص خود را دارند اما به صورت کلی چنین سیاستی وجود ندارد.

سجادی با بیان اینکه کارشناسان بر این باورند در المپیک از ظرفیت‎های ورزش کشور استفاده نکردیم، اظهار داشت: خیلی‎ها بر این باور هستند حداقل ۱۲ و حداکثر ۱۵ مدال پتانسیل ورزش کشور در المپیک ریو بود. همین امروز هم اعتقاد بر این است که می‎توانست کیفیت این ۸ مدال کسب شده در ریو بهتر باشد. در المپیک ۲۰۱۲ لندن ۴ طلا، ۶ نقره ۲ برنز کسب کردیم. یعنی ۱۰ شانس طلا یا فینالیست داشتیم اما در این دوره تنها ۴ شانس فینال داشتیم.

معاون پیشین وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: عوامل زیادی دست به دست هم داد که باعث شد این نتیجه رقم بخورد. اصلا قصد جسارت به کسی را ندارم و نمی‌خواهم فردی را مقصر قلمداد کنم اما به نظرم ستاد عالی نظارت بر کاروان اعزامی به بازی‎های المپیک باید قوی‎تر عمل می‎کرد. برخی از کارشناسان بر این باور هستند که وزارت ورزش و جوانان توجه‎ نامتقارنی به فدراسیون‎ها داشته است. به طور مثال چندین بار از فدراسیون  (X) بازدید شده است اما فقط یک بار فدراسیون (Y) را دیده‎اند. یعنی به تعداد مساوی به ورزشکاران توجه نشده است.

وی افزود: همین بازدیدهای نامتقارن باعث به وجود آمدن توقعاتی کاذب شد. در رشته‎‎ای ورزشکاران باور داشتند که نرفته به المپیک، قهرمان هستند. برخی هم منتظر بودند در جدول به یکباره بالا بروند و مدال بگیرند. همین حضورها و مصاحبه‎های عجیب باعث ایجاد چنین مسائلی شد.

سجادی گفت: این نظارت باید به گونه‎ای می‎بود که فدراسیون‎ها خودشان را موظف به ارائه گزارش می‎دیدند. باید احساس می‎کردند که باید به جایی پاسخگو باشند نه اینکه شائبه‎ای ایجاد شود که فدراسیون‎ها فقط به حال خودشان رها شده‎اند.

وی تاکید کرد: فراموش نشود که در مباحث فنی و تخصصی خود فدراسیون‎ها مسئول هستند و این موارد ارتباطی به وزارت ورزش یا کمیته ملی المپیک ندارد. باور کنید برخی از فدراسیون‎ها هم نمی‎دانستند چه نتیجه‎ای‎ کسب در ریو کسب خواهند کرد. این اصلا درست نیست و به معنای آزمون و خطاست.

معاون پیشین وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: از سر دلسوزی می‎گویم؛ سرعت پیشرفت ورزش در دنیا قابل اندازه‎گیری نیست. اگر در مدیریت پیشتاز خوبی نیستیم، حداقل دنباله‎روی خوبی باشیم. به حرف که گوش نمی‎دهیم، دنباله‎روی خوبی هم که نیستیم و اینکه فقط خودمان، خودمان را قبول داشته باشیم هم درست نیست.

وی در ادامه به تسنیم گفت: می‎گویند نتایج لندن اتفاقی بوده است، در حالی که اصلا اینگونه نیست. اصلا چنین چیزی با منطق انقلاب اسلامی و چشم انداز ۱۴۰۴ جمهوری اسلامی ایران در ورزش کشور همخوانی ندارد. قرار است بعد از ۴ دهه پس از پیروزی انقلاب و بهای سنگینی که برای حفظ آن پرداخت کرده‎ایم توسعه‎ای همه جانبه از جمله در ورزش داشته باشیم. در این مسیر نتایج بازی‎های آسیایی ادوار اخیر و همچنین المپیک‎های گذشته بخشی از توسعه یافتگی ورزش کشور را به رخ کشید. باید تلاش کنیم آنها را حفظ کرده و ارتقا دهیم. نه تنها به ۱۲ مدال المپیک لندن قانع نشویم، بلکه با نگاهی برنامه محور آن هم از نوع استراتژیک برای آینده‎ای درخشان برای ورزش کشور اقدام و عمل کنیم.

سجادی خاطرنشان کرد: نتایج لندن حاصل حداقل ۱۰ سال فعالیت و تلاش است. هاشمی‌طبا، مهر‎علیزاده و علی‎آبادی همگی زحمت کشیدند که حاصلش نتایج لندن شد. پیش از آن هم نتایج گوانگژو ۲۰۱۰ رقم خورد. فراموش نشود سعیدلو و عباسی هم در این نتایج نقش مهمی داشتند. به هر حال آنها هم از هنر مدیریت برخوردار بودند که امانت‎داری کرده و محصول کار گذشته را به خوبی برداشت کردند.

قهرمان دوومیدانی آسیا گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری در همه مسائل از جمله ورزش نصب‌العین است. ایشان می‎گویند اولویت باید در ورزش همگانی باشد. ورزش قهرمانی از دل ورزش همگانی بیرون می‎آید. نمی‎شود ورزش همگانی نباشد و انتظار ورزش قهرمانی داشته باشیم. همیشه بزرگترین دلخوری و ناراحتی من در ورزش، بحث همگانی بودن آن بوده است. چرا باید اجازه بدهیم که سال به سال گران‌تر شود؟

وی ادامه داد: اصل سوم قانون اساسی می‎گوید ورزش باید همگانی و رایگان باشد. از طرفی برخی از راهبردهای مدیران ادوار گذشته و اخیر، دسترسی‌های مردم به اماکن ورزشی  را محدود کرده‎ است. نمی‎توان شاخص‎های توسعه ورزش همگانی را نادیده گرفت و انتظار کمال مطلوب در ورزش قهرمانی را داشته باشیم. برای رسیدن به کمال مطلوب ورزش باید تمامی بخش‎های ورزش کشور با یکدیگر همسو باشند و در راستای تحقق منویات شورای عالی ورزش کشور و متولی اصلی ورزش که همان وزارت ورزش و جوانان است، اهتمام ورزند.

انتهای پیام/ تسنیم