نمایشگاه قرآن و عترت امسال اصفهان در حالی برگزار شد که در کنار نکات مثبت، ضعف‌هایی نیز در اجرای آن دیده می‌شود که قابل چشم پوشی نیست.

به گزارش فرا تحلیل نیوز  ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن، ماه مغفرت و آمرزش است، بنابراین روزه‌دار در این ماه بیش از هر ماه دیگر باید با قرآن مأنوس باشد و با تامل و تدبر آن را قرائت کند. هر ساله با آغاز ماه مبارک رمضان در شهرهای ایران، نمایشگاه‌های قرآن و عترت برگزار می‌شود تا مردم با شرکت در آنها، بیش از پیش با برکات قرآن آشنا شوند و دستورات خدا را سرلوحه زندگیشان قرار دهند.

امسال نیز در شهر اصفهان، شانزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت از ۲۸ اردیبهشت به مدت ۷ روز در حال برگزاری است. این نمایشگاه قرآنی به همت شرکت نمایشگاه‌های بین المللی استان اصفهان و با حضور دستگاه‌های مرتبط این حوزه از جمله دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم در اصفهان، اداره کل اوقاف و امور خیریه، کمیته امداد امام خمینی(ره)، جامعه القرآن الکریم، مهد قرآن و مرکز رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان در حال برگزاری است.

نمایشگاه قرآن امسال رویکردهای ویژه‌ای را در حوزه قرآنی، مذهبی، فرهنگی و اجتماعی در دستور کار قرار دارد و هر ساله سعی می‌شود این نمایشگاه بهتر و با کیفیت‌تر از سال‌های قبل برگزار شود، در این راستا نمایشگاه قرآن امسال نسبت به دوره‌های گذشته تغییر محسوسی کرده و آن جدا شدن بخش‌های تجاری از بخش‌های فرهنگی و مذهبی است. ولی اینکه تا چه حد موفق بوده، مساله‌ای است که نظرات شهروندان می‌تواند به آن پاسخ دهد.

چهارمین شب برگزاری نمایشگاه قرآن اصفهان در حالی سپری شد که انتظار می‌رفت میزان استقبال شهروندان بیشتر و بهتر باشد ولی با وجود اینکه نمایشگاه قبل و بعد از افطار نیز دایر بود، با این‌ حال استقبال چندان مطلوب نبود. پای صحبت غرفه‌داران و  بازدید کنندگان که نشستیم، نظرات مختلفی در مورد کیفیت نمایشگاه و علت کم استقبال داشتند.

یکی از تفاوت‌هایی که نمایشگاه قرآن و عترت امسال با سال‌های گذشته داشت، برپایی سالن «ضیافت رمضان» بود که به ارائه مواد غذایی ویژه افطار می‌پرداخت و البته لوازم خانگی و غیرخانگی که ارتباط چندانی نیز میان عرضه آنها و ضیافت رمضان دیده نمی‌شد، برپایی این بخش نیز شامل نظرات مخالف و موافقی از سوی شرکت‌کنندگان بود.

سوال مردم؛ ضیافت رمضان؟

یکی از غرفه‌داران «ضیافت رمضان» که از طرف شرکت نمایشگاه برای برپایی غرفه دعوت شده بود، به خبرنگار تسنیم گفت: متاسفانه استقبال خوبی از این غرفه‌ها  نشد و به هیچ وجه راضی کننده نیست.

وی افزود: هدف برپایی چنین غرفه‌هایی در نمایشگاه قرآن، توزیع مواد غذایی مناسب برای افطار است که تا این لحظه به هدف مورد نظر و مطلوب دست نیافته است.

این غرفه‌دار مواد غذایی با بیان اینکه اطلاع‌رسانی غرفه «ضیافت رمضان»، کافی نبوده گفت: در سطح شهر بنرهای نمایشگاه قرآن و عترت فراوان دیده می‌شد و هر چند عبارت ضیافت رمضان هم در آنها ذکر شده بود ولی مردم متوجه  منظور عبارت نشدند و افرادی که برای بازدید نمایشگاه قرآن می‌آمدند سری هم به این غرفه‌ها می‌زدند و به گفته خودشان فکر نمی‌کردند در بخشی از نمایشگاه قرآن، مواد غذایی عرضه شود و خریدی هم انجام نمی‌دادند.

