بار دیگر اصلاح طلبان به خط شده اند تا از هر چیزی که شده حتی اشاره و ابرو بالا انداختن طرف آمریکایی مستمسکی درست کنند تا به جامعه القا کنند که شرایط فرق کرده و نباید پالس مثبت طرف آمریکایی را با پالس منفی جواب بدهیم!

به گزارش فرا تحلیل نیوز اصلاح طلبان قبل از پیروزی چهره دموکرات انتخابات آمریکا، کارناوال استقبال از بایدن راه انداخته بودند و در بزک چهره او کم نگذاشتند.
حال که بیشتر از یک ماه از استقرار بایدن می گذرد و خبری نشده است، بار دیگر اصلاح طلبان به خط شده اند تا از هر چیزی که شده حتی اشاره و ابرو بالا انداختن طرف آمریکایی مستمسکی درست کنند تا به جامعه القا کنند که شرایط فرق کرده و نباید پالس مثبت طرف آمریکایی را با پالس منفی جواب بدهیم و این ایران است که در حال کارشکنی است!

حتی اصلاح طلبان دیگر از آن مرز مبهم گویی، خود را عبور داده اند و صریحا می گویند شکل و شمایل مذاکره مهم نیست بلکه خود مذاکره به هر قیمت مهم است. از سوی دیگر خوش خیالانه می گویند که بایدن دست دشمنان ایران را بسته و ایران نباید فرصت سوزی کند.

در همین باره روزنامه اصلاح طلب آرمان در دو مطلب جداگانه که در صفحه نخست شماره امروز خود نیز به آنها جایگاهی اختصاص داده است، از فریدون مجلسی و احمد نقیب زاده مطالبی را منتشر کرده است.

فریدون مجلسی، دیپلمات اصلاح طلب گفته است: «این تصور اشتباه است که ما اقدامی انجام بدهیم و در مقابل انتظار داشته باشیم با این اقدام طرف مقابل را نیز به بازی بگیریم. در عالم سیاست باید این نکته را در نظر داشت که طرف مقابل نیز حداقل به اندازه ما دارای تعقل و درایت است. واقعیت این است که در حالی که بایدن هنوز بر امور کاخ سفید مسلط نشده بود در ایران دو اقدام برخلاف دیدگاه‌های بایدن انجام شد. نخست بالا بردن میزان غنی‌سازی تا ۲۰درصد بود و دوم طرح مجلس در زمینه اقدام متقابل نسبت به آمریکا بود که به دولت فرصت دو ماهه می‌داد که در مقابل تحریم‌های آمریکا اقدام متقابل انجام دهد».

مجلسی در بخش دیگری صریحا می گوید که اصلا شکل و شیوه مذاکره مهم نیست و صرف مذاکره مهم است.  او می گوید: «در شرایط کنونی مردم ایران در رنج هستند و زندگی روزمره آنها با چالش‌های متعددی مواجه شده است. به همین دلیل نیز مهمترین دغدغه دولت باید برطرف کردن مشکلات و چالش‌های مردم باشد. شرایطی که امروز برای مردم ایران رقم خورده به دلیل تصمیمات اشتباهی بوده که در گذشته صورت گرفته و وضعیت زندگی مردم را به اینجا رسانده است. یکی از راه‌هایی که در شرایط کنونی می‌تواند مشکلات مردم ایران را کاهش بدهد مذاکره و احترام به ملت است. شکل و شیوه مذاکره نیز دارای اهمیت نیست؛ بلکه ماهیت مذاکره و نشان دادن حسن‌نیت به کشورهای جهان دارای اهمیت است. اگر مذاکره به صورت مستقیم در اولویت قرار ندارد یا شرایط برای مذاکره در چنین شرایطی وجود ندارد باید به صورت غیر‌مستقیم، با واسطه یا در قالب مذاکرات گروهی این مذاکرات صورت بگیرد».

مجلسی همچنین می گوید: «پالس‌های مثبت در شرایطی می‌توانند نتیجه‌بخش باشند که با پالس‌های منفی از سوی ایران مواجه نشوند و در مقابل پالس‌های مثبت صادر شوند».

مجلسی همچنین بدون اشاره به تحرکات اخیر داعش در عراق و سوریه بعد از آمدن بایدن و حملات جدید اسرائیل، انفجار کشتی اسرائیلی را به نام ایران تمام کرده و گفته است: «متأسفانه ما عادت داریم در مقاطع حساسی که دستورات مقام‌های ارشد کشور نیز وجود داشته و تعاملات در مسیری در حال حرکت بوده که به نتیجه برسد، به یکباره اقدام یا اقداماتی صورت بگیرد که همه معادلات را به هم بزند. مسأله اصلی آمریکا در رابطه با ایران از قیمومیت این کشور نسبت به موجودیت اسرائیل نشأت می‌گیرد. این در حالی است که در شرایط کنونی که شرایط نسبت به گذشته برای تفاهم ایران و آمریکا ظاهرا فراهم شده عده‌ای افراطی مشکلاتی ایجاد کرده‌اند که می‌تواند یک پالس منفی قلمداد شود. بنده حتی نسبت به این موضوع مشکوک هستم که اسرائیل در یک اقدام برنامه‌ریزی شده مبادرت به چنین اقدامی کرده تا شرایط موجود را تغییر بدهد و از وضعیت تفاهم به سوی دشمنی بیشتر بکشاند».

