یک نکته جالب در رابطه با سفر قریب‌الوقوع جلالی به مسکو، این بود که سفیر فعلی نیز همچون جلالی که قرار است سفیر آینده جمهوری اسلامی در روسیه باشد، از «بهارستان» راهی مسکو شده بود.

فرا تحلیل نیوز- روزنامه اصلاح طلب اعتماد به مدیرمسئولی الیاس حضرتی، نماینده اصلاح طلب مجلس در شماره امروز خود گزارشی با عنوان «رفقای نیمه‌راه پارلمان» پایان ماموریت کاظم جلالی در مجلس و اعزام او به مسکو برای مسئولیت سفارت ایران در روسیه را پررنگ کرده است.
«اعتماد» نوشته است: هیچ تعجب نکنید اگر همین امروز و فردا خبری بشنوید از سفر طولانی‌مدت کاظم جلالی به مسکو؛ چرا که این ‌طور که شواهد و قرائن می‌گویند قرار است او، در بیستمین سال نمایندگی مجلس از وکالت ملت استعفا بدهد تا مسوولیت سفارتخانه جمهوری اسلامی در روسیه، این ابرقدرت شمالی و متحد مهم بین‌المللی ایران را برعهده بگیرد.جلالی به مسکو می‌رود
این خبری است که حداقل ۲ منبع مطلع در گفت‌وگوهای جداگانه با خبرنگار «اعتماد» آن را تایید کرده بودند. منابعی که اغراق نیست اگر بگوییم نزدیک‌ترین یاران جلالی در پارلمان نیز هستند. غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نایب‌رییس نخست فراکسیون مستقلین ولایی، یعنی همان فراکسیونی که کاظم جلالی ریاستش را برعهده دارد و البته بهروز نعمتی، عضو شورای مرکزی این فراکسیون و لابی‌گر اصلی آنها، ابتدای هفته گذشته از این مهم به «اعتماد» خبر داده و گفته بودند که جلالی نهایتا ظرف یکی، دو هفته آینده به طور مستقیم بر فراز آب‌های نیلگون کاسپین پرواز می‌کند و خود را به پهناورترین کشور جهان می‌رساند تا بر کرسی حساسی تکیه بزند که این چند سال در اختیار مهدی سنایی بوده است.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی البته یکشنبه ۷ مهرم از این مهم به «اعتماد» خبر داده بود؛ زمانی که از او به عنوان نایب‌رییس نخستِ فراکسیون مستقلین ولایی پرسیدیم که چرا این فراکسیون پس از برگزاری انتخابات هیات رییسه خود در ابتدای کار مجلس دهم، برخلاف اساسنامه داخلی فراکسیون‌های سیاسی پارلمان، نسبت به برگزاری این انتخابات در سال‌های دوم، سوم و چهارم اقدام نکرده، تلویحا از احتمال برگزاری این انتخابات در سال چهارم، آن هم صرفا به ‌دلیل جدی شدن سفر جلالی به روسیه به عنوان سفیر جدید جمهوری اسلامی در مسکو خبر داد. خبری که درحاشیه گزارش روز دوشنبه هفته گذشته «اعتماد» درباره انتخابات هیات رییسه ۳ فراکسیون سیاسی مجلس منتشر شد.

اما آنچه ابتدای هفته گذشته از سوی جعفرزاده ‌ایمن‌آبادی با اما و اگر عنوان شد در میانه همان هفته از جانب بهروز نعمتی، دیگر عضو ارشد فراکسیون مستقلین ولایی و ازجمله نمایندگان نزدیک به کاظم جلالی با قطعیت تایید شد. نعمتی در این رابطه به «اعتماد» گفت: «کاظم جلالی نهایتا ظرف یکی، دو هفته آینده به مسکو می‌رود.» او که همچون جلالی، درپی ائتلاف اصلاح‌طلبان با اصولگرایان میانه‌رو، امکان حضور در لیست امید تهران را به دست آورد و باز همچون او، پس از ورود به پارلمان از عضویت در فراکسیون امید سر باز زد و با هدف حفظ کرسی ریاستِ لاریجانی در گذار از مجلس نهم به دهم، اقدام به تشکیل فراکسیونی مستقل از امید کرد، درباره سرنوشت سفیر فعلی جمهوری اسلامی در روسیه نیز گفته است: «دوران سفارت آقای سنایی تقریبا رو به اتمام است.»