یکی از شهروندان که با برپایی غرفه ضیافت رمضان مخالف بود، گفت: نمی‌دانم به چه علتی در نمایشگاه قرآن چنین بخشی برپا شده است، آیا وقتی نمایشگاه مواد غذایی بهاره و پاییزه می‌گذارند، جایی برای غرفه قرآن و محصولات فرهنگی و مذهبی هم می‌گذارند.

بیشتر بخوانید

علامت سوال مقابل برخی غرفه‌ها

برخی محصولات عرضه شده در غرفه‌های فروش کتاب نمایشگاه تعجب بسیاری از بازدیدکنندگان را برانگیخته بود. فروش کتاب‌های رمان که محتوای مناسبی نداشته و سنخیتی نیز با معنویت ماه مبارک رمضان ندارد از جمله این نکات بود.

نکته دیگر در بخش تجاری نمایشگاه برپایی غرفه توزیع عطر بود. با وجود اینکه نیمی از زمان برگزاری نمایشگاه در ساعات قبل از افطار است فروشندگان مدام از رهگذران برای استشمام عطرهای گوناگون دعوت می‌کردند که این بی‌توجهی نیز به نوعی جای سوال دارد.

در این میان در برخی غرفه‌های عرضه پوشاک، لباس‌های نامناسب عرضه می‌شد که سنخیتی با موضوع حجاب و عفاف نداشت.

خانم دیگری هم از کمبود تنوع در کتاب‌های مذهبی و قرآنی گله‌مند بود، وی در این باره بیان‌کرد: برای خرید کتاب ارتباط با خدا به این نمایشگاه آمدم ولی پیدا نکردم، بیشتر موضوعات کتاب‌ها داستانی و علمی است و من فکر می‌کردم در نمایشگاه قرآن، نه همه کتاب‌ها بلکه بیشتر آنها قرآنی و مذهبی باشد که متاسفانه اینگونه نبود و من باید برای خرید کتاب مورد نظر به کتاب‌فروشی مراجعه کنم.

خانم دیگری در ادامه صحبت این شهروند اصفهانی اظهار داشت: مردم سلیقه‌های مختلفی دارند و نمی‌توان همه را راضی کرد، همچنین اینکه بعضی از فروشندگان کتاب‌ها فقط قصد فروش دارند و برایشان فرقی ندارد کتاب‌های مذهبی و قرآنی و ادعیه بفروشند یا رمان، داستان و علمی.

بازدیدکننده دیگری با بیان اینکه نمایشگاه قرآن امسال کاستی‌های زیادی داشت، گفت: من از غرفه عفاف و حجاب خیلی لذت بردم چون هم تنوع زیادی داشت و هم اینکه در این آشفته بازاری که محصولاتی برای حجاب نیست، این غرفه توانست رضایت افراد را برای تهیه این محصولات فراهم کند.

در این میان غرفه‌های متنوعی نیز در حوزه قرآن فعالیت داشتند که نوآوری محسوب شده و جالب توجه بود. غرفه‌هایی مانند طرح تعویض قرآن و مفاتیح فرسوده که اتفاقا لزوم اجرای این طرح احساس شده و طرحی قابل تحسین بود.

چگونه مردم را راهی نمایشگاه قرآن کنیم؟

افسانه نجاری مربی قرآن، یکی از غرفه‌داران بود که می‌گفت: استقبال کم بود و باید علت را فهمید تا بتوان برای سال آینده آن را رفع کرد.

وی افزود: مردم دنبال بهشت‌ هستند باید بهشت سازی کنیم تا جذب شوند، برای همین است که خداوند بهشت را جایزه کارهای خوب و ثواب مردم قرار داد تا برای رسیدن به بهشت کارهای ثواب انجام دهند و گناه نکنند.

