خط تولید باید بر اساس دانش بومی باشد این معنای دقیق فن‌آوری است. هنگامی که تولیدگران به نوعی از فن‌آوری دست می یابند در کنار آن به بسیاری از تکنولوژی های دیگر هم دست می‌یابند و با در اختیار گرفتن چنین قدرتی آینده ارتقای صنعت را نیز در دست می‌گیرند.

فرا تحلیل نیوز- نوید نجات بخش/در این میان نقش مقام معظم رهبری بسیار مهم بوده است. این خط که از صفر امروز به اینجا رسیده است گاه با ارشاد و اشارت ایشان بوده است که معتقد بودند باید به دانش بومی بها داد و گاه از دستورات ایشان کمک برده است. جایی که رهبری دستور داند آن چیز که در داخل تولید می‌شود دیگر از خارج خریداری نشود. دقت کنید که ایشان نگفتند که جنس خارجی چه کیفیتی یا چه مزایای دارد بلکه تمرکز ایشان بر حمایت از تولید داخلی مبتنی بر دانش است. گاهی نیز از اشخاص خاص حمایت کردند. برای مثال بر روی آقای ستاری و جلورفتن کارهای ایشان تاکید کردند و گفته می‌شود این که چنین جایگاهی در حد معاونت رییس جمهور اصلا وجود داشته باشد بنا به توصیه مستقیم رهبر است و الا چه بسا این مسیر هم مورد غفلت دولتمردان قرار می‌گرفت.
از حمایت‌های رهبری از این راه بیشتر می‌توان گفت اما دقت کنید که ایشان در جایگاه رهبری آن هدایت کلی را بر عهده دارند و خط‌دهی اساسی ایشان روشنی بخش گذشته و آینده است. مورد بسیار مهم دیگر آن که، رهبری علی رغم داشتن اختلاف افق با مرحوم هاشمی رفسنجانی هیچ گاه مسیر دولت ایشان را تکذیب نکردند و اتفاقا کاملا عکس متوجه شدند که مسیری غیر از توسعه امروز در جهان قابل تصور نیست. ایشان با فراست خاص خود از میان همین مسیر توسعه به دنبال آن خط انقلابی خود بودند و اگر چه سال ها با آن نگاه در صنایع ایران همراه شدند و دولت‌ها را حمایت کردند اما فرزند خود را نیز در این مسیر پرورش دادند. دقت کنید که چنین تولدهایی حاصل یک سال و یک دهه نیست بلکه باید سال ها زمینه‌سازی کرد تا عاقبت جواب گرفت.

روزی که باید تصمیمی بزرگ بگیریم
برای آن که آن اتفاق بزرگ در صنایع ایران رخ دهد، نیازمند زمینه‌سازی طولانی مدت در مقوله پژوهش و اهمیت دادن به آن هستیم تا آن که یک ملت به یک باره در وقت خود تصمیم نهایی را بگیرد و از وابستگی به طور جدی بیزاری جوید و به سمت ایستادن بر روی پای خود برود. کاری که پیش از این ملت‌هایی مانند کره جنوبی و امثالهم انجام داند و به سبک خاص خود در تولید رسیدند و ما نیز باید روزی به این کاروان ملحق شویم و الا با تقلید روش‌های صنعتی ایشان به جایی نمی‌رسیم و حکایت ما همین حکایت صنایع خودروسازی و فولادمان است. خط تولید باید بر اساس دانش بومی باشد این معنای دقیق فن‌آوری است. هنگامی که تولیدگران به نوعی از فن‌آوری دست می یابند در کنار آن به بسیاری از تکنولوژی های دیگر هم دست می‌یابند و با در اختیار گرفتن چنین قدرتی آینده ارتقای صنعت را نیز در دست می‌گیرند.
اما افسوس که این نگاه همچنان مخالفان خاص خود را دارد هنوز هم هستند کسانی که وقتی جوانان ما به دانشی دست پیدا می‌کنند بلافاصله آنان را تشویق می‌کنند که نمایندگی یک شرکت بزرگ اروپایی شوند. نماینده شرکت بزرگ شدن اگر چه از حیث اقتصادی خوب است اما توانایی درخشش را از جوانان ما می گیرد و آن ها باید تا ابد در قالب نگرش های تکنیکی اروپایی‌ها باشند و رشد‌ آنان متوقف شده و تنها همان نگاه وارداتی این بار در شکلی دیگر ادامه می‌یابد.
پس آن چیزی که در این سه دهه اهمیت داشته است همان سوی امیدی است که همواره اعلام داشته ما می‌توانیم. اوج نگاه ما می‌توانیم را باید در شرکت‌های دانش بنیان جست‌وجو کرد. بی‌شک این حرکت در آینده این کشور تاثیرگذار خواهد بود و از حیث اشتغال آفرینی و درآمدزایی هم به مرور جواب‌های خوبی خواهد داد، به خصوص آن که در زمینه نیروی انسانی متخصص کشور ایران برمنبع بسیار گران‌بهایی نشسته است. منبعی که از سوی دولتمردان به سبب نگاهی که کلا کوتاه است مورد غفلت قرار گرفته است و برای بهره‌گیری از آن، امروز نیازمند عزم‌ها و اراده‌های بزرگ هستیم.

  • نویسنده : نوید نجات بخش