“دونالد ‌ترامپ نه تنها مظالم فراوان مردم ایران به کار برد بلکه با تحریم‌های فراقانونی و به‌بهانه سرنگونی حکومت تهران، حق حیات را از مردم ایران گرفت و ایران ثروتمند را در کنار فساد و سوءمدیریت داخلی به کشوری فقیر تبدیل کرد که شایسته مردم عزیز ایران نبود.”

به گزارش خبرنگار فرا تحلیل نیوز علی خرّم، دیپلمات سابق و از چهره‌های نزدیک به دولت طی یادداشتی در شماره شنبه گذشته روزنامه آرمان ملی نوشته است:

“دونالد ‌ترامپ نه تنها مظالم فراوان مردم ایران به کار برد بلکه با تحریم‌های فراقانونی و به‌بهانه سرنگونی حکومت تهران، حق حیات را از مردم ایران گرفت و ایران ثروتمند را در کنار فساد و سوءمدیریت داخلی به کشوری فقیر تبدیل کرد که شایسته مردم عزیز ایران نبود.

او همچنین می‌نویسد: روند استیضاح ترامپ و بسته شدن کلیه راه‌های تدارکاتی و مراوداتی ترامپ با ارتش میلیشیای اراذل و اوباش توسط توئیتر، فیس‌بوک، یوتیوب و بقیه، از نظر حیثیتی، ضربه سنگینی برای یک رئیس‌جمهور قدرقدرت به شمار می‌رود. از این‌رو می‌توان گفت بدون هزینه ایران، قادر متعال، انتقام شهید سردار سلیمانی که با دستور مستقیم ترامپ ترور شد، بازستاند. نیرو و انرژی ایران، در این موقعیت خطیر، باید صرف سازندگی اقتصادی و رشد و توسعه کشور شود تا مقداری از آلام مردم رنجدیده‌مان تسکین یابد. [۲]

*این از مظلومیت نظام جمهوری اسلامی است که با وجود کارنامه‌ای درخشان در همه ابعاد و خاصّه در تلاش برای ایمن‌سازی مردم و اقتصاد کشور از ضربات خارجی؛ اما با چنین بدگویی‌های باطلی در داخل کشور نیز مواجه است.

آقای خرّم که از حامیان سینه‌چاک رئیس‌جمهور روحانی و برجام بوده است گویا نمی‌داند که دوستان ایشان نظیر همین حرف‌ها و سیاه‌نمایی‌ها از وضعیت کشور را قبل از ترامپ و البته به بهانه‌های دیگر هم می‌زدند!

مگر این اسحاق جهانگیری نبود که زمانی در سال ۹۵ گفته بود ایران در “شرایط ته درّه” است!؟ [۳]

“خزانه خالیست” را چه کسی در گوش مردم نجوا کرد!؟

مگر این مرحوم هاشمی نبود که می‌گفت تحریم‌ها استخوان مردم را خرد کرده است!؟ آنهم در زمان دلار ۸ هزار تومانی و پراید ۳۰ میلیون تومانی؟

و مگر این مصطفای تاجزاده نبود که در دلار ۱۰ هزار تومانی هم ابراز می‌کرد ما ایرانی‌ها گرسنه‌ایم!؟ [۴]

پس مردم ایران نه با فردی به نام ترامپ که با یک جریان داخلیِ سیاه‌نما مواجه‌اند که جهان را از پنجره مطامع خود تفسیر می‌کند و البته به ناکارآمدی هم مبتلی است…

سناریوی این تراژدی البته غم‌انگیزتر نیز می‌شود!

زمانی که مردم و مخاطبان محترم بدانند شخص آقای خرّم زمانی در سال ۹۳ خلاف همین حرف‌ها را گفته و طی یک یادداشت رسانه‌ای تصریح کرده بود:

“تحقیقات دانشگاهی نشان می‌دهد تنها ۲۳ درصد این وضعیت اقتصادی به خاطر تحریم‌های بین‌المللی حاصل از عملکرد دولت‌های نهم و دهم بوده و بقیه آن به جهت سوء مدیریت دولت، دامنگیر کشور شده است. “[۵]

دقت شود که امثال خرّم در آنروزها اصرار داشتند که بخش اعظم مشکلات کشور را به عملکرد دو دولت احمدی‌نژاد گره بزنند و از این بگویند که روحانی آمده است تا با “توافق نهایی” همه مشکلات را حل کند و کارهای شگرفی انجام دهد!

اما امروز که تشت رسوایی ناکارآمد بودن آقایان از بام افتاده است و از آتش برجام هم آبی گرم نشد؛ ‌ از ید بیضای ترامپ در فقیرسازی ایران حرف می‌زنند! و در یک جمله ۲ حرف ناصحیح می‌گویند…

نخست آنکه ناکارآمدی خود را به ترامپ ربط می‌دهند و دو دیگر آنکه در اقدامی که ارسال یک هدیه ارزشمند برای ترامپ در روز تودیعش محسوب می‌شود؛ از فقیر بودن کشوری حرف می‌زنند که در جایگاه بیست و دومین اقتصاد جهان قرار دارد و صرفاً درگیر ناکارآمدی و سیاه‌نمایی یک جریان داخلی است.

البته این فرض خوشبینانه ماجراست زیرا نگاه بدبینانه می‌گوید این افراد برای ناراضی‌سازی مردم است که دست به سیاه‌نمایی و گرانی عمدی و بزرگنمایی از اقدامات ترامپ زده‌اند و به تکرار فتنه اقتصادی و آبان۹۸ می‌اندیشند.

چون این جهان پر از تناقض و دروغ با هیچ منطقی جز تلاش برای تخریب ایران و ناامن‌سازی آن قابل توجیه نیست.

۲_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/306137

۳_ mshrgh.ir/671567

۴_ mshrgh.ir/1130569

۵_ https://www.farsnews.ir/news/13931019000767