پس از فراز و نشیب‌های اخبار مرتبط با مهاجرت تعدادی از بازیگران نه چندان مطرح به شبکه ماهواره‌ای جم و فروکش کردن تقریبی این مسئله، شاید بتوان حاصل پروژه جذب بازیگر شبکه جم را شکست خورده تلقی کرد.

به گزارش حرف شما، پس از فراز و نشیب‌های اخبار مرتبط با مهاجرت تعدادی از بازیگران نه چندان مطرح به شبکه ماهواره‌ای جم و فروکش کردن تقریبی این مسئله، شاید بتوان حاصل پروژه جذب بازیگر شبکه جم را شکست خورده تلقی کرد؛ چراکه اگر بازیگران ایرانی را به لحاظ قوت هنری و جایگاه حرفه‌ای‌شان درجه‌بندی کنیم به جرئت می‌توان گفت شبکه جم در جذب هیچ بازیگر درجه یک و حتی درجه دوی سینما و تلویزیون ایران موفق عمل نکرده است. اغلب افرادی که طی چند ماه گذشته جذب جم شده‌اند، بازیگرانی هستند که مردم با چهره و نام آنها آشنایی ندارند و از جایگاهی در عرصه بازیگری برخوردار نیستند.

شبکه ماهواره‌ای جم در ابتدای راه‌اندازی‌اش طی کمتر از نیم دهه پیش با دوبله ضعیف سریال‌های ترکیه‌ای و کره‌ای کوشید مخاطبان ایرانی را جذب کند. آن زمان با دیدن سریال‌هایی که از این شبکه پخش می‌شد، ضعف مفرط دوبله این سریال‌ها کاملاً به چشم می‌آمد و کسی فکر نمی‌کرد که این شبکه به سرعت بتواند شرایط دوبله سریال‌ها را ارتقا دهد. کیفیت پایین دوبله سریال‌ها باعث شده بود که مدیران صداوسیما نفس راحتی بکشند و از اینکه به دلیل داشتن نیرو و تجربه بیش از نیم قرنی دوبله همچنان دست برتر را دارند، کمتر احساس نگرانی کنند، اما طولی نکشید که شبکه جم کیفیت دوبله سریال‌های خود را بالا برد و زنگ خطر برای صداوسیمای ایران به صدا در آمد؛ چراکه سریال‌ها در رسانه ملی همواره جزو پرمخاطب‌ترین برنامه‌ها محسوب می‌شدند و این سازمان به طور جدی‌تری با چالش رقابت با ماهواره مواجه شده بود.

شبکه ماهواره‌ای جم پس از توفیق نسبی در جذب مخاطب به واسطه پخش سریال‌های کره‌ای و ترکیه‌ای برای تأثیرگذاری بیشتر بر جامعه هدف و ایجاد همذات‌پنداری بیننده‌ها با کاراکترهای سریال‌هایش پروژه تازه‌ای را برای تولید سریال‌های ایرانی با عوامل و بازیگرانی ایرانی کلید زد، اما پس از نزدیک به شش ماه از تلاش رابط‌های این شبکه برای جذب بازیگران ایرانی توفیقی در این باره حاصل نکرده است. شبکه جم به لحاظ قوانین جمهوری اسلامی و به دلیل اشاعه ارزش‌های فرهنگی غرب شبکه‌ای معاند محسوب می‌شود و همکاری بازیگران ایرانی با این شبکه به طور قطع آینده شغلی افراد را با چالش جدی مواجه می‌کند و می‌توان از آن به عنوان پایان فعالیت هنری در داخل کشور یاد کرد، ضمن اینکه تجربه بازیگرانی چون گلشیفته فراهانی نشان می‌دهد که مخاطب ایرانی علاقه‌ای به قرار گرفتن هنرمند کشورش در قالبی که با فرهنگ ایرانی مغایر باشد، ندارد. بازیگر مذکور در اوج دوران بازیگری‌اش جذب بزرگ‌ترین صنعت فیلمسازی جهان یعنی هالیوود شد، با این حال با افت شدید محبوبیت در میان ایرانیان مواجه شد و نقش‌هایی را که بازی کرد ، به شدت به محبوبیت او لطمه وارد کرد.

به این مسائل باید مشکلات فزاینده همین تعداد افرادی را که تا به حال به شبکه جم پیوسته‌اند، افزود. نامه‌ای که اخیراً با امضای سعید کریمیان، مدیر شبکه جم در فضای مجازی منتشر شد، از فضای تیره و تار مقابل بازیگران جلای وطن کرده خبر می‌دهد. در این نامه آمده است: «متأسفانه روند تولیدات در این شبکه از سرعت و کیفیت کافی برخوردار نیست و از آنجا که تأسیس این دفتر بر مبنای این مهم شکل گرفته است، باید تمهیداتی اندیشید تا به این هدف دست یافت. ظرفیت محدود تولید در این مقطع زمانی با توجه به کاستی‌هایی چون فقدان فیلمنامه آماده، مجموعه را با تراکم نیرو و هزینه‌های سربار ماهانه مواجه کرده است، به شکلی که در حال حاضر امکان به خدمت گرفتن همه نیروهای موجود وجود ندارد، بنابراین مجبوریم با نیروها به شکل پروژه‌ای همکاری کنیم و با همکارانی که به صورت فعال در پروژه‌ای حضور ندارند، تسویه حساب خواهد شد.»

شکست پروژه جذب بازیگران ایران به شبکه‌های ماهواره‌ای در شرایط فعلی امری قطعی قلمداد می‌شود و شاید انتخاب بعدی این شبکه تربیت بازیگر باشد. رویکردی که بی‌تردید زمان‌بر خواهد بود و در این دوره فترت باید از صداوسیما انتظار تحرک و مدیریت هوشمندانه‌تری جهت تولید آثار با کیفیت متناسب با ذائقه ایرانی برای از دست ندادن مخاطب داشت.

 

انتهای پیام/جوان