این مربی قرآن و نهج البلاغه با اشاره به کاهش بودجه‌های قرآنی، اظهار داشت: دولت اگر واقعا به فکر عالم سازی و آگاه کردن مردم است باید هزینه کند ما مطالبه‌گر هستیم در ستاد امر به معروف و نهی از منکر هم گفتیم تا مطالبه کنند و بودجه‌های قرآنی را افزایش دهند چون قرآن و نهج البلاغه در زندگی انسان کاربرد فراوانی دارد.

ارائه غذای روح و جسم در نمایشگاه قرآنی

در بخش دیگر نمایشگاه که محل برپایی غرفه نهادها، ارگان‌ها و سازمان‌ها بود اما اتفاق دیگری در حال رقم خوردن بود. غرفه‌ها کمی تا قسمتی خلوت بودند اما آنچه که بیشتر مورد توجه غرفه داران قرار گرفته بود جذب مردم با برگزاری جلسات سخنرانی، آموزشی و .. ویژه بزرگسالان و کودکان بود.

معاون فرهنگی، اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان، استقبال مردم را خوب و قابل قبول دانست و گفت: هر چند قیمت اجناس افزایش زیادی داشته ولی مردم استقبال خوبی کردند.

حجت‌الاسلام روان از جمله افرادی بود که با برپایی غرفه “ضیافت رمضان” در نمایشگاه قرآن موافق بود، وی تصریح کرد: یک بخش از نمایشگاه قرآن، اختصاص به عرضه محصولات غذایی دارد که بسیار خوب است، چون هم غذای روح و هم غذای جسم عرضه می‌شود و مردم می‌توانند از آنها استفاده کنند.

 معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با اشاره به فعالیت اوقاف در این نمایشگاه اظهار داشت: از جمله اقداماتی که اوقاف و امور خیریه استان انجام می‌دهد می‌توان به بحث تبلیغات آموزش مجازی حفظ قرآن، ثبت‌نام طرح ملی قرآن، وقف مصحف شریف که از استقبال خوبی نسبت به سال گذشته با وجود افزایش چند برابری کاغذ داشته و وقف مفاتیح قرآن و نهج‌البلاغه اشاره کرد.

روان خاطرنشان کرد: تبلیغات چهل و دومین  دوره مسابقات سراسری حفظ قرآن کریم که در مهر ماه به میزبانی استان اصفهان برگزار می‌شود نیز یکی دیگر از اقدامات اوقاف در نمایشگاه است.

مسئول غرفه مهدویت هم از نمایشگاه ابراز رضایت کرد و گفت: از همه حوزه‌ها آمده‌اند و ما هم از حوزه علمیه حکیم سپاهان‌شهر غرفه اقتصاد مقاومتی را در این جا برپا کردیم.

 فاطمه نجفی ادامه داد: من از نمایشگاه راضی بودم ولی غرفه جامعه‌القرآن استان اصفهان که برای بچه‌ها برنامه‌های جالب داشت از بهترین غرفه‌ها بود و علاقمندان زیادی هم داشت.

برپایی نمایشگاه قرآنی نیاز به یک کارگروه قرآنی نخبه دارد

مسئول بصیر رایانه مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان از جمله کسانی بود که معتقد بود برای برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی باید یک کارگروه نخبه و تخصصی قرآنی ورود پیدا کند تا با استقبال زیاد مردم مواجه شود و همچنین کیفیت نمایشگاه بالا برود.

مهدی ساغری‌زاده اظهار داشت: بحث نمایشگاه قرآن رو به نزول است، دو سالن کم شده و چینش غرفه‌ها هم اصلا خوب نیست، تنظیم غرفه‌ها مناسب نبود و برای غرفه‌هایی مثل ما که عرضه نرم‌افزارهای قرآنی دارند، هزینه در نظر گرفته بودند که ما مخالفت کردیم و در نهایت قرار بر این شد تا بدون هزینه اضافی، غرفه را برپا کنیم.

مسئول بصیر رایانه مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان ادامه داد: چند اصل در این مساله موثر است، اول اینکه  نهادهای حاکمیتی در اصفهان به این قضیه توجهی ندارند، به عنوان مثال حضور استاندار، شهردار، ائمه جمعه، ائمه جماعات ضروری است ولی متاسفانه تا کنون حضور نیافتند.

