رئیس‌جمهور آمریکا با وتوی مصوبه کنگره مبنی بر مجوز شکایت خانواده قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر از عربستان تصویر روشنی از سیاست‌های دوگانه کشورش را به نمایش گذاشت.

به گزارش حرف شما، پس از بحث و جدل چند ماهه در مورد دست داشتن عربستان در حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر و فاش شدن گزارش معروف به گزارش ۲۸ صفحه‌ای، کنگره آمریکا حق خانواده قربانیان برای شکایت علیه عربستان را تصویب کرد اما باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا آن را وتو کرده سیاست‌های دوگانه کشورش را به نمایش گذاشت.

رئیس جمهور آمریکا در مورد وتوی این قانون، ضمن ابراز همدردی عمیق با خانواده قربانیان حملات یازدهم سپتامبر گفت: با خواست آنان برای اجرای عدالت هم‌عقیده هستم اما آنان باید در نظر داشته باشند که این طرح به منافع آمریکا ضربه می‌زند و چه‌بسا موجب شود شکایت‌هایی از این نوع در دادگاه‌های داخلی سایر کشورها علیه آمریکا مطرح شود.

احتمال انتقاد از اوباما پس از وتوی مصوبه کنگره

چه‌بسا اقدام اوباما در وتوی قانون شکایت علیه عربستان آن هم با وجود حمایت جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در کنگره از قانون مزبور، انتقادهای گسترده‌ای از وی را به‌دنبال داشته باشد به‌ویژه اینکه این اقدام او نمای کاملی از سیاست‌های دوگانه واشنگتن در قبال رویدادهای مختلف جهان است.

پایان ۱۴ سال سرپوش گذاشتن بر گزارش حادثه ۱۱ سپتامبر

با وجود اخبار و گزارش‌های مربوط به دست داشتن ۱۵ تبعه سعودی در حادثه ۱۱ سپتامبر، مراجع قضایی و دادگاههای آمریکایی در این خصوص سکوت اختیار کردند و هیچ حکمی علیه ریاض صادر نکردند و علی‌رغم گزارش‌های کمیته تحقیق کنگره مبنی بر اثبات دست داشتن مقامات سعودی در این حوادث، سران آمریکایی در تکاپوی حفظ منافع مالی و سرمایه گذاری شاهزاده‌های سعودی در آمریکا، این گزارش‌ها را حدود ۱۴ سال مخفی نگاه داشته از انتشار آن جلوگیری کردند.

کلیدخوردن طرح دریافت غرامت از عربستان

در ماه می گذشته سنای آمریکا طرح دریافت غرامت قربانیان این حادثه از عربستان را تصویب کرد و در مرحله بعد نیز مجلس نمایندگان آمریکا این طرح را به‌اتفاق آرا تصویب کرد.

در این میان اوباما که از مدت‌ها قبل اعلام کرده بود این طرح را وتو می‌کند، بالاخره کار خود را کرد.

آیا وتوی اوباما قابل خنثی‌کردن است؟

نمایندگان موافق قانون مزبور فقط در شرایطی قادر خواهند بود وتوی اوباما را خنثی کنند که رأی مثبت دوسوم مجلس نمایندگان و سنا را به دست آورند در نتیجه آنان اکنون در تکاپوی این کار هستند.

در این میان خانواده‌های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر دریافت غرامت از عربستان را خواستار هستند و در این خصوص به این موضوع استناد دارند که ۱۵ تن از عاملان حملات مزبور تبعه سعودی بودند و اسناد و مدارکی نیز در خصوص کمک مالی و معنوی شاهزاده‌های سعودی از عاملان این حادثه موجود است حال آنکه عربستان دست‌کم می‌توانست در این خصوص عذرخواهی کند اما این کار را نیز نکرد بلکه از در تهدید وارد شده اعلام کرد چنانچه طرح مزبور به اجرا در آید، دارایی‌های خود را از آمریکا خارج می‌کند.

فرار ریاض از مسئولیت دست‌داشتن در حادثه ۱۱ سپتامبر

۱۵ سال از حادثه ۱۱ سپتامبر که جان باختن بیش از سه هزار نفر را به‌دنبال داشت، می‌گذرد و در این فاصله مقامات سعودی همواره دست داشتن اتباع خود در این حادثه را منکر شده‌اند حال آنکه اسامه بن لادن، مغز متفکر این حمله تروریستی به خاندان حاکم سعودی نزدیک بوده و ۱۵ نفر از مجموع ۱۹ عامل این حملات از اتباع عربستان بودند.

در فراز و نشیب تحقیقات در این خصوص سران آمریکا نیز با ادعای حفظ منافع ملی کشور ۱۴ سال از افشای واقعیت‌های حادثه ۱۱ سپتامبر خودداری کرده بر آن سرپوش گذاشتند در حالی که گزارش ۲۸ صفحه‌ای کمیته تحقیق کنگره از دست داشتن سعودی‌ها در این حادثه حکایت دارد.

به هر حال روند این تحقیقات به‌سمتی رفت که چندی پیش اسناد مربوط به دخالت سعودی‌ها در حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر منتشر شد اما بخش‌هایی که علیه عربستان بود از آن حذف شد.

فاش‌شدن اسناد معروف به اسناد ۲۸صفحه‌ای

اسناد دخالت عربستان در این حادثه که به اسناد محرمانه ۲۸صفحه‌ای معروف است، پس از کشمکش طولانی‌مدت بین دولت و کنگره آمریکا سرانجام دو ماه پیش از سوی کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا منتشر شد.

اسناد ۲۸صفحه‌ای چیست؟

اسناد معروف به اسناد ۲۸صفحه‌ای شامل اطلاعاتی درباره ارتباط احتمالی بعضی از هواپیماربایان با برخی مقامات سعودی است و حاکی از این است که بر اساس چند سند و مدرک موجود در اف.بی.آی. و گزارش‌های سی.‌آی.ای. به نظر می‌رسد بعضی از هواپیماربایان ۱۱ سپتامبر در زمان اقامت در آمریکا با افرادی ارتباط داشتند که آنان نیز احتمالاً با حکومت سعودی مرتبط بودند.

احتمال بار مالی سنگین بر دوش عربستان

کارشناسان سیاسی معتقدند اگر صحت به‌طور نهایی دخالت عربستان در این حادثه تأیید و ثابت شود، این کشور باید خسارت مالی هنگفتی را به آمریکایی‌ها پرداخت کند.

نکته قابل ملاحظه اینکه موضوع دست داشتن عربستان در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، جنگ علیه مردم بی‌گناه یمن، دخالت در سوریه و عراق و حمایت از گروههای تروریستی در آنجا کنار رسوایی‌های دیگر نظیر فاجعه سال گذشته منا همگی موجب می‌شود تصویری واقعی از عربستان سعودی برملا شود و در این خصوص باید در نظر داشت که این رسوایی‌ها تا جایی ادامه یافت که علمای اهل تسنن چندی پیش در نشستی در چچن از اعلام جای داشتن وهابیت بین مذاهب اهل تسنن خودداری نمودند.

انتهای پیام/ تسنیم