با وجود اینکه اصفهان یک شهر تاریخی و توریستی است و هر ساله گردشگران خارجی بر پهنه خیابان‌های تاریخی این شهر از جمله چهارباغ در حال رفت و آمد هستند اما هنوز هم این شهر سهم ناچیزی در توسعه صنعت گردشگری دارد.

به گزارش فرا تحلیل نیوز  بر اساس آخرین آمار اعلامی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تعداد گردشگر ورودی به کشور در ۱۰ سال گذشته بیش از دو برابر شده است. بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، رتبه ایران که در سال ۲۰۱۱ از بین ۱۳۹ کشور ۱۱۴ بوده است در سال ۲۰۱۷ از بین ۱۳۶ کشور به ۹۳ صعود داشته است و همچنین در بین کشورهای خاورمیانه از جایگاه نهم در سال ۲۰۱۵ به جایگاه هشتم در سال ۲۰۱۷ ارتقا یافته است.

ایران با ۲۲ اثر ثبت شده تاریخی رتبه ۱۱ و به لحاظ ثبت ۱۳ اثر در فهرست آثار ناملموس در رتبه ۷ کشورهای جهان و در صنایع دستی به لحاظ ثبت ۷ مرکز ملی صنایع دستی و ۷ شهر جهانی صنایع دستی در رتبه ۱ جهان قرار دارد.

بر اساس همین گزارش متوسط دریافتی ایران به ازای هر گردشگر ۶۶۵٫۱ دلار بوده است و این در حالی است که میانگین درآمد حاصل از هر نفر گردشگر خارجی بر اساس برآوردهای سازمان جهانی گردشگری برای منطقه جنوب آسیا که ایران نیز جزو آن می‌باشد ۱۳۴۰ دلار است. صنعت گردشگری کشور در حال حاضر با ارزش افزوده حدود ۱۰٫۱ میلیارد دلاری سهم ۲٫۵ درصدی از کل تولید ناخالص داخلی را تشکیل داده و ۴۷۶ هزار شغل، سهم ۱٫۹ درصدی از کل اشتغال را به خود اختصاص می‌دهد.

این در حالی است که سایت‌های رزرو هتل و بلیت هواپیما که گردشگران در دنیا از آن استفاده می‌کنند ایران را از لیست خود خارج کرده‌اند و حتی اگر فردی هیچ اطلاعاتی از ایران نداشته باشد و در این سایت برای سفر به ایران اقدام کند، نمی‌تواند بلیت تهیه کند زیرا در سایت از ایران جزء کشورهای تحریمی یاد شده و گردشگر در مواجه با این پیام دچار سردرگمی و تصور منفی نسبت به ایران می‌شود.

این مطالب همه در مورد کلیت گردشگری و تعداد و ارقامی بود که به کل کشور نسبت داده‌اند اما شهر توریستی و تاریخی مانند اصفهان چقدر در این باره سهم دارد؟ اصفهان در توسعه گردشگری چقدر کارآمد بوده؟ درآمد گرشگری که به گفته کارشناسان از بشکه‌های نفت بیشتر است معادل چند بشکه نفت ارز آوری داشته است؟

در مورد تاثیرات شگرف گردشگری در رونق اقتصادی و توسعه فرهنگی مطالب زیادی را خوانده‌ایم و به نکاتی نیز برخورده‌ایم که تامل برانگیز بوده اما در مورد سهم‌خواهی و تاثیر اصفهان باید از ابعاد مختلف بررسی‌های بیشتری صورت گیرد.

افزایش ۱۰ درصدی ورود گردشگر خارجی به اصفهان

فریدون اللهیاری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در مورد آمار و رشد ورود گردشگر خارجی درصدی را اعلام کرد که اگر چه در آن صحبت از رشد است اما اگر واقع بینانه بنگریم می‌بینیم که قابل انتظار نیست، وی به خبرنگار تسنیم گفت: براساس آمار سال ۹۷ نسبت به ۹۶ نزدیک به ۱۰ درصد ورود گردشگر خارجی افزایش داشته است و سال گذشته بالغ بر ۴۷۰ هزار نفر گردشگر خارجی وارد اصفهان شدند.

وی افزود: ما در برنامه ۵ ساله توسعه ششم به سمت یک میلیون نفر ورود گردشگر خارجی برنامه ریزی کرده‌ایم اگرچه شرایطی که به لحاظ بین‌المللی پیش آمد تاثیراتی گذاشت، در هر صورت برای فعال کردن بازارهای هدف جدید را تعریف می‌کنیم تا با بازارهای مختلف تمرکز و برنامه ریزی داشته باشیم زیرا بازار هدف گردشگری اصفهان متفاوت است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: ما در اصفهان گردشگری فرهنگی، تاریخی و طبیعی داریم، بازارهایمان بیشتر روی کشورهای اروپائی متمرکز بوده اما الان باید روی شرق آسیا و بازارهای منطقه‌ای تمرکز کنیم، مزیت‌های رقابتی که از لحاظ قیمت داریم یک فرصت ویژه است که به رشد گردشگری کمک می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: ما در مورد حوزه توسعه گردشگری رشد خوبی داشتیم، اقامت‌گاه‌ها ۳ برابر شده و افزایش پیدا کرده است حتی حجم سرمایه گذاری گردشگری در اصفهان افزایش یافته است و بیش از ۳ هزار میلیارد تومان پروژه در حال اجرا در استان داریم که جزئی از تاسیسات گردشگری است.

