یکی از وجوه آنچه آمریکایی‌ها در حال انجام آن هستند جنگ محاسباتی علیه قوه عاقله نظام است تا نظام جمهوری اسلامی ایران را وادار به اتخاذ تصمیمات اشتباه نمایند.

فرا تحلیل نیوز/ رضا سراج: همانگونه که در یادداشت چندی پیش اشاره شد اغتشاشات اخیر عده‌ای محدود در ایران یک سناریوی آمریکایی-صهیونیستی بود که ذیل پلن B آمریکایی‌ها در موضوع مذاکرات به اجرا درآمد. در این سناریو که از آن با عنوان «فشار حداکثری دمکرات‌ها» یاد شد دشمنان ملت ایران در نظر داشتند که با عملیاتی نمودن سه فاز جنگ شناختی (دست‌کاری اذهان با جنگ رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی)، اغتشاش و شورش اجتماعی (خیابانی سازی اعتراضات و تقابل مردم با حاکمیت) و سوریه‌سازی (تصاعد خشونت و به میدان آوردن ظرفیت‌ها در حوزه امنیتی و نظامی)، ایران را به مرز فروپاشی سیاسی- اجتماعی و تجزیه برسانند.

امروز که با بصیرت ملت ایران در فهم این توطئه و عدم همراهی آنان با آشوبگران، سناریوی «شورش اجتماعی و سوریه‌سازی ایران» در کوتاه مدت در رسیدن به اهداف نهایی شکست خورده، گام جدیدی طراحی شده تا حداکثر بهره‌برداری از این اغتشاشات علیه ایران صورت گرفته و ایران مجبور به پذیرش «فرابرجام» به عنوان محصول نهایی «مذاکرات جامع» شود. توافقی که شامل پذیرش محدودیت‌ها در حوزه‌های نظامی (به خصوص موشکی) و منطقه‌ای بوده و زمینه تضعیف کامل ایران و آماده شدن شرایط فروپاشی و تجزیه این کشور را فراهم نماید.

این گام مبتنی بر اقدامات زیر است:

  1. تداوم اغتشاشات و بی‌ثبات‌سازی داخلی
  2. برجسته‌سازی موضوع حقوق بشر برای تشدید ایران‌هراسی در افکار عمومی اروپا
  3. برجسته‌سازی موضوع پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین و ادامه ایران‌هراسی و ایجاد نفرت از ایران در غرب
  4. فشار دیپلماتیک بین‌المللی از طریق اتحادیه اروپا (ترک ایران توسط سفیران خارجی و …)
  5. ایجاد انزوای بین‌المللی از طریق تحریم‌های جدید

اقدامات فوق این روزها و پس از شکست شورش اجتماعی همگانی در ایران در دستور کار قرار گرفته و در حال پیگیری است. با جدا شدن عموم معترضین از صف آشوب‌طلبان فریب‌خورده غرب‌گرا و شکست تداوم اغتشاش و جنگ خیابانی، تدوام آشوب از یک طرف به بدنه سخت بسیار اندک محول شده که با تحریک آنان، برخی شعارهای ساختارشکنانه در ساعاتی از شب داده شود و از طرفی عده‌ای دانشجوی فریب‌خورده مدیریت شده‌اند تا اجازه آرام شدن فضای دانشگاه‌ها را ندهند و با پیگیری خواسته‌های حقیر و شرم‌آوری چون سلف مختلط و … القای تداوم ناآرامی را به جامعه نمایند. از سویی تدارک تجمعات اپوزیسیون خارج نشین که با حمایت مالی و پشتیبانی بی‌سابقه دولت‌های غربی در حال انجام است نشان از اراده جدی دشمنان برای پیگیری ایران‌هراسی و ایران‌ستیزی در چارچوب گام فوق دارد. همچنین برجسته‌سازی موضوع فروش پهپادهای ایرانی به روسیه از طرف کسانی که خود بیشترین سلاح‌ها را به کشوری مثل عربستان برای بمباران مردم مظلوم یمن فروخته‌اند و میلیون‌ها کشته عراقی، افغانستانی، فلسطینی و … حاصل اقدامات آنان بوده نیز در راستای سناریوی فوق قابل تحلیل است.

همچنین تلاش‌ها برای انجام اقدامات تروریستی با ظرفیت گروه‌های تروریستی مختلف تحت هدایت سرویس‌های اطلاعاتی دشمنان نیز وارد فاز جدیدی شده تا ناکامی اغتشاشگران محدود در تداوم اغتشاش را با انجام اقدامات تروریستی جبران نمایند. حمله تروریستی اخیر به مردم بیگناه در حرم مطهر شاهچراغ شیراز نیز در همین راستا در حال انجام است.

یکی از وجوه آنچه آمریکایی‌ها در حال انجام آن هستند جنگ محاسباتی علیه قوه عاقله نظام است تا نظام جمهوری اسلامی ایران را وادار به اتخاذ تصمیمات اشتباه نمایند. از نظر آمریکایی‌ها اگر اقدامات جاری آن‌ها با دو گام دیگر ذیل همراه شود، فشار زیادی به حاکمیت ایران وارد شده و زمینه برای تحمیل «فرابرجام» با جامعیت موضوعات هسته‌ای، موشکی، منطقه‌ای و حقوق بشری و حتی پذیرش واقعیت اسرائیل در منطقه توسط ایران فراهم خواهد شد. این دو گام عبارتند از:

  1. ایجاد اجماع جدید و تحریم با استفاده از قطعنامه ۲۲۳۱ (مکانیزم ماشه) برای جلوگیری از غروب برجام
  2. معتبرسازی تهدید نظامی

به همین دلیل است که رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در موضوع ایران در جایی وعده داده به زودی تمام مسائل ایران را به صورت یکپارچه حل خواهیم کرد. با این شرایط به نظر می‌رسد سناریوی فوق در حال اجرا شدن بوده و نشست اخیر اتحادیه اروپا نیز ناظر به همین سناریو است. در همین راستا سه کشور اروپایی به نمایندگی از آمریکا(به دلیل خروج آمریکا از برجام) آمادگی استفاده از مکانیزم ماشه و مقدمه‌سازی انجام تحریم‌های بیشتر برای ایران را دارند.

البته این سناریو پرده سومی هم دارد که دشمنان در نظر دارند پس از فعال شدن «مکانیزم ماشه» و فاز جدید تشدید تحریم‌ها، آن را اجرایی کنند که در صورت لزوم به آن پرداخته خواهد شد. بر اساس آنچه گفته شد امروز یکی از ضروری‌ترین اقدامات ملی، «جهاد تبیین» برای افزایش هوشیاری مردم نسبت به اهداف شوم ضدایرانی و ضد مردمی دشمنانی است که ملت ایران را یک ملت تروریست نامیده‌اند. همچنین لازم است ضمن تنبیه برخی از دولت‌های متخاصم که نقش برجسته‌ای در این اغتشاشات و اقدامات تروریستی دارند، اروپایی‌ها را از نقش‌آفرینی بیشتر در این سناریوی آمریکایی-اسرائیلی برحذر داشت و مخاطرات ناشی از اقدامات علیه ایران را به آنان گوشزد نمود. سرعت بخشی به فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای نیز از جمله اقداماتی است که می‌تواند اشتباه محاسباتی دشمنان راجع به ایران را برای آنان روشن نماید.

  • نویسنده : رضا سراج