احمد نقیب زاده، دیگر چهره اصلاح طلب و استاد علوم سیاسی هم نیز مدعی شده است که بایدن دست مخالفان ایران را بسته است! نقیب‌زاده گفته است: «وضعیت پیش‌آمده در این برهه زمانی برای هر دو طرف یک فرصت است. این اراده وجود دارد که از این فرصت استفاده شود تا مشکلات کنار گذاشته شود و مسائل را حل کنند. ایالات‌متحده آمریکا در این روزها شاهد هستیم که نسبت ‌به یکی از مخالفان ایران یعنی عربستان سعودی، رویکرد انتقادی از نوع شدید پیدا کرده و به ایران نشان داده است که دست دشمنان کشورمان را بی‌چون ‌و چرا باز نخواهد گذاشت تا ایران را در تنگنا قرار دهند. اینها نشانه‌های مثبتی است که از سوی دولت بایدن ارسال می‌شود و در این میان باید توجه داشت ایران نیز چاره‌ای جز این ندارد که به توافق برسد و از بن‌بست فعلی خارج شود، در غیر اینصورت، شرایط برای ما سخت‌تر خواهد شد. می‌توان امیدوار بود که تنش‌ها کاهش پیدا می‌کند اما مشکل ایران و ایالات‌متحده به صورت کامل حل نخواهد شد. در کوتاه‌مدت روابط خوبی میان ایران و ایالات‌متحده بعید است شکل گیرد اما اختلافات در هفته‌های آینده احتمالا کاهش می‌یابد. ایالات‌متحده پذیرفته که باید گام به گام پیش رود و از موضع قبلی خود عقب‌نشینی کند و این همان روزنه‌ای است که در این برهه زمانی ایجاد شده تا اختلافات کم شود.»
وی در نهایت به صراحت هدف گذاری بایدن را اعلام کرده است. نقیب زاده می گوید: «بایدن احتمالا تا انتخابات گام‌های دیگری نیز برخواهد داشت تا گروه‌های رادیکال به ریاست‌جمهوری در ایران نرسند. به همین علت به نظر می‌رسد دستان ایران در عمل در هفته‌های آتی بازتر از گذشته باشد».
گفتنی است فهم این موضوع چندان پیچیده نیست که اصلاح طلبان ایران از رهگذر بایدن و برگشت آمریکا به برجام و یا صرف مذاکره دنبال دستاورد انتخاباتی هستند تا بتوانند در مدت باقیمانده افکار عمومی را فریب داده و از این طریق سبد آرای خود را ترمیم کنند. از سوی دیگر و به اذعان افرادی نظیر نقیب زاده و یا تحلیل کارشناسان بین المللی، بایدن به دنبال اثرگذاری بر انتخابات ایران است تا قدرت غربگرایان در ایران حفظ شود تا با هزینه بسیاری کمتری خواسته‌های امریکا را محقق کنند.

فی الواقع اصلاح طلبان با جفا در حق ملت ایران -خواسته یا ناخواسته- مطالبات دشمن را از تریبون های داخلی مطرح می کنند. به عقیده این افراد، ایران باید تعهداتش را انجام دهد، در مقابل نقض عهد طرف مقابل حتی بعد از پنج سال هیچ کاری نکند و برای مذاکره مجدد هم پیش قدم شود. حتی در مقابل خباثت های طرف مقابل نظیر ترور دانشمندان هسته ای و تحرکات تروریستی هم کاری نکند تا طرف مقابل تحریک نشود. به عبارت بهتر در پس پرده این کلمات درشت و دیپلماتیک واژه «تسلیم» و «سازش» نهفته است.

گفتنی است چاله کنونی یعنی «برجام» با استدلال و فشار «هر توافقی بهتر از عدم توافق است»، حسن نیت به دشمنان خبیث ملت ایران و همچنین اجرای پیش دستانه تعهدات ایران ایجاد شد.

یادآور می‌شود رهبرانقلاب به طور جدی متذکر شده اند که ایران فقط رفع همه تحریم‌ها یعنی تعهد بر زمین مانده ۵+۱ و به ویژه امریکا و اوپایی‌ها را می خواهد و پس از راستی آزمایی این موضوع به تعهدات برجامی خود برخواهد گشت.