بازسازی- بخوانید تولید و اختراع!- یک سیستم جدید ارتباط مخفی، جذب و آموزش جاسوسان جدید، هدر رفتن صدها میلیارد هزینه مالی برای شبکه جاسوسی– سوخته – قبلی، تنها بخشی از فهرست صدها میلیاردی، خسارت وزارت اطلاعات به دولت آمریکا هست.

فرا تحلیل نیوز -مهدی جهان‌تیغی: پیش از این دربارهابعاد راهبردی موفقیت وزارت اطلاعات در شناسایی شبکه جهانی جاسوسان سازمان سیا سخن گفته شده است. اما به بهانه انتشار خبر دستگیری ۱۷ جاسوس آموزش دیده سازمان سیا در ایران، می توان یکبار دیگر و به صورت اجمالی به ابعاد دیگر این موفقیت افتخارآمیز امنیتی اشاره کرد.

برای رسیدن به فهم دقیق در اینباره باید به این سوال پاسخ بدهیم که وزارت اطلاعات در چند سال اخیر دقیقا با سازمان سیا چه کرده؟!
یک: اولین اتفاق راهبردی در وزارت اطلاعات، تغییر وضعیت ضدجاسوسی ایران در سالهای اخیر از حالت دفاعی به حالت تهاجمی است. به معنای دیگر، ایران پس از این تنها جاسوس دستگیر، نخواهد کرد، بلکه افسران سازمان سیا را مورد هدف قرار می‌دهد و این حالت تهاجمی نه صرفا در داخل بلکه در فرامرزهای ایران خواهد بود.

دو: اتفاق راهبردی دوم، تشکیل ائتلافی از سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای دوست و همراه با هدف تمرکز بر شناسایی و ضربه به شبکه اطلاعاتی سازمان سیا در سرتاسر دنیا است. ایران همچنین فهرست بلندبالایی از جاسوسان مخفی در سرتاسر دنیا را با تصویر، نوع ارتباط مخفی، آدرس اینترنتی، پاتوق‌های مجازی  و… را به دوستان و همکاران و حتی دشمنان دشمنش ارائه داده است!

سه: ایران در رویارویی با آمریکا، در حقیقت چشم – نقش سازمان سیا در ساختار تصمیم گیری و تصمیم سازی آمریکا در عرصه بین الملل- را مورد هدف قرار داده است. ادامه ضربات به این چشم ها، آمریکا را در صورت ادامه تنش با ایران، آسیب‌پذیرتر می‌کند.

چهار: در بخش دستاوردهای اطلاعاتی، وزارت اطلاعات، اولا یک شبکه بزرگ از جاسوسان داخلی را متلاشی کرده و همچنین امکان بازسازی و تولید مجدد شبکه جاسوسی در ایران را بسیار سخت تر کرده است. دوما بخشی از جاسوسان سازمان سیا را به استخدام خود درآورده و از آنها استفاده کرده و احتمالا از بخشی نیز همچنان در حال استفاده هست. به معنای دیگر نفوذ ایران در لایه‌های امنیتی سازمان سیا، تقریبا غیرقابل مهار و یا حداقل با گذشته قابل قیاس نیست.

پنجم: بازسازی- بخوانید تولید و اختراع!- یک سیستم جدید ارتباط مخفی، جذب و آموزش جاسوسان جدید، هدر رفتن صدها میلیارد هزینه مالی برای شبکه  جاسوسی– سوخته – قبلی، تنها بخشی از فهرست صدها میلیاردی، خسارت وزارت اطلاعات به دولت آمریکا هست. جمهوری اسلامی گرچه در جنگ اقتصادی از طریق تحریم ها، آسیب دیده ولی با قدرت ایمان و هوشمندی نیروهای اطلاعاتی خود، ضربه متقابل اقتصادی هم می‌زند.

شش: پمپو- وزیر امور خارجه فعلی آمریکا- وقتی رئیس سازمان سیا شد، اصلی‌ترین کارویژه دوران مدیریتش را بازسازی شبکه جاسوسی و جمع آوری خبر از ایران قرار داد. این شبکه به علت ضربه بزرگی که در سال ۹۲ دریافت کرده بود، با احتیاط مجبور به بازتولید مجدد خود شد. اما اینک با دستگیری ۱۷ جاسوس سازمان سیا در سال ۹۷ معلوم شده که بازسازی مجدد شبکه اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا نیز با شکست روبه رو شده است. به معنای دیگر ضربه وزارت اطلاعات در سالهای قبل به قدری سنگین و عمیق بوده است، که حتی امکان بازسازی مجدد آن را نیز به شدت دچار مشکل کرده است. این خبر و اتفاق از دستگیری ۱۷ جاسوس آمریکایی در خاک کشورمان، نیز راهبردی‌تر است.

*پی نوشت: بسیاری از موفقیت‌های اطلاعاتی منتشر شده برای ایران و بالطبع تبعات آن برای آمریکا مربوط به اوایل دهه نود است و از ابعاد جدید موفقیت های ایران در شرایط فعلی اینک سخنی گفته نخواهد شد و باید منتظر اعترافات مهم و البته اجباری مقامات و مسئولین آمریکا در آینده نه چندان دور ماند.

  • منبع خبر : جهان نیوز