سرنوشت مشترک سفرای تهران در مسکو
یک نکته جالب در رابطه با سفر قریب‌الوقوع جلالی به مسکو، این بود که سفیر فعلی نیز همچون جلالی که قرار است سفیر آینده جمهوری اسلامی در روسیه باشد، از «بهارستان» راهی مسکو شده بود. سنایی که در مجلس نهم، به‌نمایندگی از مردم نهاوند در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی عضویت داشت، همچون جلالی، رفیق نیمه‌راه پارلمان‌نشینان بود و بعد از ۲ سال حضور در مجلس، وقتی دولت روحانی روی کار آمد و ظریف به عنوان وزیر جدید امور خارجه جمهوری اسلامی کار خود را آغاز کرد، به مسکو رفت. سناریویی که حالا قرار است به ‌نحوی نسبتا مشابه برای کاظم جلالی نیز تکرار شود.

ناامیدی از مجلس یازدهم!
پرده دیگر رفتن کاظم جلالی به مسکو و استعفا از نمایندگی مجلس آن هم در فاصله پنج ماه به انتخابات مجلس یازدهم تداعی کننده این موضوع است که لاریجانی و یاران برجسته وی مانند جلالی که اکنون ریاست مرکز پژوهش های مجلس را عهده دار است تا حدی از انتخابات پیش رو ناامید شده و در حال تدارک برای آینده سیاسی خود هستند.

این موضع وقتی جالب تر می شود که نامه ۴ سال پیش لاریجانی و پزداخت هزینه وی برای جلالی بازخوانی شود. اوایل دی ماه ۹۴ بود و زمان ثبت نام نمایندگان برای کاندایداتوری در انتخابات مجلس دهم بود که نامه لاریجانی خطاب به کاظم جلالی از جایگاه «رئیس مجلس شورای اسلامی» منتشر شد که از وی خواسته بود تا در انتخابات ثبت نام کند و از تصمیم خود مبنی بر عدم شرکت در انتخابات منصرف شود! و بعد از آن هم کاظم جلالی همراه با بهروز نعمتی در «لیست امید» قرار گرفت و همراه با دیگر اصلاح طلبان از تهران وارد مجلس شد.

متن نامه لاریجانی خطاب به جلالی به این شرح بود:

برادر عزیز و گرانقدر جناب آقای دکتر جلالی
سلام علیکم؛ از خبر خودداری جنابعالی از ثبت نام در انتخابات مجلس شورای اسلامی بسیار متاسف شدم. حضور و خدمات ارزشمند شما در مجلس شورای اسلامی منشاء اثرات بسیار زیاد بوده است. از جنابعالی می‌خواهم از تصمیم اخیر خود صرف نظر فرموده و نسبت به ثبت نام در انتخابات دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اقدام کنید.

علی لاریجانی
رئیس مجلس شورای اسلامی

بزنگاه کوچ جلالی به یک مسئولیت مهم در مسکو خوب انتخاب شده است. اکنون که هم فکران طیف لاریجانی روزهای آخر حضور خود در دولت را سپری می کنند، بهترین فرصت برای جابجایی یاران لاریجانی و پذیرفتن مسئولیت های دولتی است. البته که خدمات ویژه لاریجانی و «کاظم جلالی» ها برای تصویب سند پر ابهام و پرنقص برجام در مجلس که در پوسترهای تبلیغات انتخاباتی وی هم درج شده بود، از یاد دولتمردان خصوصا ظریف نخواهد رفت!

چندی پیش هم خبر اعزام بهروز نعمتی، دیگر نماینده نزدیک به لاریجانی برای آغاز ماموریت در یک سفارتخانه دیگر منتشر شده بود که با تکذیب وی روبرو شد.

از سوی دیگر دسته دیگری از یاران لاریجانی مانند جعفرزاده ایمن آبادی که به حمایت جانانه از دولت شهره شده اند، از چندی پیش و همزمان با اوج گیری انتقادات از دولت روحانی و البته با نزدیک شدن به ایام انتخابات، خود را به منتقد جدی دولت دوازدهم تبدیل کرده اند.

در همین باره، صادق زیباکلام هم به شخص لاریجانی پیشنهاد داده بود که اگر قصد ورود به مجلس یازدهم را دارد، به دلیل عدم اقبال مردم شهرهای بزرگ، از شهرهای کوچکی مانند لاریجان یا لاهیجان کاندیدا شود!