اللهیاری بیان کرد: حجم سرمایه‌گذاری خوب است اما باید گسترش دهیم و سعی کنیم سرمایه‌گذاران در حد برندهای بین‌المللی در اصفهان تاسیسات ایجاد کنند.

افزایش زیرساخت‌های توسعه گردشگری

اگر قرار باشد اصفهان در توسعه گردشگری سهم قابل توجهی داشته باشد باید زیرساخت‌های آن قوی شود، عواملی که هر کدام نبودشان مانعی برای توسعه گردشگری در اصفهان است.

امین عدیلی کارشناس گردشگری در مورد بسترسازی و امکانات مناسب برای توسعه گردشگری در اصفهان و جذب توریست‌های خارجی به اصفهان گفت: با توجه به نیازهای گردشگران لازم است تسهیلاتی جهت اسکان مسافران در نظر گرفته شود؛ تعداد هتل‌های شهر اصفهان قابل قبول است اما برای جذب هرچه بیشتر توریست لازم است تعداد و سطح کیفیت و خدمات هتل‌ها و اقامتگاه‌ها افزایش یابد و همچنین سطح خدمات اقامتگاه‌ها با استانداردهای بین المللی همانند سازی شود.

وی اعتقاد دارد: اگر راهی برای درآمدزایی کشور داشته باشیم یک راه نیست و آن گردشگری است و اگر این فرهنگ جا بیفتد همه جا را پوشش می‌دهد. ابتدا باید اولویت‌بندی کنیم زیرساخت‌های گردشگری ما ضعیف است، مکان اقامتی، رفت و آمد، قطار، رستوران‌ها، سرویس‌های بهداشتی؛ در همه این‌ها ما مشکل داریم اگر آمار گردشگری داریم بیشتر از این تعداد نمی‌توانیم پذیرا باشیم زیرا نه هتل‌های خوبی داریم و نه جاده‌های درستی داریم پس باید ابتدا زیرساخت‌های گردشگری را کامل کنیم.

این کارشناس گردشگری بیان کرد: چندی پیش دولت برای سرویس بهداشتی کانکس خرید اما در حال حاضر این سرویس‌ها کثیف و در وضعیت بدی است و توریست ترجیح می‌دهد استفاده نکند.

اصفهان چشم گردشگری ایران

محمدحسن داوری راهنمای تورهای خارجی در اصفهان نیز نظرات جالبی دارد وی می‌گوید: در شهری مانند اصفهان که چشم گردشگری ایران است چرا بیش از ۳۰ درصد از تورهای ورودی باید کنسل شود، دلیل آن روشن است آن هم نبود هتل است که گردشگر انتظار هتل درجه یک دارد که وقتی این زیرساخت وجود نداشته باشد، گردشگر به ایران و اصفهان نمی آید.

وی افزود: ما مرکز تبلیغاتی استاندارد و سازمان دهی شده و منسجم در حوزه گردشگری نداریم، کاری که اکثر کشورهای گردشگر پذیر انجام می‌دهند، سیاستگذاری در حوزه تبلیغات ماهواره ای برای معرفی جاذبه های گردشگری است که ما به این موضوع مقطعی عمل کردیم، باید به گونه‌ای باشد که قبل از ورود گردشگر به ایران، آگاهی لازم به مخاطب هدف داده شود.

داوری بیان کرد: نیاز به یک تغییر در نگرش در حوزه گردشگری به شدت احساس می شود، اگر این تغییر ایجاد شود، بازدهی خوبی از نظر حضور و جذب گردشگر خواهد داشت، هدف اصلی گردشگری، تبادل فرهنگی است، این تبادل اگر صورت بپذیرد، نه تنها مضر نیست بلکه بسیار سازنده است و در توسعه گردشگری پایدار ما را پیش خواهد برد.

به گزارش تسنیم اگر قرار باشد روزی اصفهان سهم زیادی در توسعه گردشگری داشته باشد باید تمامی جوانب در نظر گرفته شود وقتی شهر ما که ادعای توریستی بودن را بر آن داریم از ابتدایی‌ترین نیاز گردشگر (سرویس بهداشتی) ویژه توریست‌ها بی‌بهره است چگونه تصمیم و برنامه‌ریزی برای توسعه آن در بخش‌های مختلف صورت می‌گیرد، تصمیماتی که اگر اجرا نشود هر کدام آن را به گردن مدیر و مسئول دیگری می‌اندازد.

گزارش از نگین فروغی

انتهای پیام

  • منبع خبر : تسنیم