نمایندگان مجلس با رسیدگی به “طرح تعالی جمعیت به حمایت از خانواده” مطابق اصل ۸۵ قانون اساسی (تفویض صلاحیت وضع قوانین آزمایشی به کمیسیون‌ها) رأی مثبت دادند.

به گزارش فرا تحلیل نیوز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (دوشنبه ۱۲ آبان) قوه مقننه  با بررسی و تصویب طرح تعالی جمعیت به حمایت از خانواده مطابق اصل ۸۵ قانون اساسی (تفویض صلاحیت وضع قوانین آزمایشی به کمیسیون‌ها) با ۱۹۴ رأی موافق، ۲۶ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۷ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

مرتضی آقاتهرانی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس به‌عنوان نماینده تقاضاکننده جهت تصویب طرح مذکور مطابق اصل ۸۵ قانون اساسی گفت: فکر نمی‌کنم اکنون کسی در مجلس با تعالی جمعیت به حمایت از خانواده مشکلی داشته باشد، اما اکنون آنچه مدنظر است، بررسی و تصویب این طرح مطابق اصل ۸۵ قانون اساسی است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بررسی و تصویب نزدیک به ۶۰ ماده طرح فوق حاصل کار و تلاش کمیسیون‌های مختلف مجلس است، ضمن آنکه طرح تعالی جمعیت به حمایت از خانواده چند دوره است در مجالس مختلف در دستور کار بوده، لذا اکنون زمان تصویب آن فرارسیده است.

وی ادامه داد: ریاست جمهوری برای اجرای این طرح بودجه در نظر گرفته است و کمیسیون‌های برنامه و بودجه و اقتصادی مجلس مشکلات آن را برطرف کرده‌اند، ضمن آنکه این طرح باز هم جای بررسی دارد.

آقاتهرانی با یادآوری اینکه طرح فوق باید دوسوم آرای نمایندگان کمیسیون مربوطه را کسب کند و سپس به شورای نگهبان ارسال شود، متذکر شد: مقام معظم رهبری بیش از ۴۳ بار بر اهمیت این موضوع تأکید داشته‌اند، لذا باید هرچه زودتر بررسی و تصویب شود، به همین دلیل ما تقاضای تصویب این طرح را مطابق اصل ۸۵ قانون اساسی داریم.

وی با ابراز اینکه در طرح مذکور تلاش شده است موانع فرزندآوری از جلوی پای جوانان حذف شود، اضافه کرد: در صورت تصویب این طرح مطابق اصل ۸۵، صرفاً چند سال به‌صورت تجربی اجرا می‌شود و مادام العمر نیست و با توجه به اینکه جمعیت کنونی میانسال است، باید هرچه سریعتر طرح را به تصویب رساند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سقط جنین در ایران ۲۰ تا ۳۰ برابر کشته‌شدگان کرونا تلفات دارد، گفت: در صورت تصویب این طرح مشکلات به‌صورت جدی حل خواهد شد.

بنابر این گزارش احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس در این رابطه گفت: در صورت موافقت با این تقاضا کمیسیون مشترکی متشکل از کمیسیون‌های فرهنگی، بهداشت، اجتماعی، بودجه، اقتصادی، کشاورزی، عمران و امنیت به‌منظور رسیدگی به این طرح براساس اصل ۸۵ تشکیل خواهد شد.

اصل هشتاد و پنجم عبارت از: سمت نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست. مجلس نمی‌تواند اختیار قانون‌گذاری را به شخص یا هیئتی واگذار کند ولی در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند، در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می‌نماید به‌صورت آزمایشی اجرا می‌شود و تصویب نهایی آنها با مجلس خواهد بود. همچنین مجلس شورای اسلامی می‌تواند تصویب دایمی اساسنامه سازمان‌ها، شرکت‌ها، مؤسسات دولتی یا وابسته به دولت را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون‌های ذی‌ربط واگذار کند و یا اجازه تصویب آنها را به دولت بدهد، در این صورت مصوبات دولت نباید با اصول و احکام مذهب رسمی کشور و یا قانون اساسی مغایرت داشته باشد، تشخیص این امر به‌ترتیب مذکور در اصل نود و ششم با شورای نگهبان است. علاوه بر این، مصوبات دولت نباید مخالف قوانین و مقررات عمومی کشور باشد و به‌منظور بررسی و اعلام عدم‌مغایرت آنها با قوانین مزبور باید ضمن ابلاغ برای اجرا به اطلاع رئیس مجلس شورای اسلامی برسد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم