مردم بازهم قربانی اهمال کاری مسئولین در ایجاد سازوکار درست مدیریتی و عدم تمکین نیروهای یکی از صنوف شده اند.

به گزارش فرا تحلیل نیوز  بسیاری از کارشناسان سوای تحریم‌ها و مشکلاتی که به هر حال تاثیر خود را روی اقتصاد و شرایط اجتماعی و  اقتصادی کشورمان می گذارد، ضعف مدیریت را در صدر موارد مشکل آفرین کشورمان قلمداد می کنند.
درواقع بسیاری اعتقاد دارند ضعف مدیریتی مشکل اساسی کشور در برخورد با مشکلا است و همین امر سبب ایجاد یک چرخه معیوب دراز مدت می شود که متاسفانه حل و فصل آن به درازا می کشد و همین امر باعث انحرافات بیشتر در همان حوزه شده و مسائل و مشکلات را دو چندان می کند.

نمونه بارز این عدم برخورد فوری و مدت دار شدن مشکلات ماجرای «کارتخوان پزشکان» است. ماجرا از عدم مالیات دهی برخی از پزشکان آغاز شد که برای اینکه مالیات ندهند از قرار داد دستگاه کارتخوان در مطب های خود خودداری کردند. این موضوع باعث رنجش خاطر بیمارانی بود که برای درمان به پزشکان مراجعه می کردند.

این درحالی است که حتی بقالی‌ها و سوپر مارکت ها و دست فروشان مترو هم از کارتخوان برای راه انداختن مشتری های خود استفاده می کنند. مشکل مدیریتی وقتی در این باره بیشتر ملموس شد که سازمان نظام‌پزشکی طی نامه‌ای به سازمان ‌امور مالیاتی عنوان کرد که پزشکان برای استفاده از کارت‌خوان در مطب‌شان به آموزش نیاز دارند و درخواست‌کرده تا زمانی‌که آموزش ببینند، اجباری‌شدن کارت‌خوان در مطب‌ها را عقب بیندازند.

این نامه به نوعی حمایت سازمان پزشکی کشور از عدم نصب کارتخوان در مطلب های پزشکی را نشان می داد و بیشتر نمایانگر این موضوع بود که مشکل کارتخوان پزشکان با عدم برخورد جدی و مدیریت آن وسیع تر شده است.

حالا برخی پزشکان شگردهای قابل توجهی را برای دور زدن «کارتخوان» بوجود آوردند که متاسفانه در برخی از موارد سیستم بانکی نیز هم راستای اهداف آنان به پزشکان یاری رساند.

از نصب خودپرداز در مطب و دادن شماره‌حساب به بهانه نوبت‌دهی‌های طلایی تا اخذ وجوه بالاتر از بیمارانی که می‌خواهند از طریق کارتخوان حق ویزیت بپردازند؛ این‌ها بخشی از ترفندهایی است که معدودی از پزشکان برای دور زدن قانون نصب کارتخوان پیش گرفته‌اند.

حتی کار به اخذ پول های کلان عمل های پرخرج آنهم به صورت نقدی کشیده است. در همین رابطه، یکی از افرادی که از برخورد یکی از پزشکانی که به او مراجعه کرده، گلایه دارد درباره مقاومت برخی پزشکان برای قرار دادن کارتخوان در مطبش می‌گوید: «برای جراحی زیبایی بینی خواهرم به یک پزشک معروف مراجعه کردیم. او قبل از عمل به ما گفت که باید تمام هزینه عمل را که حدود ۲۰ میلیون تومان می‌شد، به صورت نقدی برایش به بیمارستان ببریم و در غیر این صورت جراحی را انجام نمی‌دهد. از آنجایی که کارش را قبول داشتیم و می‌خواستیم حتما جراحی را این پزشک انجام دهد، قبول کردیم و با هزار مکافات ۲۰ میلیون تومان پول نقد را در ساک گذاشته و برای پزشک بردیم.»

جالب اینجاست که از برخی کلینک های پزشکی حاصل مشاهدات میدانی گزارش می شود که حسابداری این مراکز درمانی با نصب پلاکارد کارتخوان خراب است، بیماران را به خود به زحمت می اندازند که دستگاه خودرپردازی که سودی هم نصیب این کلینیک ها می کند، استفاده کنند و در صف اخذ پول بایستند.

با این حال مردم بازهم قربانی اهمال کاری مسئولین در ایجاد سازوکار درست مدیریتی و عدم تمکین نیروهای یکی از صنوف شده اند. متاسفانه به درازا کشیدن عدم برخورد و اعمال قانون توسط دولت مردمی که در شرایط اضطراری بیماری قرار دارند را با مشکلات بیشتر مواجه کرده است. با این حال این موضوع نمونه خاصی از ضعف مدیریتی است که حالا گریبانگیر جامعه شده است و معلوم نیست مدیران مربوطه تا به کی می خواهند مردم را در این حوزه سرگردان کنند و از ادامه دار شدن این معضل جلوگیری کنند.

باید دید حال که روزهای پایانی دولت های روحانی که با شعار تدبیر سرکار آمد در حال گذر است، مسئولان ارشد قوه مجریه که در بسیاری از تحقق وعده های خود ناکام مانده اند، می توانند از پس موضوع دریاف مالیات از پزشکان برآید و یا این موضوع هم که امروز به یک دغدغه ملی تبدیل شده است، به سیاهه برخی ناکامی ها اضافه خواهد شد.

  • منبع خبر : فارس