رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به کاهش اختلاف باسوادی در مناطق شهری و روستایی و روند رو به رشد باسوادی جوانان ایرانی، گفت: هنوز بخشی از کودکان که در شرایط سخت زندگی می‌کنند از تحصیل بازمی‌مانند.

به گزارش حرف شما، علی باقرزاده در همایش روز جهانی سوادآموزی اظهار کرد: سوادآموزی پنجره‌ای باز به دنیای دانستنی‌هاست، مطالعات و تجارب نشان داده است افرادی که از مهارت‌های اولیه خواندن و نوشتن محروم هستند نمی‌توانند سهم و نقش قابل ملاحظه‌ای در توسعه پایدار و شکل‌گیری صلح فراگیر ایفا کنند.

وی افزود: تمام دولت‌های پس از انقلاب از سواد آموزی حمایت کرده‌اند و این مقوله در اغلب برنامه‌های توسعه مورد توجه بوده است. سوادآموزی در کشور ما رایگان و در دسترس همگان بوده و هست و هیچ کس برای استفاده از خدمات آن محدودیت ندارد.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: سوادآوزی کشور به گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال متمرکز شده و از حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفری که در سرشماری سال ۱۳۹۰ خود را بی‌سواد اعلام کرده بودند، و حدود ۷ درصد جمعیت این گروه سنی را تشکیل می‌دادند، حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر باقی‌مانده است که تقریباً ۴ درصد جمعیت این گروه را شامل می‌شود.

۷۹ درصد فعالیت‌های سوادآموزی معطوف به زنان

باقرزاده مطرح کرد: فاصله درصد باسوادی زنان و مردان به عنوان یکی از شاخص‌های عدالت جنسیتی از ۸.۵ درصد به ۰.۵ درصد کاهش یافته و تقریباً ۷۹ درصد فعالیت‌های سوادآموزی به زنان و دختران به ویژه در مناطق روستایی معطوف است.

وی با اشاره به کاهش اختلاف باسوادی مناطق شهری و روستایی به عنوان یکی از شاخهص‌های مهم عدالت آموزشی، مطرح کرد: حدود ۵۳ درصد فعالیت‌ها در مناطق روستایی که سهم کمتر از ۳۰ درصد جمعیت را دارند، متمرکز شده و تفاوت درصد باسوادی مناطق شهری و روستایی از ۱۳.۷ درصد به ۹.۸ درصد کاهش یافته است.

آموزش سواد به اتباع خارجی

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی افزود: ۶ استان کشور که بالاترین بی‌سوادی را داشته‌اند مورد توجه قرار گرفته و برنامه‌های ویژه‌ای برای کاهش آمار بی‌سوادی در این استان‌ها تدوین و با حمایت استانداران و پشتیبانی سازمان نهضت سوادآموزی در حال اجرا است. همچنین در سه سال گذشته حدود ۵۰ هزار نفر از اتباع خارجی به صورت رایگان تحت پوشش برنامه‌های سوادآموزی کشور قرار گرفتند که آموزش حدود ۱۰ درصد از آنها با مشارکت کمیساریای پناهندگان سازمان ملل صورت گرفته است.

طرح ایران برای آموزش اولیای بی‌سواد دانش‌آموزان مورد استفاده یونسکو

باقرزاده اظهار کرد: آموزش اولیای بی‌سواد دانش‌آموزان در دو سال گذشته مورد توجه بوده و تاکنون حدود ۵۰ درصد آنها باسواد شده‌اند و این طرح به عنوان یکی از تجارب برتر سوادآموزی در موسسه آموزش بزرگسالان یونسکو برای استفاده سایر کشورها قرار گرفته است.

پیشرفت درصد باسوادی جوانان ایران در سال‌های ۲۰۱۳تا۲۰۱۵

وی تصریح کرد: گزارش اخیر موسسه آمار یونسکو موید پیشرفت قابل ملاحظه درصد باسوادی جوانان و بزرگسالان کشور در فاصله سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ است. به طوری که درصد باسوادی جوانان در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال با ۴۵ درصد رشد از ۹۷.۷۷ به ۹۸.۲۲ درصد و درصد باسوادی گروه سنی ۲۵ تا ۶۴ سال با ۲.۶۵ درصد رشد از ۸۵.۷۹ به ۸۸.۴۴ درصد رسیده است.

دلایل ریشه کن نشدن بی‌سوادی در ایران

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ادامه داد: با تمام تلاش‌ها و پیشرفت‌های حاصل شده واقعیت این است که هنوز هم تعدادی از کودکان بخصوص کودکانی که در شرایط سخت زندگی می‌کنند به دلایل مختلف موفق به اخذ شناسنامه و اوراق هویتی نشده و وضعیت آموزش آنها معلوم نیست. تعدادی از کودکان لازم‌التعلیم وارد مدارس نشده و یا قبل از پایان دوره ابتدایی از چرخه آموزش خارج می‌شوند، تعداد قابل توجهی از بزرگسالانی که دوره سوادآموزی را گذرانده‌اند به دلیل غنی‌نبودن محیط زندگی یا پایین بودن کیفیت آموزش به بی‌سوادی رجعت می‌کنند و همه اینها به آمار بی‌سوادان کاربردی و واقعی اضافه می‌شوند.

باقرزاده با اشاره به اینکه بررسی‌های جهانی نشان داده است قالباً در برنامه‌های ملی، پیچیدگی و دشواری کار سوادآموزی کمتر مورد توجه برنامه ریزان قرار می‌گیرد، گفت: کلید موفقیت بسیاری از پویش‌ها و نهضت‌های سوادآموزی در این است، عواملی مثل فراگیری و عدالت، برنامه درسی، انگیزش، پشتیبانی جامعه، فرصت‌های مداوم یادگیری و به کارگیری آموزش‌دهندگان با صلاحیت است.

وی ادامه داد: آموزش با کیفیت برای بزرگسالان مستلزم سرمایه‌گذاری به مقدار کافی است.

انتهای پیام/ تسنیم