وی تصریح کرد: در شهرهای دیگر امامان جمعه پایه ثابت نمایشگاه‌ها هستند که باعث می‌شود نمایشگاه تقویت شود و دلگرمی را برای فعالان قرآن به وجود بیاورد، اگر مقامات استانی نیایند بقیه هم نمی‌آیند.

ساغری‌زاده پتانسیل‌های خوبی در حوزه قرآن اصفهان را ذکر کرد و گفت: متاسفانه این افراد به نمایشگاه دعوت نشدند و به نظر من برپایی نمایشگاه قرآن نیاز به یک کارگروه تخصصی دارد و امور نمایشگاه‌ها نمی‌تواند در این زمینه کار کند باید نخبگان قرآنی یک کارگروه تشکیل بدهند و همراه مقامات شهری و استانی از بهترین‌های قرآن دعوت کنند و یک نمایشگاه قوی قرآنی تشکیل بدهند و پشتیبانی کنند.

مسئول بصیر رایانه مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان از شهرداری و رسانه‌ها ابراز نارضایتی کرد و گفت: شهرداری اصفهان برای برگزاری جشنواره کودک هر ساله میلیاردها تومان هزینه می‌کند اما آیا برای نمایشگاه قرآن هم هزینه کرده و چقدر؟ رسانه صدا و سیما در جشنواره دائم برنامه می‌گذارند آنتن در بخش‌های مختلف جشنواره وجود دارد و برنامه پخش می‌کند در صورتی که هیچ سالی برای نمایشگاه قرآن این کار را انجام ندادند و پوشش ندادند به نظر من این موارد در استقبال مردم از نمایشگاه قرآن تاثیر می‌گذارد سال به سال کیفیت نمایشگاه سیر نزولی پیدا می‌کند.

وی تصریح کرد: باید یک کار جمعی انجام شود نهادها، شهردار، استاندار، رسانه‌ها صدا و سیما وارد میدان شوند تا یک کار قابل قبول برای نمایشگاه قرآن انجام شود و آبروی شهر قرآن دوست اصفهان را حفظ کند.

به گزارش تسنیم پیش از افتتاح شانزدهمین نمایشگاه قرآن مسئولان از ویژگی‌های متفاوت این نمایشگاه سخن گفتند که شامل جداسازی بخش تجاری از فرهنگی و مذهبی است. علی یارمحمدیان مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین المللی استان اصفهان با اشاره به اینکه یکی از ویژگی‌های مهم نمایشگاه قرآن و عترت امسال نسبت به دوره‌های گذشته جدا شدن بخش‌های تجاری از بخش‌های فرهنگی و مذهبی است، گفت: نمایشگاه قرآن و عترت امسال نسبت به دوره‌های قبل بسیار تخصصی‌تر و با کیفیت‌تر شده که نتیجه آن را در استقبال مردم طی روزهای برگزاری شاهد خواهیم بود.

البته با سیری در بخش‌های مختلف نمایشگاه مشخص شد که تفکیک بخش تجاری از فرهنگی نمایشگاه چندان نیز بازخورد مثبتی نداشته است. چراکه بخش ضیافت نمایشگاه که شامل غرفه‌های تجاری است با رنگ و بوی رمضانی فاصله زیادی داشت. هرچند از کیفیت برنامه‌های فرهنگی و قرآنی ارائه شده در نمایشگاه نیز نباید گذشت که سبب جذب بازدیدکنندگان شده بود.

با این حال آنچه که در ارتقا سطح کیفی نمایشگاه قرآن باید مورد توجه باشد نگاه ویژه به نکات مثبت و منفی نمایشگاه است که در اظهارات اهالی حوزه قرآن و همچنین بازدیدکنندگان شرح داده شد. نمایشگاه قرآن نیازمند طرح‌های نوآورانه است تا از ارائه محتوای ضعیف فاصله گرفته و ارتباط فعالان حوزه قرآنی با بدنه جامعه جهت هرچه تاثیرگذاری بیشتر تقویت شود.

انتهای پیام

  • منبع خبر : تسنیم